Bazálna stimulácia

Bazálna stimulácia je komunikačný, interakčný a vývoj podporujúci stimulačný koncept, ktorý sa orientuje na všetky oblasti ľudských potrieb. Bazálne stimulujúca ošetrovateľská starostlivosť sa prispôsobuje veku a stavu klienta.

Bazálna stimulácia sa uplatňuje hlavne v starostlivosti o:

  • Deti a dospelých v oblasti zmyslového vnímania.
  • Deti a dospelých s ťažkými zmenami v oblasti hybnosti a komunikácie
  • Ľudí v kóme
  • Dlhodobo pripútaných na lôžku
  • Nekľudných a dezorientovaných ľudí
  • Ľudí v intenzívnej starostlivosti
  • Geriatrických pacientov
  • Seniorov s demenciou
  • Umierajúcich
  • Pacientov po mozgovej mŕtvici
  • Žiakov a deti so špeciálnymi vzdelávacími potrebami

Desatoro bazálnej stimulácie

  1. Privítajte a rozlúčte sa s klientom vždy rovnakými slovami.
  2. Pri oslovení sa ho dotknite vždy na rovnakom mieste – iniciálny dotyk.
  3. Hovorte zreteľne, jasne, nie príliš rýchlo.
  4. Nezvyšujte hlas, hovorte prirodzeným tónom.
  5. Dbajte, aby tón vášho hlasu, vaša mimika a gestikulácia zodpovedali významu vašich slov.
  6. Pri rozhovore s klientom používajte takú formu komunikácie, na ktorú je zvyknutý.
  7. Nepoužívajte v reči zdrobneniny.
  8. Nehovorte s viacerými osobami naraz.
  9. Pokúste sa redukovať rušivé zvuky okolitého prostredia.
  10. Umožnite klientovi reagovať na vaše slová.

Zdroj: Internet
Veľa sa dozviete tu. K tejto metóde nájdete pomôcky na stránkach www.maxim-zdr.cz

 

Bazálnu stimuláciu nás naučila Klaudia. Ďakujeme veľmi pekne!

Začíname tak, že sa Katke prihovoríme a dotkneme jej rúčky vždy na jednom mieste. Kontakt rukou poznáme ako formu pozdravu a človek ju má tak uloženú hlboko v pamäti.  Prihovárame sa potichu vždy rovnakým hlasom aby sme Katku zbytočne nevystrašili. Pri bazálke je potrebné hovoriť len s dieťaťom, ktorému sa venujeme. Ostatní členovia rodiny by mali byť v úzadí a potichu. Vhodné je pustiť si príjemnú relaxačnú hudbu, ktorá dobre pôsobí na psychiku človeka.

Pokračujeme tým, že pomaličky odokrývame prikrývku a zakaždým ako zrolujeme tak zatlačíme k dieťaťu. Vždy treba hovoriť o postupe aby Katka počula čo sa pri nej deje. Moja Katka býva úplne spokojná keď zbadá, že sa ideme spolu masírovať. Keď je odokrytá, začneme stimulovať dýchanie. Jemnučko pritlačíme ruku na hrudník a prihovárame sa Katke podľa toho ako rýchlo dýcha ……… Nádych a výdych, nádych výdych . Opakujeme kým si nezačne plynulejšie dýchať a zistíme, že sa Katka postupne ukľudňuje a krásne zhlboka dýcha.
Zoberiem Katkinu rúčku do mojej ruky a priložím na hrudník. Celý čas hovoríme čo robíme.

Katke sme dali na rúčku froté ponožku. Vzala som do ruky jej froté rúčku a masírovala tváričku. Najskôr čelo, očká, noštek, ústočká a bradu. Dieťa sa len čudovalo ako sa vie „sama“ masírovať.

Ponožku si dala na ruku teta aby sa Katuška cítila príjemne pri masáži. Keď chceme robiť masáž musíme stáť pri tej strane ktorá je postihnutá. Prikladáme ruku na pravú stranu hrudníka a pritlačíme, ideme ku stredu a zasa pritlačíme a tak aj na druhú stranu. Tak isto prejdeme na brucho pozatláčame a taktiež na panvičku. Otočíme viac na bok a tak isto masírujeme chrbátik. Veľmi dôležité, hovoriť všetko čo robíme.

Masírujeme rúčky. Začíname prstami najskôr palcom. Každý jeden postupne od kĺbikov. A zasa sa prihovárame pri každom pohybe a dotyku. Od prstov ideme k lakťu a postupujeme hore na rameno a prejdeme na druhé rameno, lakeť a k prstom. Robíme presne to čo na pravej rúčke. Opakujeme niekoľko krát.

Prejdeme k nôžkam. Najskôr palec, prsty, chodidlo, pätu a prejdeme na koleno panvičku a na druhej strane to isté. Každú časť tela zatlačíme a vždy pri tom rozprávame čo robíme. Našej Katke sa to veľmi páči.

Klaudia priniesla masážnu lampičku a priložila Katke na rúčku. Zo začiatku sa jej nepáčilo vibrovanie no potom sa ukľudnila a bola spokojná, keď sme prešli postupne na lakeť, rameno a na druhú ruku. Tak isto aj nôžky sme masírovali a vyhrievali.

No a na spríjemnenie ležania obložíme Katku rôznymi dekami a vankúšikmi. Hovorí sa tomu hniezdo. Na fotkách je niekoľko možností. Táto poloha umožňuje Katke si oddýchnuť a navodzuje príjemné pocity v zmysle „Cítim sa dobre.“ Zároveň táto poloha dáva dieťaťu pocit bezpečia a istoty a zlepšenie vnímania hraníc svojho tela.

Z vlastnej skúsenosti môžem povedať že najlepšia bazálna stimulácia pre moju Katku:
Sedieť opretá pri mame, byť potichu keď sa prihovárame pri hladkaní, prezliekaní alebo len počúvaní rozprávok a pesničiek……. no a to robíme od narodenia. Takže dá sa povedať že ju máme doma už 9,5 roka len sme nevedeli, že sa to tak volá a možno to nebolo presne podľa „predpisov“ ale taká naša domáca stimulácia.Nakoniec nepotrebujeme deky, ani prikrývky ale stačí naša Bárka.
Tak to premenujeme na Bazálna canisterapia. Čo vy na to?

 

 

 

 

Kontakt

Meno a priezvisko(Povinné)

 

O bazálnej stimulácii sa dočítate aj tu.

Naše občianske združenie má stránku na FB, klik tu.