Burko

Spoločnými silami zvládneme všetko

Archív Júl 2015 Helenka a jej úvahy Pozitívne myslenie

Závisť

Každý z nás sa s  ňou stretol, hoci nepatrí medzi pekné vlastnosti. O Slovákoch sa vraví, že dokážu závidieť aj zosnulému pekné počasie na  pohrebe. Možno sa Vám to zdá pritiahnuté za vlasy, ale niekedy mám pocit, že je to tak. Závidíme si úspech v práci, šťastie v láske, pekné oblečenie, domy, autá, kariéru… skrátka všetko.

A keď píšem všetko myslím doslova VŠETKO. Poznám prípady, keď závisť prerástla hranice zdravého rozumu a dotyční dokázali závidieť aj to, že má niekto veľmi ťažko choré dieťa, pretože od štátu dostali príspevok. Verte aj to sa stáva! Prečo je to tak? Prečo nie sme spokojní s tým čo máme? Je normálne závidieť druhému utrpenie?

Závisť spočíva v tom, že vidíme len tie krásne stránky života danej osoby, rôzne benefity ktoré má a pritom sa nepozeráme s otvorenými očami ale len hmlisto a vidíme len to čo vidieť chceme. Závidíme niekomu úspech v práci ale pre svoj pokrok sme neurobili nič. Susedke závidíme luxusné dovolenky ale nevidíme, že sa jej manžel venuje svojmu podnikaniu a na ňu a deti nemá ani čas. S  tanierom koláčov pred sebou a  sladkým nápojom v pohári sa pani rozčuľuje nad nespravodlivosťou, pretože jej kamarátka aj po  troch pôrodoch vyzerá úžasne zatiaľ čo ona po jednom ako…
Mladým manželom závidíme nové auto ale to, že ho vybavili cez poisťovňu pretože majú postihnuté dieťa nás netrápi. „Závisť“ ale môžeme využiť tak, aby nás motivovala a posúvala vpred. Vezmime si z úspešných príklad a začnime pracovať na  sebe. Zmeňme závisť na motiváciu a budeme spokojní. Skôr, než budeme skutočne závidieť, skúsme sa pozrieť na všetko aj z tej druhej strany. Máme vôbec čo závidieť, nie je cena ktorú zaplatili príliš vysoká? Ozaj by sme chceli žiť ich život? Chceli by ste nové auto a v ňom prevážať ťažko choré dieťa od jedného lekára k druhému? Verte, že nie. Chceli by ste luxusnú dovolenku a manžela by ste na nej ani nevideli tak ako je tomu po celý rok? Ja teda nie. Naučme sa byť spokojní s  tým čo máme a  skúsme dopriať aj tým druhým. Dopraj iným a  bude dopriate aj Tebe. Je leto čas dovoleniek, veľa ľudí sa vyberie na miesta o ktorých sa nám ani len nesnívalo. Ja budem doma s deťmi – oddýchneme si na  záhrade, kde si budeme robiť naše obľúbené opekačky. Deti sa vybláznia v bazéne či na trampolíne a ja s motykou v  ruke v malej ale MOJEJ záhradke. Počas manželovej dovolenky vybehneme do  ZOO alebo aquaparku. Nesťažujem sa. Budem rada ak leto prežijeme pekne spolu a  v  plnom zdraví. To je iste nielen pre mňa najdôležitejšie.

Archív článkov z júlového čísla nájdete tu.
Informačný portál vám prináša zaujímavé články. 

close

Prajeme príjemné čítanie a ďakujeme za zdieľanie