Našiel som prácu, ktorú niekto hľadá celý život

Čo Vás viedlo k tomu aby ste pomáhal ľuďom?

Cesta je veľa krát dlhá a nevyspytateľná. U mňa to však bolo akosi dané. Mám pocit, že sú dva tábory ľudí. Jedni, ktorí sa zapájajú v rámci pomoci ľudom viac, a druhá skupina, ktorá akoby bola neutrálna. Ja som vždy patril do skupiny ľudí, ktorí sa o druhých zaujímali a snažili sa v rámci únosnej miery pomáhať. Čo sa týka konkrétne práce fyzioterapeuta, dostal som k nej skrz vlastné zdravotné problémy. V mladosti som športoval a veruže môj chrbát by vedel rozprávať príbehy. Prvý krát som bol na rehabilitácii už s bolesťami asi v 7 triede na základnej škole. Neskôr sa to s prestávkami opakovalo až do mojich 19 rokov, kedy som so športom definitívne skončil.
Prácu fyzioterapeutov, či masérov som obdivoval.
Celý komplex od cvičenia, rôznej fyzikálnej terapie, až po manuálne techniky. Sám som v určitom období individuálne navštevoval masérov aj preventívne, nakoľko regenerácia v športe v mladom veku je veľmi chabá. Myslím si, že som to mal aj niekde hlboko v sebe, že pokiaľ by som mal nejakú športovú kariéru, venoval by som sa potom tejto práci. Moji rodičia mi už ako dieťaťu vraveli, že to mám akoby dar. Už v 5-6 rokoch som vraj mamku masíroval dokonca som ju nejakými špeciálnymi hmatmi vedel aj ponaprávať ( smiech).
Táto práca ma napĺňa a môžem s pokojom povedať, že som našiel prácu, ktorú niekto hľadá celý život. Ja som sa jej mohol venovať v podstate hneď po škole a napĺňala ma naozaj veľmi.  Za posledných 12 rokov som sa v podstate vždy do práce tešil.

 

Začalo to masážami?
Určite áno, ako som písal v predchádzajúcej otázke, začal som už v niekedy medzi 5-6 rokom (smiech). Potom som si všímal všetkých tých terapeutov a veľa vecí som skúsil aj na kamarátkach, či kamarátoch. Veľmi ma to zaujímalo. Poslednú sezónu, čo som pôsobil v športe mi niektorí lekári odporúčali absolvovať operáciu. Zo sezóny bolo viac období, kedy som užíval lieky od bolesti, či mi museli pichať aj obstreky. Prečo som so športom skočil sa výraznou mierou postaralo aj moje zdravie a názor na to, že nemôžem užívať bežne tabletky od bolesti, keď je to horšie dať si týždeň pauzu a pokračovať. Poslednú sezónu mi veľmi pomáhal kustód – masér Pedro (Peter Višňovský), ktorý sa postaral o to, aby som dohral svoju poslednú sezónu. Paradoxne to pre kategóriu juniorov robil vo voľno čase zadarmo a trávil na zimnom štadióne obrovské množstvo hodín, niekedy aj do neskorej noci.  Aj takýto je šport na Slovensku a jeho zákulisie. Veľmi rýchlo po skončení so športom som sa zamestnal v Rege-centre u manželov Jablonských, ktorí mi výrazne pomohli v tejto oblasti a musím povedať, že veľa krát ešte stále čerpám z vedomostí, ktoré som nadobudol práve u nich, počas prvých 2 rokoch praxe v obore.
Pracoval som aj v zahraničí, kde som v prvom rade masíroval a hlavná klientela boli dovolenkári. Dostal som sa však aj na výpomoc k futbalovému mužstvu, kde musím povedať boli oveľa zastaralejšie poznatky, metódy ako vtedy u nás, ale paradoxne sme boli veľmi slušne platení. Za 2 hodinovú brigádu pri práci s futbalistami som bol odmenený 50€ a to som vypomáhal v klube, ktorý hrali nižšiu súťaž a úroveň futbalu bola na úrovni našich dedinských líg. Klub popri tom mal ešte svojich fyzioterapeutov, či masérov, ale v rámci začiatku sezóny nás volali na výpomoc.
Veľmi komické bolo, keď som vošiel vybavený s rôznymi pomôckami ako chladivé gély, bylinné maste, oleje, tejpovacie pásky a stáli maséri mi povedali, že u nich sa masíruje mydlovou vodou (smiech). Vôbec som tomu nerozumel. Stávalo sa mi veľmi často tiež, že keď som ľuďom ukázal 1-2 základné cviky, boli ohúrení akú metódu vykonávam. Popri tom to boli veľa krát len klasické spinálne cvičenia.

