Burko

Spoločnými silami zvládneme všetko

Dagmar

Vek je iba číslo


Keď pred piatimi rokmi dostala mozgovú príhodu, ľudia naokolo sa čudovali. Veď som mal iba dvadsať deväť, športovala som, zdravo som sa stravovala. A bola som matkou dvoch maličkých detí.
Časom som sa pozviechala, rozhodla som sa zúžitkovať svoje poznatky, žila som vlastne svoj sen (áno, aj „napriek“ hendikepu). A snažila som sa svojim deťom ukazovať, že ľudia s hendikepom sú takí istí, ako ľudia zdraví.
Nazdávala som sa, že moja rodina si už vyčerpala zásoby rozličných chorôb a že ja som oprávnene vďačná za svoj život a zdravie svojich detí.

Vek je iba čísloAž som sa zobudila zo sna. Presnejšie telefonát od otca. Bol s deťmi na chate. Môjmu sedemročnému synovi stŕpla ľavá strana tela. Zavolal mu záchranku a za dva dni syn vystriedal tri nemocnice. Nik nechápal, že sedemročné dieťa prekonalo ischemickú mozgovú príhodu, následkom ktorej bola ľavostranná hemiparéza. „Futbal si už asi nezahrá,“ povedal mi do telefónu jeho otec, ešte kým malý ležal na jednotke intenzívnej starostlivosti v jednej z najznámejších slovenských nemocníc. Ja som tam prístup nemala, čo som brala celkom logicky. Nechcela som ohrozovať iných detských pacientov. Nemala som rozbor baktérií na mojom vozíku, ani som nevlastnila látku vhodnú na jeho dezinfekciu.

Keď som za ním napokon vycestovala a uvidela ho sedieť na vozíku, srdce mi zovrelo. Asi ako každej matke. Až na to, že mal vozík nápadne podobný môjmu. Keď som videla ako ho postavili a ako vykrivenú nožičku ťahal za sebou, bolo mi do plaču. Toto sa predsa stáva starším ľuďom. Omyl.
Deje sa to všetkým, bez rozdielu.
Syn však napreduje, je to húževnatý mladý organizmus, ktorý statočne nesie svoj kríž.
Machruje, že vie ovládať vozík (len keby ho poslúchala tá ruka – to povedal on), cikať poležiačky do bažanta, vykrikuje na svoj doprovod, ktorý ho vezie : „Kone moje, hijééé…“ Môžete hádať, kto ho to naučil.
Momentálne sa pátra po genetickej predispozícii na toto ochorenie. Takže kým sa niekomu niečo nestane…
Hlbšie som sa utvrdila v presvedčení, že čokoľvek sa môže stať komukoľvek. Pre mozgovú príhodu to platí dvojnásobne.

Dagmar Sváteková

 

close

Prajeme príjemné čítanie a ďakujeme za zdieľanie