Jeden človek, jeden príbeh a jedinečný individuálny plán

Jeden človek, jeden príbeh a jedinečný individuálny plán

 

Jeden človek, jeden príbeh a jedinečný individuálny plán

Takto to bolo a stále je aj v prípade mladého muža Lukáša. Lukáš je študentom Praktickej školy a navštevuje posledný tretí ročník. Jeho povaha je veselá a láskavá. Sám rád pomáha iným, či už v škole pani učiteľkám, alebo aj spontánne seniorom na ulici a tiež aj svojim blízkym priateľom. Jeho budúcnosť sa stále vyvíja a vyhliadky na možnosť samostatného života sa Lukášovi otvárajú aj vďaka tomu, že začal pracovať ako brigádnik v Tescu.

Na jeseň roku 2018 začala organizácia ALTERNATÍVA – Centrum nezávislého života, n.o. realizovať pilotný program na Slovensku s názvom Tranzitný program „Zo školy do života“ pre mladých dospelých s rôznym druhom znevýhodnenia vo veku od 16 do 29 rokov. Tranzitný program sa realizuje v troch okresoch: Banská Bystrica, Brezno a Lučenec.

 

 

V rámci Tranzitného programu „ Zo školy do života“ pracovníci sprevádzajú mladých ľudí so znevýhodnením pri hľadaní miesta v živote po škole a pri uplatnení sa na trhu práce. Podporujú ich v sebestačnosti, samostatnosti v rozhodovaní a k zodpovednosti za svoje rozhodnutia, nacvičujú s nimi finančnú gramotnosť, sebaprezentáciu, orientáciu v čase a v priestore, ak je to potrebné, sprevádzajú ich pri vybavovaní na úradoch atď. Na ciele spolupráce využívajú rôzne techniky individuálneho plánovania šité priamo na mieru potrieb mladého dospelého.

 

Pri podpore pre mladých ľudí so znevýhodnením ponúkajú spoluprácu aj potenciálnym zamestnávateľom, pre ktorých môžu byť oporou v procese prípravy, nástupu do zamestnania mladého človeka a taktiež počas skúšobnej doby v novom zamestnaní.

 

ALTERNATÍVA spolupracuje s firmami a organizáciami pri tzv. tranzitných praxiach – mladí ľudia so znevýhodnením vykonávajú v sprievode pracovníka ALTERNATÍVY ako jeho pracovného asistenta jednoduché pracovné činnosti, ktorými danú firmu/organizáciu odbremenia. Ide napr. o skartovanie, skenovanie, upratovanie, pomocné práce v kuchyni, pomocné práce pri zvieratách atď. Konkrétne činnosti v tranzitnej praxi sú vopred dohodnuté s vedením firmy tak, aby to bolo pre firmu, zamestnancov aj pre mladého človeka prínosné.

Brigádnickú činnosť pre mladého muža sa podarilo dohodnúť aj so zamestnávateľom TESCO STORES, a.s. Od júla 2021 Lukáš chodí pravidelne na brigádu na prevádzku v Brezne v sprievode pracovníčky ALTERNATÍVY, ktorá ho pri vykonávaní týchto činností sprevádza a podporuje. Lukáš vykonáva pomocné práce na oddelení oblečenia a drobné pracovné činnosti. Za podpory poradkyne si Lukáš nachádza vlastné pracovné tempo, naučil sa používať diár a tým si efektívne rozdeliť čas. Lukáš je zodpovedný a na práci mu skutočne záleží. Vždy sa teší a zároveň mu robí radosť, že môže byť sám užitočný nielen pre zamestnávateľa samotného,  ale celkovo pre spoločnosť. S poradkyňou má možnosť nielen sa učiť prakticky pracovať, ale tiež rozprávať o jeho vysnívanej budúcnosti alebo radosti a úspechoch zo všedných dní.

 

V najbližších týždňoch ALTERNATÍVA – Centrum nezávislého života, n.o. a TESCO STORES, a.s. rozbiehajú spoluprácu v TESCO Hypermarket Lučenec.

Pýtali sme sa Lukáša, čo mu priniesla spolupráca s ALTERNATÍVOU a čo by si do budúcnosti prial:

,,Prekvapilo ma, čo sa dá robiť u nás v Brezne a ďakujem, že tu niečo také je a venujete sa mi, pomáhate mi. Baví ma chodiť k Vám. Odporúčam všetkým ľuďom, ktorí potrebujú nejakú pomoc, aby sa pridali a spolupracovali. Do budúcnosti si prajem po škole mať prácu, urobiť si vodičský, sám žiť v byte, alebo s priateľkou.”

 

 

Ak aj Vy vidíte možnosť vo využití sociálnej služby, ktorú ponúka a poskytuje ALTERNATÍVA, n.o., prípadne máte záujem o bližšie informácie, môžete nás kontaktovať:

Mgr. Katarína Medzihorská – teamleader v Tranzitnom programe

mail: medzihorska@alternativacentrum.sk, tel. číslo: 0911 631 325

facebooková stránka: www.facebook.com/alternativacentrum.sk,

web: www.alternativacentrum.sk

 

 

Kontakt

Meno a priezvisko(Povinné)

Viac informácií na našom webe nájdete aj tu.

FB: Stránka Spolu to zvládneme – Burko