Po návrate som ešte pár mesiacov pracoval v Rege-Centre vo Zvolene a následne som si otvoril vlastnú prevádzku. Tam bola moja filozofia jednoznačná. Snažil som sa robiť od základnej diagnostiky, po cielené cvičenia, ale paradoxne ľudia najviac vyhľadávali masáže, a čo najrýchlejšie odstránenie bolesti. Cvičiť sa veru všetkým nechcelo. Keď si tak pospomínam možno 70% ľudí cviky, čo som im ukázal ani nikdy necvičili, len keď sa objavil problém. Toto sa snažím vylepšovať dodnes a myslím si, že sa mi darí (úškrn). Každopádne najviac mojej práce spočíva stále v manuálnych technikách.


Čomu sa ešte venujete?

Tak ako som spomínal, venujem sa komplexnej fyzioterapii, ktorá by mala začať kvalitnou diagnostikou a potom aplikáciou cielených fyzioterapeutických metodík. Veľmi často to však kombinujem aj manuálnymi technikami, rôznymi masážami. Dokonca sa venujem aj masážam, ktorým sa bežne fyzioterapeuti nevenujú až tak často ako reflexná masáž chodidiel, shiatsu japonská tlaková masáž, breussova masáž.

Popri tom všetkom sa veľmi výrazne venujem stravovaniu, tam ma dosť výrazne ovplyvnil už nebohý Dr. Dušan Zachar, ale aj manželia Jablonský, či štúdium základov čínskej tradičnej medicíny, ale aj mnohý iní odborníci, ktorých som sledoval, či navštívil ich prednášky. Klientom ponúkam stravovacie programy, či poradenstvo v oblasti výživy, výživových doplnkov, bylinných výťažkov.

Niekoľko rokov prevádzkujeme s manželkou fungujúci e-shop zameraný práve na tieto veci. Ak by ste sa s ním chceli zoznámiť je to www.pecat.zdravia.sk (úsmev).

 

Možno netypické pre fyzioterapeutov na Slovensku, venujem sa dosť výrazne aj psychosomatike, snažím sa vysvetliť aj odkaz bolesti klientovi, ktorý ma navštívil. Snáď každé ochorenie, ako by malo aj príčinu, ktorá sa nedá fyzicky uchopiť, či sa jedná o nevysporiadané vzťahy v rodine, opakované negatívne emócie, zlosť, nedostatok lásky. Je to téma na dlhú debatu (úsmev). Takto sa človeku snažím ponúknuť akýsi komplex od fyzioterapie, masáží, cez stravovanie až k otázke príčiny ochorenia z pohľadu psychosomatiky, určite sa snažím byť aj dobrým motivátorom.

 

Akej skupine ľudí pomáhate?

Klientela je široká, chodia ku mne bežní ľudia, ktorí majú akútne problémy pohybového aparátu. Športovci, či sa jedná o amatérskych, alebo aj profesionálnych. Chodia ku mne aj deti. Tam to redukujem nakoľko sa na deti nešpecializujem, skôr chodia deti už väčšie v predškolskej či školskej  dochádzke s plochými nohami, skoliózami, či inými problémami spojenými s chybným držaním tela.
V minulosti som tiež viedol cvičebné skupiny detí 1-4 ročníka na základných školách v projekte Mačka, ktorý bolo na tú dobu jedinečný. Deti absolvovali 1 cvičebnú hodinu v Rege-Centre k ich telesnej výchove. Snažili sme sa sledovať deti, prípadne dať avízo rodičom, že treba podchytiť cvičenie intenzívnejšie a individuálnejšou formou. Taktiež som sa zúčastnil ako mladé ucho na projektoch diagnostiky pohybového aparátu stredoškolských študentov 1-2 ročníka, kde sa zistili výrazne chybné stereotypy v držaní tela u študentov, či vysokú mieru oslabených, či skrátených svalov. A to medzi žiakmi boli aj športovci s vrcholovými ambíciami. Veľká skúsenosť!

Menším deťom sa, ale nevenujem a odporúčam kolegov, ktorí sa venujú tejto oblasti a majú oveľa bohatšie skúsenosti. Prichádzajú ľudia aj v dôchodkovom veku. Mal som pravidelné klientky vo veku 89, 90, či 91 rokov. Aj v tomto období môže byť fyzioterapia veľmi účinná a netreba sa jej báť, pokiaľ je správne aplikovaná. Napríklad pani 89 ročná po návšteve u mňa začala cvičiť. Začali sme 2-3 cvikmi a pri posledných návštevách mala slušnú preventívnu zostavu cvikov zameranú na jej zdravotné problémy. Ktovie do akého veku by chodila, nakoľko vtedy sme sa rozhodli s manželkou presťahovať do Košíc, kvôli štúdiu na Vysokej škole zdravotníckych odborov v Prešove v obore fyzioterapeut. Najviac ľudí ma však navštevuje s dlhodobým sedavým zamestnaním, bolesťami chrbtice rôznych príčin, či už pracovnou záťažou, či kombináciou zlého životného štýlu a minimum pohybu.

