Burko

Spoločnými silami zvládneme všetko

Archív Júl - August - September Autizmus

ŽI A NECHAJ ŽIŤ 2018

Piaty ročník podujatia prioritne viazaného na rodiny s osobami s autizmom, ale aj iné znevýhodnenia a zdravých. Keď sme minulý rok dávali názov podujatiu, napadla ma krásna pesnička od Mariky Gombitovej ŽI A NECHAJ ŽIŤ, ako dieťa som ju mala veľmi rada a ako som dospela, práve speváčka Marika Gombitová sa mi stala vzorom človeka, ktorý prekonal mnohé úskalia života s úsmevom na tvári. Možno to tak vníma okolie, ale dnes ako mama chlapca s autizmom a viacnásobným postihnutím viem, koľko bolesti sa za takým úsmevom ukrýva.

ŽI A NECHAJ ŽIŤ 2018 bol plný krásnych okamihov, ktoré sú odmenou za prežité trápenie. Miesto, kde sa dejú zázraky je v krásnej záhrade za budovou Špeciálnej základnej školy na Ďumbierskej ulici 15., kde už štvrtý rok naše rodiny s osobami s autizmom nachádzajú prechodný domov.
Pomoc pani učiteliek a personálu školy pod vedením pani riaditeľky Lýdii Miklošovičovej je to, čo celému podujatiu dáva ten pokoj, ktorý tak veľmi naše rodiny s hendikepovanými deťmi potrebujú.
Dlhoroční partneri a priatelia Silvia Žabková, Erika Karová s rodinou, rodičia zo SPOSA BB, dobrovoľníci z TESCA a DM Spoločne.
Jožko Hucman, ktorí s priateľmi navaril chutný guláš, ktorý zasýtil mnohých, ktorí prišli v sobotu na akciu.
Celý týždeň pred podujatím vládlo zlé počasie. V piatok, keď sa stavali stany, ktoré sme priviezli z Obecného úradu Nemce, dažďu viseli nohy a všade okolo Banskej Bystrice pršalo. Deti v škole kriedami zdobili asfalt, pomáhali stavať stany a s obavou sme sa pripravovali na neistú sobotu. V noci som svoje myšlienky smerovala k Bohu, aby nám sobotu požehnal, napriek predpovediam na internete, že bude určite pršať. A požehnal. Ráno ma privítala blankytná modrá obloha, vo farbe našich tričiek.
Ráno začalo doťahovanie vecí, varenie guľášu, príprava pohostenia a pitného režimu. Vďaka spoločnosti URPINER , nikto neostal smädný.
Všetko sa vypilo do poslednej kvapky. Občerstvenie nám sponzorsky zabezpečili firmy LUNTER , TESCO, PIZZA EVIJO, SPIG s.r.o.
Dobrovoľníci z TESCA priniesli pre deti koláčiky a hračky za odmenu, pripravili si strelnicu pre deti, kde strieľali s umelohmotných pušiek. Deti sa od neho nedokázali odtrhnúť. Toľko detskej radosti na jednom mieste, ale nie len detskej, aj odrastenejšie deti s autizmom si tu našli miesto.
Skákací hrad bol plný drobcov i väčších detí. Všetci spotení ako myši, ale šťastní.
Klauni z Červeného nosa potešili detičky, ale pohladili aj duše tých odrastenejších, premenili ťažšie myšlienky na ľahšie.
Maľovanie na tvár od Katky Kriškovej deti aj niekoľkokrát absolvovali a tešili sa z rôznych ornamentov, ktoré im naniesla na tvár.
Pred obedom prišli hasiči na malom hasičskom aute s Dobrovoľného hasičského zboru Nemce, ktorí deťom predviedli rôzne možnosti hasenia, ktoré si aj vyskúšali. Deti aj niektoré maminky obdivovali auto a mohli si ho aj vyskúšať, teda aspoň si sadli za volant.
Množstvo tvorivých aktivít vhodných pre všetky vekové kategórie, pre najmenších si prichystali aktivity dámy z Centra včasnej intervencie BB, čarovné mandaly vyrábali deti spolu s našou kreatívnou maminou Miriam Korinekovou. Rôzne drobnosti si mohli deti vyrobiť spolu s pani učiteľkami zo školy, ktoré si pre ne pripravili aj športové aktivity a rôzne aktivity zamerané na hrubú a jemnú motoriku.
Obohatením bola aj výroba cukrovej vaty, ktorú si mohli vyrobiť aj samotné deti s asistenciou rodičov. Tento rok sme pre rodiny, ktoré majú niekoho s celiakiou pripravili aj bezlepkovú zónu, takže každý si prišiel na svoje a nikto nemusel utekať z akcie kvôli hladu. Je dobré mať v tíme, ľudí, ako je naša
Vlaďka, ktorá práve takúto vhodnú myšlienku priniesla, keďže má osobnú skúsenosť.
Dospelí, ale aj deti mali možnosť vyskúšať si laserové pušky, ktoré boli obohatením podujatia .Na akciu ŽI A NECHAJ ŽIŤ 2018 prišla aj pani europoslankyňa Janka Žitňanská, ktorá nad naším podujatím prevzala záštitu a krátko pred podujatím poslala prostredníctvom svojej asistentky pre rodiny malé pozornosti, ktoré sme dali v taške spolu aj s ďalšími drobnosťami od Prvej stavebnej sporiteľne, SPIG s.r.o. a OZ Erika Karová hneď na začiatku každej rodine, ktorá prišla.
Podujatie sa konalo aj vďaka finančnej podpore Banskobystrického samosprávneho kraja, vďaka ktorému sme zakúpili vybavenie, výzdobu a darčeky pre deti.
Inovatívnym vstupom bol aj simulátor autizmu, ktorý vďaka finančnej podpore Nadácie VÚB a povoleniu vlastníka patentu SPOSA Bratislava, slúži ako reálna osveta špecifického vnímania človeka s autizmom. O simulátor bol veľký záujem.

Ešte raz srdečná vďaka všetkým dobrovoľníkom, priateľom, partnerom, sympatizantom sponzorom, vďaka ktorým sa všetci cítili v absolútnej
pohode.
Mária Helexová Babalová

close

Prajeme príjemné čítanie a ďakujeme za zdieľanie