Burko

Spoločnými silami zvládneme všetko

Archív Október 2014 Organizacie Predstavujeme

ŽELAJ SI,o.z

ŽELAJ SI,o.z. sa pýta detí, ktoré bojujú s chorobou, aké sú ich najtajnejšie priania. Deti môžu snívať a želať si:

s kým by sa chceli stretnúť
kam by sa chceli pozrieť
s kým by sa chceli stretnúť
čo by chceli mať
kým by chceli byť

Už ôsmy rok funguje na Slovensku nezisková organizácia ŽELAJ SI, ktorá plní tajné želania dlhodobo chorých a umierajúcich detí.  Všetky tieto deti snívajú najmä o jednom – aby boli zdravé.

Niektoré vedia, že z choroby majú šancu sa dostať, iné už tušia, že je to nemožné. „Svoje sny sa už neodvažujem snívať,“ napísala nám 18-ročná Zuzanka Ďureková, ktorá vedela, že jej rakovina sa už nedá vyliečiť. Posledné želanie, ktoré vyslovila, smerovalo na adresu jej súrodencov: “Všetko to, čo rodičia dávajú mne na liečbu, musia odpierať mojim súrodencom. Preto by som si pre nich želala nábytok do detskej izby, lebo ten súčasný je už strašne starý, ešte od babičky.“ A hoci dnes už Zuzanka nie je medzi živými, jej šľachetné gesto dodnes dojíma jej súrodencov, ktorí si aj vďaka novej izbičke denne spomínajú na svoju sestru.

Deti s rakovinou trávia veľa času v nemocnici. Zatvorené týždne aj mesiace v jednej izbičke sú ubité agresívnou liečbou, ale aj „nudou“ v izbe, s ktorej počas liečby nemôžu vychádzať, aby neochoreli.  Aj preto si najčastejšie želajú elektroniku, s ktorou im ubehne čas. Okrem toho si deti veľmi často prajú prenosné DVD prehrávače, na ktorých môžu pozerať rozprávky, ale trampolíny, sedacie vaky, hračky… Obľúbené sú aj stretnutia s celebritami či speváckymi hviezdami. Sprostredkovali sme už stretnutia detí s Petrom Cmorikom, Zdenkou Prednou, Jožom Rážom, tenistom Karolom Kučerom, hokejiskom Miroslavom Šatanom, SasuHovim, Jánom Laššákom, skupinou Iné kafe, ba dokonca aj s 50 centom či KellyFamily.

Deti s detskou mozgovou obrnou ako by chceli vyvažovať nedostatok pohybu, preto často žiadajú účasť na športových podujatiach, jazdu na rýchlom športovom aute alebo výlet do zahraničia: obľúbený je Paríž či cesty k moru alebo na pútnické miesta.
Menšie deti zase, samozrejme, túžia po hračkách: bábika Anabel, Elmo či plyšový Didl – aj takéto želania sme už splnili.

ŽELAJ SI,o.z. sa pýta detí, ktoré bojujú s chorobou, aké sú ich najtajnejšie priania. Deti môžu snívať a želať si:

s kým by sa chceli stretnúť
kam by sa chceli pozrieť
s kým by sa chceli stretnúť
čo by chceli mať
kým by chceli byť

O deťoch, ktoré sa trápia sa s chorobou a snívajú sny, môžu Želaj si informovať: rodičia, samotné dieťa, príbuzní, kamaráti dieťaťa, lekári či sestry.
Stačí na internetovej stránke www.zelajsi.sk vyplniť formulár, kde je potrebné okrem detského želania uviesť aj vek, meno dieťaťa, kontakt na rodinu, ale aj chorobu azdravotícke zariadenie, kde dieťa liečia.  Upozornenie: ŽELAJ SI neposkytuje príspevok na liečbu, rehabilitáciu, nákup auta, finančné príspevky, taktiež nezakupujeme deťom notebooky (pri dlhých pobytoch v nemocnici ich vieme požičať). Venujeme sa len želania chorým detí s cieľom urobiť im radosť, priniesť nezabudnuteľný zážitok, pomôcť im dokázať to, na čo si kvôli chorobe netrúfajú.
Všetci, ktorí pracujeme na plnení detských snov veríme, že nič nie je nemožné. Hneď ako sa dozvieme o tajných snoch dieťaťa, začneme pracovať na splnení jeho sna. A keď bude všetko pripravené, deň splneného želania bude pre dieťa nezabudnuteľným dňom, v ktorom si ani na chvíľu nespomenie na svoju chorobu.

 

 

close

Prajeme príjemné čítanie a ďakujeme za zdieľanie