Burko

Spoločnými silami zvládneme všetko

Archív August 2016 Zdravie nadovšetko Žime zdravo s profesorkou Katarínou Horákovou

Štíhlou sa stať, štíhlou ostať – dokážeme to

Svoju ideálnu hmotnosť dostávame do vienka v okamihu narodenia. Je to práve tá hmotnosť, pri ktorej všetko, čo sa v našom tele deje, prebieha hladko a  bez prekážok. Správny výber potravín a vychutnávanie jedla pomôže zbaviť sa nášho zlozvyku a neprekonateľnej túžby po jedle, na ktoré mávame chuť, hoci ho naše telo nepotrebuje.

Ale ako sa vraví, zlozvyk nevyhodíš oknom. Musí od nás odísť po schodišti – schodík po schodíku.

Ako sa vymaniť zo závislosti od potravy 
Sú ľudia, ktorí nenávidia svoj výzor a sú nespokojní nielen so sebou, ale s celým svetom. Chcú schudnúť a dobre vyzerať, lenže sa im to nedarí. Trýznia sa, likvidujú vlastnú sebadôveru v mene štíhlej línie a sú čoraz nešťastnejší. Mnohí čitatelia mojich článkov a kníh sa ma pýtajú: „Ako v sebe pestovať pevnú vôľu?“ Tím a všetkým ostatným, ktorí majú rovnaké problémy s pevnou vôľou odpoveď je v skratke jednoduchá. Treba zmeniť nielen výzor, ale v prvom rade zmeniť raz a navždy spôsob myslenia! Na to, aby sa naše životné podmienky uberali vytúženým smerom, musíme byť neobmedzeným pánom svojich myšlienok. Len čo sa naučíme správne myslieť a rozumieť pravde, myšlienky zasadené do nášho podvedomia budú pozitívnejšie, harmonickejšie a pokojnejšie. Svoje želanie si musíme subjektívne predstaviť a pociťovať na začiatku jeho uskutočnenia.

Preskúmajme sa úprimne a pozrime sa pravde do očí!

Ako veľmi túžime uskutočniť svoje želanie? 
Kto chce niečo z celého srdca, vidí jasne cestu k svojmu cieľu a je pripravený ísť po nej neochvejne, ten svoje zámery určite uskutoční. Naozaj to niekedy nebýva ľahké. Mnohé ženy sa mi osobne posťažovali, ba nejedna mi napísala, že majú slabú vôľu a  v  listoch aj osobne sa mi neraz priznávajú: „Žiaľ, som veľmi nedisciplinovaná. Aj sa snažím, vydržím to tri až štyri dni a idúc popri cukrárni, neodolám…“ Nuž, v boji samého so sebou treba nájsť víťaza.

Ako to prekonať?
Ponúkam niekoľko rád a zásad. Ak sa nám ich podarí osvojiť si a riadiť sa nimi, otvoria nám cestu k víťazstvu. 

• Zmeňme spôsob myslenia a zmeníme svoj osud. Nevyjadrujme nikdy negatívnu myšlienku. Nikdy nehovorme: „To nedokážem“, „To nemôžem“ alebo „To si nemôžem dovoliť“. Takéto myšlienky hneď premeňme na pozitívnu predstavu a zázrak vstúpi do nášho života.
• Len pozitívne myslenie vedie neodvratne k cieľu. Musíme byť pevne presvedčení, že dokážeme odolať vábivej vôni cukrárne.
• Naše vnútro skrýva nevyčerpateľnú pokladnicu. Obráťme svoj pohľad dovnútra a nájdeme tam splnenie túžob svojho srdca. Podvedomie dokáže liečiť naše nedostatky. Usínajme každú noc s  predstavou, že chceme schudnúť a naše podvedomie poslúchne náš pokyn. Sme v podobnej situácii ako chirurg pri operácii srdca – on zodpovedá za úspešný priebeh. A preto musí dať správne príkazy. Jednotliví členovia operačného tímu sa nepýtajú prečo – jednoducho poslúchnu príkazy. My tiež musíme svojmu podvedomiu, ktoré riadi náš osud, dať správne príkazy v podobe myšlienok a predstav.
• Pozor – nadmerné úsilie, ktorým chce človek niečo vynútiť, nikdy nevedie k úspechu. Neúspechy možno odvodiť aj z  obyčajných poznámok: „Nikdy nenájdem dosť síl, aby som dodržala zásady oddelenej stravy a zdravého stravovania, aby som schudla.“, „Je to beznádejné – neviem, čo mám robiť.“ Takéto formulácie v žiadnom prípade nie sú vhodné, aby prebudili silu nášho podvedomia. Zostaneme na mieste a nepohneme sa ani o krok.
• Nesmieme mať ani najmenšiu pochybnosť. Nestojme si samy v ceste pri uskutočnení svojho cieľa – vymanenia sa zo závislostí od  potravy. Keď sa naše podvedomie dopracuje k jasnému poznaniu, že sme získali správny postoj, stane sa podľa našej predstavy a viery.

