Tá láska, ktorú mi odovzdáva je priam zázračná.

Tamarka je skvelé, úžasné 8 ročné dievčatko, ktoré napreduje každým dňom a dúfam a pevne verím, že do určitej miery, sa z nej stane samostatný človiečik.
Každý rodič sa snaží spraviť maximum pre svoje dieťa. O to viac, keď vidí takú čistú úprimnú dušu, akou je Tamarka, ktorá miluje bez kompromisov a bezhranične.
Som jej rúčkami a nôžkami, ale i zmyslami. Prostredníctvom mňa vníma zároveň aj svoj okolitý svet. A všetko, čo sa v ňom prebieha a deje. Ona je jednoducho zmyslom môjho života.
Starať sa o ňu znamená pre mňa radosť, šťastie a dôvod na plnohodnotný život, lenže nie všetko je také ideálne.
Okrem štandardnej rehabilitácie, ktorá mesačne vyjde na 440 eur pri minime, Tamarka podstúpila operáciu v Kladne, ktorú som jej hradila z vlastných financií a financií od ľudí, ktori sa nad nami doslova zľutovali. Pri týchto cifrách si nie som celkom istá, že platí peniaze zdravie neprinesú…vážne?
Ťažko sa mi líha do postele keď sa pozriem na moju milovanú Tamarku a predstavím si, kde by moja Tamka mohla byť keby som mala dostatok finančných prostriedkov…..

Takto sa začal písať Tamarkin román, nazývaný život:

Tamarka sa narodila predčasne, ako nedonosenec s váhou 1650g.  Bola síce maličká, no pre mňa ako rodiča, nič nenasvedčovalo tomu, že bude iná.
Keďže mám aj úplne zdravého predčasne narodeného 13 ročného syna, ktorý sa narodil dokonca o dva týždne skôr, myslela som, že to chce len čas.
Až keď mala Tamarka rok, dozvedela som sa, že deň po narodení začala mať veľké problémy s dýchaním (asfyxia), a pár minút bola bez kyslíka.
Následok? Nevratné poškodenie mozgu a tým aj psychomotorických a iných neurologických funkcií.
Celý jej kratučký život je jeden boj a každá maličkosť, ktorú dokáže je pre mňa dôvodom na radosť.

 

Tamarka je úžasná, som hrdá a šťastná, že môžem byť jej mamkou. Tá láska, ktorú mi odovzdáva je priam zázračná.
K dnešnému dňu Tamarka nelozí, nesedí, ale neuveriteľne sa o to snaží.
Zabezpečila som jej špeciálny kočiar, ktorý z druhej ruky vyšiel na 1600 eur. Doplatok za autosedačku, kočiar a stoličku vyšiel na 1900 eur.
Tamarka musí rehabilitovať, aby sa raz postavila na svoje nôžky samostatne, v čo pevne verím…týždenná rehabilitácia nás minimálne stojí cca 100 eur a to je len základná rehabilitácia s fyzioterapeutkou, jedna 40 minútová muzikoterapia, raz za čas hipoterapia a logopédia. Nezarátala som do toho žiaden rehabilitačný pobyt.
Čiže s jej cvičením a zabezpečením čo najoptimálnejšiej kvality života sú opäť spojené veľké finančné výdaje ….

 

Zdravotné problémy u maminy 

No, aby sme toho nemali dosť, pridružili sa mne, ako jej mamine a opatrovateľke, a vychovávateľke po jej pôrode závažne zdravotné problémy.
Január 2020 – diagnostikovaný zhubný nádor v tenkom čreve, nasledovala operácia a odobratie polovice hrubého čreva a 70 cm z tenkého čreva… a k tomu metastázy.
Ťažkosti dodnes, veľký problém s vyprázdňovaním. Pomáha jedine klystír takmer každý deň v domácom prostredí….. Čakajú ma ďalšie reoperácie čriev ….
Našťastie mi tieto nebránili v tom, aby som vyštudovala najprv rehabilitačného maséra aj rôzne nadstavbové rehabilitačné kurzy a školenia a tento rok sa mi podarilo dokončiť odbor praktická sestra. Toto som urobila samozrejme kvôli Tamarke, aby vo mne mala čo najväčšiu oporu ako matky, tak i opatrovateľky.
Aby som jej mohla byť oporou ako kvalifikovaná sila a vedela jej poskytnúť i odbornú pomoc v čo najlepšej forme v akej sa mi vôbec dá, a to môjmu milovanému dieťaťu.
No a vtedy si človek povie, že je toho už naozaj dosť. Doteraz som ani neuvažovala,  že sa mi môže niečo stať.
Bohužiaľ sa však stalo a to opakovane. Ide mi však predovšetkým o čo najkvalitnejší život Tamarky.
To je teraz moja najvyššia méta.
Šetrím každé euro, no žiaľ, nestačí to. Tak ako aj v iných rodinách, aj u nás sú finančné prostriedky obmedzené.
Napriek tomu myslím pozitívne.
Nikdy by ma nenapadlo, že sa dostanem do takejto situácie, kde budem musieť ja prosiť o pomoc……nikdy…..

Preto dúfam, že to pominie…..a že raz opäť budem tá, ktorá pomáha.

Napriek komplikovanému zdravotnému stavu, či už u Tamarky alebo u seba, šiestym rokom chodím do práce na štvrtinový úväzok- víkendy. Pracujem v SNM v múzeu v Levoči.

V mene Tamarky vám zo srdca ďakujem.
Mamina Zuzana Relovská
Kontakt:
Číslo účtu:  SK85 1111 0000 0013 9908 4000

Iveta Bartalová, predsedníčka občianskeho združenia Spolu to zvládneme-Burko:

Po doložení lekárskych správ a častej komunikácii s mamičkou môžem potvrdiť pravdivosť príbehu tejto rodiny.
Tamarka vyžaduje neustálu starostlivosť preto je vhodné tejto rodinke pomôcť. 


 

Viac príbehov s podobným osudom nájdete tu. 

Naše občianske združenie má stránku na FB, klik tu.

 


V prípade akýchkoľvek otázok nám napíšte

Kontakt

Meno a priezvisko(Povinné)