Hirudoterapia – liečba pijavicou lekárskou

Hirudoterapia je liečba založená na prikladaní pijavice lekárskej na telo. Tento spôsob liečby je spomínaný lekármi už v starom Ríme a vo východnej medicíne.

Najstaršia zmienka siaha niekoľko tisíc rokov dozadu do starého Egypta (hrobka faraóna 18-tej dynastie r. 1567 -1308 pred n. l.). Zmienok z histórie je veľa, vraj aj Kleopatre pomohli pri problémoch s otehotnením. Neskôr bolo liečenie pijavicou lekárskou vytlačené metódou púšťania krvi žilou. Používanie pijavíc lekárskych pri liečení sa udržalo iba u liečiteľov, mníchov a v ľudovom liečiteľstve je známe ako hirudoterapia.

V minulosti naši predkovia vedeli, že pijavice pôsobia blahodarne na naše telo, no netušili prečo. Mysleli si, že pijavice vyťahujú z tela „zlú krv“. V skutočnosti však nie je dôležité čo pijavica z tela vysaje, ale práve to čo do nášho tela vypustí. Ide vlastne o zmes bioaktívnych látok – enzýmov, ktoré sa tvoria v  slinných žľazách pijavice. Tieto enzýmy dokážu nariediť krv, znížiť krvný tlak, zlepšujú imunitu, detoxikujú organizmus, majú protizápalové a analgetické účinky, pomáhajú pri poúrazových a pooperačných stavoch. Na svete sa vyskytuje približne 600 druhov pijavíc. No nie všetky sú vhodné na liečbu. V  medicíne sa najčastejšie používajú len tri druhy: Hirudomedicinalis officinalis, Hirudomedicinalais medicinalis, a Hirudomedicinalis orientelis. Tieto pijavice sa dajú od iných ľahko odlíšiť, na chrbte majú žlto-oranžové alebo zelené prúžky. Ostatné druhy pijavíc sú na medicínske účely absolútne nevhodné. V prírode sa pijavice lekárke už takmer nevyskytujú a sú na červenej listine. Na liečbu sa používajú pijavice z umelého akreditovaného chovu.

Liečba pijavicou lekárskou však nie je vhodná pre každého. 
Medzi najzávažnejšie kontraindikácie patrí zlá zrážanlivosť krvi aj bez použitia pijavíc. 
Alergia na poštipnutie hmyzom.
Alergia na niektorú z aktívnych látok z pijavice (hirudín, histamín, …).
Veľmi nízky krvný tlak – hranica 90/60.
Užívanie imunosupresív a aktuálne tehotenstvo. 

Terapia pijavicou lekárskou nie je záležitosť jedného sedenia o jednej pijavici. Je to dlhodobejšia záležitosť. V závislosti od diagnózy to môže byť 5 až 15 sedení. Počet pijavíc je tiež rôzny, v priemere je to 6 pijavíc na sedenie. Medzi sedeniami je 5 až 7 dňová pauza. Po celej terapii je vhodná dvojmesačná prestávka po ktorej sa môže terapia zopakovať.

Jozef Kréta
www.domas-relax.eu

Články v čísle Január-Február-Marec 2019 čítajte tu. 

Archív článkov z časopisu Inak obdarení Január-Február-Marec 2019

Články z časopisu Inak obdarení čítajte na informačnom portáli s rovnakým názvom.