Burko

Spoločnými silami zvládneme všetko

Archív November 2014 Dagmar Sváteková Pozitívne myslenie

Za oponou

Dlhé roky poznám jednu pani, priam žiariacu bytosť. Šťastnú, usmiatu. Že žije svoj život, to mi povedala až nedávno. Nezištne pomáha. Prečo? Dlho som si kládla túto otázku. Myslím, že som našla odpoveď – lebo ju to baví. Dnes je takých ľudí vôkol mňa čoraz viac. Dnes na  mňa rovnaký človek ráno hľadí zo zrkadla.

Prečo? Nedávno sa ma známa spýtala, čo robím. „Bavím sa životom,“ odvetila som. Koľkí z nás to povedia? Dnes som s kamarátkou sedela pri čaji a káve. Bavili sme sa o všetkom možnom. Dala mi peniaze za knižky, ktoré majú v názve moje meno. Je zlatá osoba, veľmi mi pomáha. Fyzicky i  psychicky. Vlastne, pomáhala mi, keď som na  tom bola úplne že zle. Dnes už len prikývne, občas nesúhlasí, ona má svoj život, ja svoj. Zastávam teóriu, že názor ľudí treba ponechať jeho majiteľovi. Každý má právo myslieť si, čo chce.

Dokonca nám to aj povedať. Je len a  len na  nás ako s  tým naložíme. Zrazu ma veľmi zamrzelo, že mnoho ľudí na mňa hľadí štýlom: „Tá sa má. Má auto, robí si, čo chce, chodí si, kam chce…“ Viem, že som tŕňom v  oku nejednému človeku. A nielen ja. Všetci sú presvedčení, že sa topím v peniazoch. Píšem predsa knihy jedna za druhou, moje články sú súčasť istého časopisu, nikdy sa nesťažujem, nikomu nič nevyčítam. „Ty sa máš,“ povedia mnohí. Tí, ktorí sa odvrátia, keď z kufra auta vyťahujem invalidný vozík. „Vymením,“ poviem sucho.

„Daj mi zdravé nohy a ja Ti dám všetko, čo mám.“ Ticho. Zatiaľ sa nenašiel nik. My všetci, ktorí robíme tento svet krajším, to robíme iba tak. Ako by povedal de Mello – s výsostne sebeckým záujmom – baví nás to. Ja som šťastný, Ty si šťastný, tak prečo nie? Radosť a šťastie, dobrý pocit, to sú komodity, ktoré si za peniaze nekúpime. Iste, v našom svete zohrávajú dôležitú úlohu. Aj v tom mojom. Ale nie na všetko hľadím iba cez peniaze.
Ak aj dáke získam, neodkladám si ich na účet v banke, ale posielam ich ďalej do sveta. S vďačnosťou, že môžem. S vďačnosťou za všetko, čo mám.
S  vďačnosťou, že môžem byť šťastná. Tancovať v  daždi, ako som povedala v jednej svojej knižke. Nemám objektívne príčiny byť šťastná.
A čo tie subjektívne?

Dagmar Sváteková

Viac článkov od tejto autorky čítajte aj tu.

Aj tu nájdete motivačné články od Dagmar 

 

close

Prajeme príjemné čítanie a ďakujeme za zdieľanie