 

 

Čo môžete ponúknuť svojim klientom?

Klientom chcem ponúknuť komplex. Nazval by som to trojlístkom, kde aj oblasť fyzioterapie má svoju postupnosť a po zlepšení stavu, môžu ku mne chodiť prípadne aj preventívne a zlepšovať si svoj zdravotný stav, či vyhnúť sa do budúcna väčším komplikáciám. Samozrejme aj ja mám svoje obľúbené metódy, vyzdvihol by som napríklad Spirálnu Stabilizáciu od autora MuDr. Richarda Smíška, ktorá mne samému veľmi pomohla a bola jednou z hlavných príčin, prečo som sa natrvalo zbavil bolestí chrbta. Samozrejme závisí od stavu pacienta, aké metodiky využijem pri svojej práci. Vždy by sa však malo začať prapodstatou a tou je dýchanie. Veľmi veľa ľudí dnes nesprávne a plytko dýcha, čo môže viesť k viacerým zdravotným problémom, aj tak častou bolesťou chrbtice. V rámci manuálnych techník využívam aj takzvané alternatívne postupy vo fyzioterapií ako bankovanie, využívanie reflexných bodov, využívanie japonskej tlakovej masáže shiatsu, či Dornovu metódu v kombinácií napríklad s Breussovou masážou.

Ďalší lístok z trojlístka je stravovanie, ktoré povedzme si na rovinu nie je správne u väčšiny populácie. Vytvorili sme viaceré formy stravovaní, ktoré posielame online, či už pri zdravotných problémoch, alebo aj pri redukcií hmotnosti, alebo ľudom, ktorí proste chcú zmeniť svoj životný štýl preventívne. Veľmi mi pomohli aj skúsenosti z minulých čias, kedy prebiehal v Rege-Centre kurz krotitelia tukov, kde som vtedy mal možnosť pomáhať a hlavne sledovať aj prácu ostatných členov nášho tímu.

Posledný lístok je spomínaná psychosomatika, kde sa snažím pôsobiť aj ako motivátor, ale zároveň sa snažím vysvetliť ľudom, ako si zlepšiť zdravie aj z pohľadu myslenia. A ako ich myslenie môže výrazne ovplyvniť celé naše bytie. Niekedy si stačí len uvedomiť, že bolesť tu je na to, aby nás na niečo upozornila a nebrať ju len ako strašiaka, či myslieť len nad jej odstránením. Na túto tému mám popísaných dosť veľa článkov, ktoré upozorňujú aj na túto stránku veci.

 

Keď počujete a čítate pozitívne referencie, aký máte z toho pocit?

Pozitívne referencie sú veľmi príjemné. Keď sa raz venujete niečomu naozaj s úplnou vážnosťou a prídu telefonáty, smsky, či ďakovné emaily je to skvelý pocit. Každý pacient, alebo klient si musí v prvom rade uvedomiť, to že je to aj jeho zásluha a prijal rady, či dovolil pracovať na celom procese liečby, či rehabilitácie. Je veľmi veľa klientov, ktorým trvá určitý čas, aby si uvedomili ako je pre nich zdravie dôležité. Čo všetko sú ochotní spraviť, aby to malo dlhotrvajúci efekt. Verím, že pozitívne recenzie budú pribúdať. Napríklad nedávno som sa dozvedel o recenziách v rámci internetu na ktoré ma upozornila jedna klientka. Tak som si ich doma večer pozrel, či to fakt nie je výmysel. Bolo komické, že na niektoré som reagoval po tuším 3 rokoch, ale s o to väčšou radosťou (smiech).

 

 


Mávate veľa rôznych klientov, spoznávate rôzne osudy ľudí, počúvate ich príbehy, vnímate ich energie. „Nevyšťavujú“ Vás? Ako sa chránite pre negatívnymi energiami? Akým spôsobom sa dobíjate?

Osudy sú ozaj rôzne. Ja sa však držím zásady, že aj v tej najväčšej tme môže svietiť slnko, alebo aj v pekle sa dá vytvoriť raj. Veľmi veľa ľudí si vie ovplyvniť život svojimi myšlienkami. Pritiahnuť si to správne do života.

