Nebojte sa tracheostómie

Tento článok  je venovaný mamičkám, ktoré sa práve dozvedeli, že ich dieťa bude mať alebo má čerstvo zavedenú tracheostomiu.
Chcem Vás povzbudiť, nebojte sa hadičky na krku.
Nič Vám neurobí práve naopak, pomôže Vášmu dieťaťu.

V septembri 2011 sa tiež veľmi bála. Myslela som, že je to koniec, … posledné štádium,…
Vtedy by som neverila, že raz budem písať tieto riadky a povzbudzovať iné mamičky. 

Nezabudnite:
Dieťa vie vycítiť, že sa bojíte, a aj ono tak bude reagovať, bude nervózne, nepokojné a potrebujete to?

Mne dlho trvalo, kým som sa zmierila so situáciou, no keď som si predstavila ako ťažko Katka dýchala pre operáciou a po, tak to bol obrovský rozdiel a vlastne som bola vďačná, že jej zaviedli tracheostomiu. Aj keď som od narodenia vedela Katku odsávať z nosa a úst, tracheo bola pre nás niečo nové. Viac hlienov, častejšie odsávanie. Sledovanie ako dýcha, či sa nedusí a tiež zo začiatku rozmýšľať nad sterilitou, odsávací katéter držať pinzetou. Dávať na kanylu umelý nos. Všetko robiť v rukaviciach. Nie, nie to nebolo pre mňa. Stavila som na svoju intuíciu a zdravý rozum. Nič som nerobila presne tak ako ma upozorňovali sestričky a lekári.

Umelý nos som zahodila do koša pri prvej najbližšej príležitosti, lebo sa Katka viac hlienila, keď ho mala založený na kanyle. A ja som nemala nervy vkuse odsávať a dávať pozor, kedy sa naplní hlienmi. Raz v noci sa stalo, že ho mala veľmi plný a dusila sa. Keby som sa nebola zobudila, neviem ako by to dopadlo,… Nahradila som ho plienkou alebo podbradníkom. Vždy keď sme niekam šli hlavne v zime alebo keď sme sedeli v čakárni u lekára, tak som  jej prikryla kanylu, aby som ju chránila pred baktériami alebo ostrým vzduchom. Inak bežne doma ju mala Katka normálne otvorenú.

Aj Bárka keď šla ku Katke, nedávala som veľký pozor na hygienu a našťastie vyhýbali sa nám zlé baktérie.
Netreba to preháňať, práve naopak, keď je dieťa odolné, tak nie je problém, nie sú komplikácie.
No, ale samozrejme každé dieťa je iné, u každého je to individuálne. Nemôžeme porovnávať.

Raz som videla jedného pána na chovateľskej burze, s otvorenou tracheostomiou sa prechádzal popri klietkach, v ktorých boli vtáčiky, holuby,… plno prachu a ten pán tam bol. Ja som sa v tom momente rozhodla, že nebudem dôsledne riešiť sterilitu.

Výmena tracheostomickej kanyly bol môj strašiak, keď som si pomyslela, žeby som ju doma mala sama vymeniť. Každé dva mesiace sme chodili do nemocnice na výmenu.
Rok mi trvalo, kým som sa na to odhodlala. V jedno ráno bola Katka v pohode, kľudná tak som skúsila a a bez akýchkoľvek problémov, ani neviem ako rýchlo bola nová kanyla na svojom mieste. Dôležité je veriť sama sebe.

Lavážovanie – zvlčovanie kanyly.
Do kanyly treba kvapkať fyziologický roztok, aby sa rýchlejšie uvoľnili hlieny a bez problémov ich poodsávali. Robila som to podľa potreby. Keď som počula, že mala Katka sucho v kanyle, nakvapkala som niekoľko kvapiek fyziologického roztoku, chvíľu počkala a poodsávala.
Výhodné je mať doma aj zvlhčovač vzduchu, hlavne v zimnom období a tiež inhalátor.

 

Zvlhčovač vzduchu

Netreba sa báť dieťa polohovať. Ja som Katku dávala ležať na bruško, len som jej podložila vankúšik na hrudník, aby bola kanyla vo vzduchu. Aj nabok ju zvykla otočiť, no musela som dávať pozor, aby sa neupchal otvor kanyly. V stoličke sedávala úplne pohodovo. Keď bolo treba poodsávať, uvoľnila som odsávaním dýchacie cesty a fungovali sme ďalej.

 

Ešte chcem pochváliť.
Odkedy sme mali tracheostomiu: Katka nebývala často chorá. Infekty dýchacích ciest nás vôbec neprenasledovali. Dýchala potichu, bývala pokojnejšia, čulejšia, mávala menej epileptických záchvatov.

Prajem vám veľa veľa síl a trpezlivosti pri starostlivosti o dieťa s tracheostomiou.
Ak budete mať akékoľvek otázky kľudne píšte alebo zavolajte.

Moje prvé pocity z tracheostomie

 

Kontakt

Meno a priezvisko(Povinné)

 

O Katke sa viac dočítate tu.

 

https://www.burko.sk