Ako sa zbaviť zlozvyku 
Na vôli každého človeka záleží, či si osvojí dobré alebo zlé zvyky. Ten, kto dlhý čas „trénuje“ negatívne spôsoby myslenia alebo konania, nakoniec podľahne sile zlozvyku. Keďže príčinou závislosti od sladkostí, mastných pokrmov, prejedania sa sú negatívne zlozvyky, ktorým predchádzalo naše slobodné rozhodnutie, môžeme sa rovnako slobodne rozhodnúť pre pozitívny spôsob správania a cvičenia sa v ňom. Začnime teda bojovať proti myšlienke, že sme svojej závislosti vydaní na milosť a nemilosť. Len čo začne slabnúť naše odhodlanie nevkročiť do cukrárne, musíme sa zmobilizovať a  zamerať svoje myšlienky na vytúžený cieľ. Urobme si z duševnej sebadisciplíny pevný zvyk.
Predstavme si živo, že priateľ alebo príbuzní nám so šťastným úsmevom stískajú ruku a hovoria: „ Gratulujeme ti.“ Vo svojej fantázii vidíme priateľov úsmev, počujeme jeho hlas, cítime dotyk ruky – všetko skutočné a živé. Gratulácia nám patrí za to, že sme sa zmenili na nepoznanie, stala sa z nás štíhla, krásna, šťastie a osobné čaro vyžarujúca žena, jedným slovom „ kočka“, alebo šarmantný muž. Nechajme si tento duševný film odvíjať tak dlho, kým sa dostaví želateľ- ná podvedomá reakcia. Stálym opakovaním myšlienky alebo konania sa podvedomiu vpečatia automatické reakcie a správanie sa. Týmto spôsobom sme sa naučili chodiť, písať, plávať, riadiť auto a podobne.

Na polceste k úspechu 
Len čo je želanie zbaviť sa „milovaného“ zlozvyku silnejšie ako želania v tomto zvyku pokračovať, je človek už na polceste k cieľu. Vraví sa, zlozvyk nevyhodíš oknom. Musí od  teba odísť po  schodišti, schod za schodom!

Vytúžená postava prostredníctvom mentálnych čarovných formúl 
Naše kilogramy sa opäť a  opäť vracajú, napriek tomu, že nezhrešíme? V  tom prípade je na príčine naše podvedomie, ktoré je naprogramované na  „tučné“ a  chce preto tak ostať. Naprogramujte ho na „štíhle“! Ako sa priblížiť k vytúženej postave bez zvláštneho odtučňovacieho programu? Jednoducho uvoľnene sedieť v kresle pri príjemnej hudbe a myšlienky pustiť na cestu fantázie a predstavovať si, že som štíhla. Práve tieto obrazy nám pomáhajú naše podvedomie naprogramovať na „štíhle“. Pravdu povediac, znie to trochu neuveriteľne – napriek tomu to skutočne pôsobí! Jedinou myšlienkou je: musíme mať silné odhodlanie a pevnú vôľu zmeniť doterajšie zvyklosti jedenia. Toto je základné východisko pri priamej ceste k docieleniu štíhlosti. Aby nedošlo ku sklamaniu, je tiež dôležité, aby sme si predstavovali realistický obraz o svojej ideálnej postave. Kto zdedil pevnej- šiu kostru – širšie boky, širšie ramená, toho nemôže ani účinná mentálna diéta zmeniť v subtílnu bytosť. Môže však individuálne pomôcť docieliť tú najlepšiu formu našej postavy, a tým sa aj lepšie cítiť.

Článok z knihy Oddelená strava – pre zdravie

Knihy si môžete zakúpiť v eshope www.zelenyjezko.sk a www.martinus.sk


Na našom webe nájdete aj ďalšie články od pani profesorky Horákovej. Viac tu. 

 

 

Archív článkov August 2016 nájdete tu.

 

Čítajte informačný portál Inak obdarení.