Ako zlepšiť kvalitu života v rodine, kde sa narodí dieťa inak obdarené

Do rodiny sa narodí dieťa. Tešia sa rodičia, starí rodičia a všetci príbuzní a kamaráti.
Mamička sa spamätáva z pôrodu, čaká na prvý dotyk, pritúlenie. No namiesto toho jej lekár oznámi, že dieťa má vážne zdravotné problémy.

Alebo iná situácia… Z pôrodnice príde mamička domov s novorodencom. Zvykajú si na nový spoločný život. Mamička sleduje dieťatko v postieľke. Zo začiatku sa zdá, že je všetko v najlepšom poriadku. No zrazu sa mamka pristihne, ako porovnáva dieťatko s inými jeho vrstovníkmi. Jej dieťa je INÉ. Nedvíha hlávku, neotáča sa, … alebo  robí zvláštne pohyby, žije akoby vo svojom vlastnom svete.

Mamička je znepokojená. Navštívi lekára, a ten jej povie to, čo nikto nechce počuť: „ Mamička je mi ľúto, ale vaše dieťatko je postihnuté.“ Odborný lekár zapisuje do lekárskej správy rôzne dosiaľ pre mamičku neznáme diagnózy.
Celá rodina je v šoku. Mamička plače. V hlave víria otázky typu: Prečo sa to stalo mne? Prečo? Čo mám robiť? Ako pomôcť dieťaťu? Budeme to zvládať?

Áno, mamička s podobným osudom, to bude ľahšie zvládať, ak osloví Centrum včasnej intervencie.

Centrum včasnej intervencie je služba, ktorá pomáha rodinám, kde sa narodí dieťa s ťažkým zdravotným znevýhodnením alebo rôznymi vývojovými poruchami. Poskytuje odbornú pomoc pre rodinu ako celok. Nie len pre dieťa.
Na to, aby mamička zvládala starostlivosť o svoje dieťa, nemala by zabúdať sama na seba, lebo všetky jej emócie sa prenášajú na dieťa. Veľa krát stačí vyrozprávať sa. Psychológ veľmi rád pomôže vysporiadať sa so situáciou.
Taktiež v návale kolotoča povinností okolo dieťaťa mamička nestíha sledovať aké pomôcky na zlepšenie kvality života môže pre dieťa získať. Sociálny pracovník má prehľad o tom, kde a za akých podmienok môže získať tieto pomôcky.
Ak dieťaťu dovoľuje zdravotný stav je dôležité cvičiť a rehabilitovať. Fyzioterapeut ukáže mamičke  ako uvoľniť spazmy na telíčku.
Veľmi je dôležitá socializácia v kolektíve medzi inými deťmi, no ak to zdravotný stav nedovoľuje, Špeciálny pedagóg sa venuje dieťatku v centre včasnej intervencie.

Odborníci z centra včasnej intervencie sa venujú rodinám, kde je inak obdarené dieťa vo veku od 0 do 7 rokov.

Rodina s inak obdareným dieťaťom + Centrum včasnej intervencie = Zlepšenie kvality života v rodine

 

Centrum včasnej intervencie MISERICORDIA

 

 

Môj príbeh

Nájdete nás na facebooku

 

Kontakt

Meno a priezvisko(Povinné)