Čo sa týka konkrétne s prácou s klientmi, je veľmi dôležité je si nastaviť hranice. Nenechať zo seba spraviť odpadkový kôš na problémy a starosti. Zároveň nemôžete prejaviť zvýšenú ľútosť. Tá nikdy v prehnanej miere nikomu nepomohla. Skôr klienta zdravo namotivovať, naštartovať. To je naozaj dôležité. Načrtnúť mu možno nejakú cestu, príbeh si však tvorí každý sám.

Samozrejme práca fyzioterapeuta, či maséra nie je pre každého. Množstvo ľudí končí, lebo vyhorí, klienti, či pacienti z nich vysávajú život a energiu. Človek musí byť tak trocha asi aj odolný a musí poznať aj možnosti ochrany. V čínskej tradičnej medicíne sa bežne používa aj práca s energiou, energoobrana. Tu je to považované za niečo okultné, nevhodné. Popri tom je všetko okolo nás energia. Dobíjanie u mňa je jednoznačné pobyt v prírode.

 

 

Milujem sa pozerať na vodnú hladinu. Som aj vášnivý rybár. Moja manželka o mne tvrdí, že by som pri tej vode sedel v pohode aj bez tých udíc, ľudia by ma však asi považovali za blázna.
Milujem taktiež hory. Na Slovensku máme veľa výnimočných miest.
Toto všetko sa snažím učiť aj klientov. Nech robia to čo ich skutočne napĺňa, aby hľadali tie svoje vášne a záľuby a realizovali ich. Niekedy je tá túžba tak silná, že sa stávajú zázraky.

Keď môžem spomenúť jeden príbeh na začiatku mojej praxe. Nás s manželkou požiadali o opateru jedného pána v nemocnici s viacerými závažnými diagnózami (cievna mozgová príhoda, hematóm na hlave, ktorý vznikol po páde pri NCMP… umelý spánok) Ja som sa do toho pustil, ako mladé ucho, ktoré nemalo zábrany a išiel do toho, že bude pokrok, tak isto aj moja vtedy priateľka. Lekári boli skeptický a nepredpokladali, že by pacienta mohli prepustiť do domácej liečby. Skúšal som rôzne metódy a často krát som u neho trávil aj 90 minút v rámci dňa. Niekedy si sestričky šepkali, že som asi nejaký šarlatán, lebo som si tam nosil veľkú sviečku a zapaľoval si ju tam (smiech). Klient po 2 týždňoch sa zrazu posadil. Neskôr začal chodiť a bol prepustený domov. Pokračovali sme u neho doma. Neskôr ma navštevoval u mňa v prevádzke, kde poctivo chodil cvičiť. Keď ho prepustili domov z nemocnice tvrdili, že aj tak o chvíľu bude skôr ležiaci. My sme sa dohodli, že si v lete pôjdeme  všetci posedieť na terasu do mesta na čapované pivko a on nebude mať barle. Podarilo sa. Od vtedy sú z nás v podstate rodinní priatelia. Je tomu asi 11 rokov a pán sa prechádza po meste. Dokonca si vie poopravovať ľahšie veci v rámci svojho domu. Neskôr nás navštevoval aj v našej pobočke v Banskej Bystrici, skôr už len preventívne. Krásny pocit, keď ukážete niekomu možnosť, a on sa jej chopí, a začne žiť na svoje pomery plnohodnotný život. Verím, že sa mu darí. Pri najbližšej návšteve Zvolena ho pôjdeme určite navštíviť. Preto tvrdím, že nikdy sa netreba vzdávať, a keď je človek správne nastavený, dejú sa aj veci označované za zázraky.

 

 

Čo by ste odkázal čitateľom?   

Nech sa veľa usmievajú, a starajú sa o svoje telo, a rovnako tak aj o svoju dušu.
Nech používajú niekedy aj ten dôležitý sedliacky rozum a nedajú sa bezhlavo ovplyvniť médiami.
Nech robia len veci, ktoré ich robia šťastnými a užívajú si život plnými dúškami naplno v akejkoľvek situácii.

 

Kontakt

Masáže a Regenerácia Košice

Richard Knoška
Krivá 23, Košice
5. poschodie, číslo dverí 504

tel. č. 0915 853 813
e-mail: richard.knoska@gmail.com
web: http://www.masazearegeneracia.sk/
Otváracie hodiny: Po- So – na objednávku

 

Viac podobných príbehov nájdete tu.

Naše občianske združenie má stránku na FB, klik tu.

 


V prípade akýchkoľvek otázok nám napíšte

Kontakt

Meno a priezvisko(Povinné)