Canisterapia pre deti s autizmom

Deti s autizmom zo SPOSA BB vďaka zamestnaneckému grantu nadácie PENTA a nadácii Volkswagen Slovakia a  projektu „Pomáhame ďalej“ absolvovali už od mája do augusta 2018 päť canisterapeutických stretnutí.

 

Canisterapia pre deti s autizmom

Aj Maťko bol jedným z detí, ktoré mohli dostať novú terapeutickú skúsenosť. Už po prvom stretnutí so psíkmi bolo vidieť, že sa mu práca a komunikácia s nimi zapáčila.
Terapeutka Ľubka Bátoryová prostredníctvom svojich psíkov Martinovi ukázala rôzne triky, ktoré v jeho očiach rozjasnili hviezdičky. Martin zrkadlil emócie, tešil sa z interakcie hafanov a obľúbil si aj nové tety, ktoré s ním aktívne pracovali. Hodinová práca sa odzrkadlila aj na jeho správaní, zlepšila sa komunikácia, sústredenie, jemná a hrubá motorika rúk.
V bežnom živote sa zapája do bežných aktivít so záujmom a aj v hre so svojou malou sesterničkou vidieť náznaky zmeny. Nemôžem napísať, že by sa niekedy jeho problémové stavy neprejavili, ale určite je ich začína byť menej , ako kedysi.
Niekedy som pri terapiách s ním, ale už sú aj chvíle, keď sa od neho odpútam a nechám ho s terapeutmi ľudskými, ale aj psími úplne samého.

Canisterapia pre deti s autizmom

Canisterapia má pre môjho syna obrovský prínos, ale záleží aj na tom, kto túto terapiu robí a manželia Bátoryovci a ich tím prinášajú do nášho spoločenstva novú energiu a ľudský rozmer.

Mária Helexová

Archív článkov z čísla Október – November – December 2018

Informačný portál Inak obdarení nájdete tu.