Burko

Spoločnými silami zvládneme všetko

Archív September 2015 Zdravie nadovšetko Žime zdravo s profesorkou Katarínou Horákovou

Zelenina pre zdravie

Už dlhé roky vieme a je aj vedecky dokázané, že v krajinách, kde ľudia konzumujú veľa zeleniny, sú podstatne zdravší a dožívajú sa vysokého veku. Ak vás trápia nejaké choroby, nemôžete sa zbaviť nádchy, často máte chrípku, je to znak toho, že zelenina sa asi u vás nevyskytuje každodenne aspoň tri- až štyrikrát na tanieri. Zelenina totiž nie je cenná len preto, že poskytuje nutrične významné živiny. Navyše obsahuje komplex látok so špecifickými liečivými účinkami.

Zelenina ako prírodná lekáreň 
Okrem vitamínov, minerálov, enzýmov, antioxidantov, vláknin, obsahuje chemoprotektívne zložky. Ide o rôznorodé látky so špecifickými liečivými účinkami: Fytoncídy majú antimikrobiálne účinky a priaznivo ovplyvňujú ústnu a črevnú mikroflóru. Napríklad horčičné silice nachádzajúce sa v horčici a  v  chrene, rafanín v reďkovke, alicín a  garlicín v cibuli a  v cesnaku. Podobné látky sa vyskytujú aj v  brokolici, paprike, kapuste, keli a v iných zeleninách. Močopudné účinky má petržlen, pašternák, mrkva, zeler, špargľa a tekvica. Proti zápche je vhodná najmä kapusta a mrkva. Na reguláciu tráviacej sústavy vplýva cvikla, kapusta, hlávkový šalát, mrkva, kaleráb, chren a reďkev. Proti zápalom je dobrá šťava z chrenu, cibuli a cesnaku. Cesnak sa navyše osvedčil i proti kôrnateniu ciev a  pri znižovaní vysokého krvného tlaku. Zneškodnenie škodlivých splodín metabolizmu najmä z  mäsitých jedál a údenín. Kapustovitá zelenina (brokolica, kapusta, ružičkový kel, karfiol), ale aj cesnak a  cibuľa zabraňujú v čreve zmene dusičňanov na  rakovinotvorné dusitany. Proti rakovine sú vhodné horké látky šalátov, čakanky a  uhoriek, sulforafan v brokolici a v iných kapustovitých zeleninách, či lykopén nachádzajúci sa v rajčine.

V akej forme konzumovať zeleninu? 
Samozrejme, v prvom rade surovú a pokiaľ možno, čo najčerstvejšiu, aby sa v  najväč- šej miere zachovala jej výživová hodnota. Pri akejkoľvek tepelnej úprave dochádza k  úbytku vitamínu C, kyseliny listovej i  ostatných vitamínov B. Navyše sa vyluhujú, podobne ako minerály. Tým sa zo zásadotvornej zeleniny stáva kyselinotvorná, ťažšie stráviteľná. Najnovšie poznatky však ukázali, že tepelnou úpravou zelenín bohatých na betakarotén (mrkva, karotka, špenát, tekvica) sa zvýši ich výživová hodnota. Varením sa karotén nezničí, naopak asi päťnásobne sa zlepší jeho uvoľňovanie. To isté platí aj pre lykopén nachádzajúci sa v paradajkách.

Knihy si môžete zakúpiť v eshope www.zelenyjezko.sk a www.martinus.sk


Na našom webe nájdete aj ďalšie články od pani profesorky Horákovej. Viac tu. 

 

Archív článkov September 2015 nájdete tu

Informačný portál Inak obdarení prináša množstvo zaujímavých informácií.