Kto je anjel?

Anjel – kto je anjel alebo koho – čo si predstavujeme pod pojmom anjel? Možno nás to slovo vráti späť do detstva. Hádam každému z nás doma alebo pri starých rodičoch visel na stene nad posteľou obraz s anjelom. Mal biele rúcho, dlhé vlasy a nežnú tvár. Väčšinou chránil malé deti pri prechode cez rieku, nebezpečným lesom a podobne. Poniektorí majú svojho anjela tam hore – svojho príbuzného, ktorý odišiel do večnosti.

Môže ale anjel chodiť aj pomedzi nás, alebo je to výlučne len nebeská bytosť, ktorá sa na nás nežne pozerá z obrazu visiaceho nad posteľou?
Budete prekvapení, ale ja poznám niekoľkých anjelov.
Normálne si vykračujú po ceste, chodia do práce a majú aj svoje rodiny.Neveríte?
Rozhliadnite sa lepšie vôkol, pozerajte srdcom a zbadáte ich. Netvrdím, že sú premnožení no nepatria ani medzi ohrozené druhy. Podľa kresťanskej viery je jeho poslaním ochraňovať a pomáhať ľuďom.

Ešte stále ich nevidíte?
A čo zdravotná sestra, ktorá už 35 rokov oddane slúži na oddelení dlhodobo chorých a bez reptania vykonáva svoju prácu za smiešnu mzdu a bez nároku
na príplatok pohladí chorého a porozpráva sa s ním?

A učiteľ, ktorý s láskou pochopí žiaka, ak nezvládol učivo a trpezlivo mu ho vysvetľuje možno aj päťkrát. Vodič autobusu, ktorý zastaví starkej mimo zastávky rovno pred jej domom, pretože sa ledva vlečie.
Pán, ktorý Vás pusti ku pokladni, keď zbadá, že máte so sebou malé dieťa. Rodina, ktorá toho nemá nazvyš, lebo matka je bez práce a predsa sa podelí s chutným koláčom a odnesie susedovi. Mladí, zaťažení hypotékou, posielajú každý mesiac malú sumu pre choré deti. Pomáhajú – teda sú anjeli. V podstate byť anjelom na Zemi je veľmi jednoduché a zvládne to každý z nás.

Ale ako sa stať anjelom?
Máme si nechať narasť dlhé vlasy a chodiť v bielom rúchu? Nie, to ozaj nie je nutné. Vlastne stačí tak málo. Čo tak zájsť do najbliž- šieho domova dôchodcov a potešiť starkých, ktorí nikoho nemajú, alebo ak tak len 12 -teho v mesiaci, keď im ,,nabehne penzia“? Viete, čo dokáže jeden úsmev? Jedno podanie ruky či objatie? Čo sa nám môže stať, ak svoju nazlostenú tvár a škaredý pohľad na pani, ktorá sedí v pokladni v Tescu, ktorá omylom nablokovala niečo iné, vymeníme za úsmev a povieme „Nič sa nestalo, veď pomýliť sa môže každý?“
Nestane sa nám vôbec nič, ani vtedy keď pomôžeme starčekovi prejsť cez nebezpečnú cestu. Dokonca z nás neubudne, keď sa prihovoríme osamelej susede. Nestane sa nám vôbec nič… vlastne stane – stane sa z nás človek plný empatie a pochopenia, človek ktorý rozdáva radosť, človek ktorý pomôže… stane sa z nás anjel, ktorý síce nelieta a nemá krídla, zato však anjel, ktorý má veľké srdce. Už ich vidíte?