Úprava automobilov pre ZŤP

Automobily pre ZŤP
Nie len ľudia v produktívnom veku potrebujú pre svoju osobnú prepravu používať osobné vozidlo. Platí, že v živote by nikto z nás nemal byť diskriminovaný, najmä nie kvôli svojim zdravotným problémom. Prejdime si možnosti vhodného výberu vozidla a úpravy vozidla pre osoby so zdravotným postihnutím.

Kúpa automobilu, úprava auta
Pri kúpe vozidla sa vždy zamýšľame najmä nad jeho účelom. Pokiaľ má vozidlo spĺňať podmienku samostatnosti, samotná úprava bude iná ako v prípade, že vozidlo chceme používať iba na prevážanie imobilnej osoby.
Pokiaľ osoba na vozíku potrebuje byť samostatná a chce sama riadiť vozidlo, odporúčame už dopredu vybrať vozidlo s automatickou prevodovkou. Ručné riadenie vozidla s automatickou prevodovkou sa ovláda oveľa ľahšie ako v prípade manuálnej prevodovky, cena úpravy je nižšia.
Riadiť vozidlo môže aj šofér s postihnutím vrchných končatín vďaka nadstavcom na volant, riadiacu páku a premosteniu smeroviek.

MERO 3 ručné riadenie brzdy a plynu

Okrem samotného šoférovania je potrebné sa zamyslieť aj nad presúvaním z vozíka do auta. Pre šoféra je možnosť výberu z pomedzi presadacích dosiek, pripadá k  úvahu aj otočná sedačka.
Pre spolujazdca je najkomfortnejšie použiť zdvíhacie zariadenie – zdvihák HURT Lift.
Toto zariadenie môže slúžiť pri presune z invalidného vozíka do sedadla automobilu na strane spolujazdca, aj do zadnej rady sedadiel. Montuje sa do rámu dverí, nezaberá žiaden priestor v rámci podlahy vozidla.
Medzi užívateľmi sú veľmi obľúbené vozidla s  výsuvnými dverami. Existuje možnosť úpravy aj s elektrickým otváraním, napriek tomu odporúčame kúpiť vozidlo s výsuvnými dverami priamo od výrobcu. Pri výsuvných dverách prichádza k úvahu využiť túto ich vlastnosť buď pre usadenie hendikepovaného do zadnej rady sedadiel, alebo pre umiestnenie invalidného vozíka do týchto priestorov.

Zdvihák pre elektrický vozík

Vďaka nakladaču mechanického vozíka, alebo žeriavíka pre elektrický vozík je možné zadné výsuvné dvere využiť pre uloženie vozíka. Vďaka takejto úprave sa šofér dokáže obslúžiť sám a nepotrebuje asistenciu. Samostatnosť pri odkladaní a  vyberaní invalidného vozíka si môže zabezpečiť aj vďaka strešnému boxu, ten však nie je vhodný pre elektrické vozíky.
Pokiaľ nemáte v pláne byť samostatný, ale chcete uľahčiť nakladanie elektrického vozíka do kufra svojmu asistentovi, je vhodné si zvoliť v rámci úpravy žeriavík pre elektrický vozík do kufra.
Toto zariadenie naloží do kufra Vášho auta elektrický vozík s nosnosťou do 200 kg za pomoci diaľkového ovládača. Medzi ďalšie vaše možnosti patria aj nájazdové rampy a  zdvíhacie plošiny.
Takéto zariadenia sa najčastejšie využívajú pri úprave dodávkových vozidiel.

Na úpravu automobilu je možné rovnako ako pri zdvíhacích zariadeniach získať príspevok od UPSVaR a  spolu s doplatkom od KLUBU SPIG môže byť pre Vás zaujímavé, že úpravu vozidla môžete mať bezplatne.

Financovaním týchto zariadení sa zaoberá Zákon 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia V.HLAVA§ 33 – PEŇAŽNÝ PRÍSPEVOK NA KÚPU ZDVÍHACIEHO ZARIADENIA

Vďaka zákonu je možné získať maximálne 95% z ceny zariadenia, hovorí ale aj o nutnom doplatku zo strany žiadateľa.
Na šťastie pre Vás je na Slovensku vytvorený KLUB SPIG.
Vďaka Klubu SPIG, dokážeme nájsť pre klientov prostriedky na doplatok za zariadenie do výšky až 10% z ceny.
Vďaka tomuto klient získa zdvíhacie zariadenie bez použitia vlastných finančných prostriedkov.

Urobte prvý krok, dohodnite si bezplatnú obhliadku vašich priestorov, kdekoľvek na Slovensku.
Je Vám k dispozícii bezplatná infolinka 0800 105 707, môžete sa ozvať aj mailom spig@spig.sk.

 

Archív článkov z jarného čísla časopisu nájdete tu.

Články z časopisu nájdete na informačnom portáli Inak obdarení.