Aktívna turistka uväznená vo svojom tele

Rehabilitácie a špeciálna starostlivosť pre Anku po prekonaní kliešťovej encefalitídy.

Aktívna turistka Anka, ktorá si začala užívať zaslúžený dôchodok, zostala zo dňa na deň uväznená vo svojom tele.
Jej nervovú sústavu napadol vírus – kliešťová encefalitída. Život si s ňou zavtipkoval, a hoci mala v nohách kilometre túr, paradoxne kliešťa chytila vo vlastnej záhrade.
Priebeh bol veľmi rýchly. Za štyri dni od hospitalizácie upadla do kómy. Zostala napojená na dýchací prístroj a PEG. Vírus zasiahol pohybové centrum.
Zrazu sa aj najbanálnejšie pohyby, dýchanie a prijímanie potravy stali náročnými. Potrebuje špeciálnu celodennú starostlivosť a intenzívne rehabilitácie, ktoré veríme, že jej pomôžu.

Ako sa darí Anke po absolvovaní 2 turnusov v rehabilitačnom centre ADELI?

Od začiatku už uplynulo osem mesiacov a vďaka svojej povahe, podpore od  priateľov, okolia, známych i neznámych sa naša Anička nevzdáva na duchu a bojuje ďalej. Pokroky, ktoré s veľkým odhodlaním robí sa prejavujú v milimetrových posunoch vpred. Po prvom rehabilitačnom pobyte v Piešťanoch došlo k stabilizácii svalstva v oblasti krku, takže si dokázala udržať hlavu.

 

 

Vydržala sedieť v kresle, následne sme začali používať invalidný vozík, do ktorého sa síce ešte sama nedostane a potrebuje asistenciu, ale s cielenými cvikmi začala spevňovať svalstvo rúk. Na vozíku sa dokáže presúvať po izbe. Ďalším pokrokom je aktívne používanie ľavej ruky. Dokáže sa sama najesť, lúštiť krížovku, poliať izbové rastliny.

 

 

Po druhom kole rehabilitácii v ADELI došlo k celkovému zlepšeniu motorických funkcií, nárastu svalovej sily v svaloch chrbta, zväčšeniu rozsahu aktívnych a pasívnych pohybov v kĺboch. S lokálnou rehabilitáciou si postupne pripomína, aké je to stáť na nohách s oporou. Učí sa robiť kroky, pripomenúť telu, aké to predtým bolo.  Samostatná chôdza, či len obyčajné posadenie sa je hudbou budúcnosti.  Podľa Barthel index Testu základných aktivít denného života dosahuje Anička skóre vysokého stupňa závislosti. Čo pre nás znamená zabezpečenie stálej starostlivosti.

 

 

Málokedy si uvedomujeme, aký veľký dar je v obyčajnej každodennosti. Byť schopný sa o seba postarať, ráno vstať z postele, obliecť sa, pripraviť si jedlo, prečítať správy, zahrať sa s vnúčaťom, poplieť v záhrade, prejsť sa po slnkom zaliatej prírode, prečkať búrku a ísť ďalej. Zažívať život v jeho plnosti a jednoduchosti, kým o túto možnosť nepríde. Veľký kus cesty je pred našou Aničkou, no mnoho toho už zvládla. Vďačnosť, odhodlanie a viera v lepšie dni sú jej hybnou silou.

 

Anka potrebuje intenzívne rehabilitácie. Tie jej dávajú nádej k plnohodnotnému životu.

Keďže dôchodcovský príjem nepokryje všetky výdavky, preto Vás prosíme o finančnú pomoc.

Číslo účtu: SK83 1111 0000 0010 5684 0003

Kontakt:
simonafrancisty@gmail.com


Iveta Bartalová, predsedníčka oz Spolu to zvládneme-Burko:
Pani Anna sa ocitla vo veľmi ťažkej situácii. Zo dňa na deň zostala pripútaná na lôžku.
Na základe nahliadnutia do lekárskych správ a komunikácii s jej dcérou overujem tento príbeh a držím palce, nech sa podarí vyzbierať potrebnú sumu na rehabilitácie a liečbu.

 

 

 

Chcete darovať 2% z dane Anke ?

Ak áno postupujte takto

Zamestnanec /DP si nepodávate sám, ale Vám ho robia v práci/

Do 15. 2. 2024 požiadajte zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania zaplatených preddavkov na daň, zároveň ho informujte o úmysle poukázať 2% z dane a požiadajte o vystavenie Potvrdenia o zaplatení dane z príjmov za rok 2023;

Na potvrdení sú potrebné okrem Vašich údajov – dátum zaplatenia a výška dane, z ktorej vypočítate:
a) 2% z Vašej zaplatenej dane – to je maximálna suma, ktorú môžete v prospech prijímateľa poukázať. Táto suma však musí byť minimálne 3,00 €.
b) 3% z Vašej zaplatenej dane, iba v prípade, ak ste v roku 2023 odpracovali dobrovoľnícky minimálne 40 hodín a získate o tom Potvrdenie od organizácie, pre ktorú ste v roku 2023 dobrovoľnícky pracovali. (aj v inej organizácii, nemusí to byť prijímateľ 2%)

Na základe údajov z Potvrdenia o zaplatení dane vyplňte Vyhlásenie o poukázaní sumy do výšky 2% (3%) zaplatenej dane z príjmov fyzickej osoby v roku 2023.
Originály treba odovzdať do 30.4.2024 na daňový úrad.

Tlačivo na stiahnutie:

Vyhlásenie o poukázani podielu zaplatenej dane z príjmov fyzickej osoby – na stiahnutie

Nezabudnúť:

  • urobiť kópiu Vyhlásenia
  • napísať na kópiu meno Anka 

 

 

SZČO, PO, FO / ktoré si podávajú samé Daňové priznanie, t.j. údaje, ktoré uvedú v daňovom priznaní v príslušných Oddieloch, podľa typu DP:

Obchodné meno (názov): Spolu to zvládneme – Burko, občianske združenie
IČO:  42313236

Daňové priznania sa podávajú na daňový úrad do 31.3.2024

Nezabudnúť:

  • urobiť kópiu tej strany v daňovom priznaní, kde sú údaje nášho OZ a suma.
  • napísať na kópiu meno Anka

Kópie môžete poslať na email  simonafrancisty@gmail.com alebo rovno nášmu OZ na emailovú adresu burko@burko.sk 

 

Kontakt

Meno a priezvisko(Povinné)