OZ Burko v časopise

OZ Burko v časopise Inak obdarení.

Teším sa, že naďalej spolupracujeme aj s firmou Spig, ktorá vyrába zdvíhacie zariadenia pre imobilných.

 

Naše občianske združenie funguje od roku 2014.

Prvotnou myšlienkou založenia OZ bolo zbieranie 2% z daní pre moju dcérku Katku, ktorá bola od narodenia ťažko zdravotne postihnutá. Diagnózy DMO, epilepsia, tracheostomia, peg, boli zapísané v jej lekárskych nálezoch po celý jej život, ktorý sa skončil keď mala 17,5 roka. Odišla medzi anjelov v apríli 2017.

V roku 2000, keď sa mi Katka narodila, nebola možnosť prísť k informáciám o možnostiach k zlepšeniu zdravia a kvality života.

Až v roku 2006, keď som si zakúpila počítač a pripojila som sa k internetu, bolo to ľahšie.
Zrazu som zistila, že rôzne nadácie, občianske združenia a firmy finančne pomáhajú na zakúpenie pomôcok, zaplatenie rehabilitácií alebo doplatky za lieky.
Bol to krásny pocit, keď mi jedna nadácia pomohla pri zakúpení odsávačky, na ktorú som nemala peniažky. Rodinný rozpočet nám nedovoľoval si ju zakúpiť. Zdravotná poisťovňa požadovala dosť vysokú sumu – doplatok. Odsávačka bola nevyhnutnou pomôckou pre Katkin život.

Taktiež skúsenosť s kúpou auta bola zaujímavá.

Z UPSVaR sme nedostali príspevok na kúpu auta, lebo v tom čase (rok 2008) sme nenavštevovali školské zariadenie. Ak som chcela auto získať bolo potrebné sadnúť k počítaču a písať žiadosti. Po polroku hľadania sponzorov sa nám podarilo vyzbierať potrebnú sumu na kúpu nového auta. Oplatilo sa mi naučiť sa pracovať s počítačom a internetom. Už v tom období ma to veľmi bavilo. Moje vlastné skúsenosti som posúvala ďalej.

Vytvorila som web www.burko.sk, ktorý bol zo začiatku venovaný Katke. Zážitky z každodenného života som písala do denníka. Rodina, známi, kamaráti aspoň tak na diaľku vedeli ako žijeme. S čím sa pasujeme alebo aké pokroky robíme. Postupne som na web pridávala informácie ohľadom pomoci pre ťzp.
Mávala som telefonáty od rodičov s podobným osudom. Otázky typu:

 

Vy ste nadácia?

Pomohli by ste nám? ma nakopli k založeniu vlastného občianskeho združenia. Zo začiatku to bolo zbieranie 2% z daní pre Katku. Postupne som túto možnosť dala aj iným rodinám.
Hreje ma pri srdci, keď počujem od mamičiek slovíčka vďaky, za to že môžu svojím deťom zakúpiť všetko čo potrebujú k zlepšeniu zdravia.
Vďaka môjmu webu som získala veľa priateľov. Spoznala som úžasných ľudí, ktorí radi pomáhajú. Mám prehľad o nadáciách, organizáciách, ktoré sú nápomocné rodinám s podobným osudom.
Poznám firmy, ktoré ponúkajú zdravotné a kompenzačné pomôcky. Viem poradiť, ako získať takéto pomôcky zadarmo.

Touto formou sa chcem poďakovať Monike Ponickej za možnosť spolupráce s ňou a firmou SPIG. Bolo mi cťou byť redaktorkou časopisu Inak obdarení krásnych 6 rokov.
Toto obdobie ma veľmi posunulo v živote. No najväčšie ďakujem patrí mojím dvom anjelom, ktorí dávajú na mňa pozor a určite sú šťastní, že naďalej pokračujem v tom čo sme spolu začali.

OZ Burko v časopise Inak obdarení