Občianske združenie Spolu to zvládneme – Burko

Naše občianske združenie vzniklo tento vo februári 2014.
Mávala som často telefonáty alebo som si prečítala emaily s otázkami: „Vy ste Nadácia Burko? Potrebujeme pomoc, prispejete nám na pomôcky?…“ Každému som musela vysvetľovať, že mám inak obdarené dieťa, tak ako aj oni a ja som si len vytvorila stránky na internete, kde mám Katkin denníček a postupne som vkladala aj články o tom, ako si vybaviť príspevky z UPSVaR alebo žiadať nadácie o pomoc.

Názov Spolu to zvládneme vznikol tak spontánne, keď som začala pracovať na brožúrke, v ktorej pribúdali články z moje stránky, lebo som si uvedomila, že nie každý má možnosť surfovať na internete, nie každý má prehľad, kde hľadať pomoc.
Sama som to mala ťažké, keď sa mi v roku 2000 narodila Katka. V tom čase nebol internet, alebo aspoň ja som nevedela, čo to je. S počítačom som sa zoznámila, keď malo moje dieťa 6 rokov. Až vtedy som zistila, aký je to dobrý pomocník, čo všetko sa dá nájsť na internete. Vďaka mojej sesternici Katke, ktorá mala so mnou trpezlivosť a naučila ma písať žiadosti do nadácií, hľadať sponzorov.
Teraz to posúvam ďalej, pomáham tým, čo začínajú bojovať a posmeľujem ich s heslom: „Aj tak sa to dá“.

Spolu to zvládneme je moje motto, ktoré spája rodičov inak obdarených detičiek, lebo viem, že naozaj sa dá všetko zvládnuť spoločnými silami a skúsenosťami. Veľmi túžim pomáhať tým, ktorí to potrebujú. Viem, že nás je veľa v našom okolí. Len nevedia, ako sa spojiť, ako urobiť prvý krok, nehanbiť, nebáť sa… Sme na jednej lodi. Preto Vás pozývam všetky mamičky aj oteckov na stretnutia, kde si navzájom poradíme, posmelíme, pomôžeme. Bude nám ľahšie, keď vieme, že sa máme komu vyžalovať, posťažovať…

Som bútľavou vŕbou, ktorá si vypočuje všetky boliestky, ale aj radosti a čo i len maličký pokrok, ktorý urobí ich dieťa. Lebo to dieťa je INAK OBDARENĚ. Bojuje zo všetkých síl, aby ukázalo, že tu chce s nami byť… Je to krásny ANJELIK NA ZEMI. A My rodičia mu v tom pomáhame.

Zatiaľ nemáme vhodné bezbariérové priestory v meste Brezno. Stále hľadáme miesto, kde by sme sa mohli stretávať. Kto vie, nech nám poradí. Potešíme sa.

No jedna dočasná možnosť je:
U nás doma. V Katkinej izbe vytvoríme vhodné prostredie, kde sa budú naše detičky cítiť dobre.
Kúpime nejaké pomôcky, hračky, ktoré budú stimulovať zmysly našich detičiek… zavoláme masérku, nech príde vymasírovať stuhnuté telíčka, ale aj naše ubolené chrbty, kríže…
Dáme si poradiť od terapeutov, ktorí sa venujú canisterapii alebo hipoterapii.
Obchodní zástupcovia z rôznych firiem prídu ukázať kočíky, vozíky a iné pomôcky, ktoré uľahčia život našim detičkám.
Keď bude teplo máme perfektné podmienky vonku. Altánok, kvetinová záhradka, skalky, jazierko, kde si dobijeme baterky.
Myslím, že na začiatok, kým zoženieme niečo iné v meste, nám toto na dedine bude stačiť.

S pozdravom Iveta Burianeková Redaktorka časopisu Inak obdarení a Predsedníčka občianskeho združenia Spolu to zvládneme – Burko
t.č. 0903 534 767
email: burko@burko.sk
web: www.burko.sk