Burko

Spoločnými silami zvládneme všetko

Archív Január-Február-Marec 2019 Autizmus

Terchová 2018

Už po dvadsiaty raz pripravila SPOSA BA pre rodiny s osobami s autizmom rekondično- rehabilitačný pobyt. V malebnom a tichom prostredí Terchovských lazov, v areáli školy v prírode Šípová, s úžasnou starostlivosťou personálu, prežili naše rodiny láskyplný a hojivý týždeň, plný nových zážitkov.

Každoročne sa rodina Štubňovcov stará o náplň a vytvorenie podmienok, ktoré komplexne pokryjú potreby rodín – účastníkov týždňového rekondično – rehabilitačného pobytu. Tento rok dobrovoľníci zapojení do programu ERASMUS z Gruzínska, Arménska, Francúzska, Talianska a Slovenska pripravili pod vedením Márie Štubňovej bohatý program pre deti a pravdaže aj pre rodičov.

Deti v doobedňajších hodinách absolvovali pracovné terapie s liečebnou pedagogičkou, špeciálnou pedagogičkou, muzikoterapiu pod vedením mladého muža s AS a mnohé ďalšie, pre ich rozvoj prospešné aktivity. Skvelé bolo, že dobrovoľníci sa venovali deťom a ich rodičia mohli zatiaľ svoju zručnosť, kreativitu a radosť z tvorenia rozvíjať v tvorivých dielňach, kde pre nich boli pripravené rôzne aktivity. Novinkou bolo cvičenie s maminkou Darinkou, ktorá pri rannej rozcvičke učila všetkých záujemcov prvky Salsy. Rodiny zažili večerný pochod čarovným lesom, kde deti hľadali rozprávkové bytosti a spoločne riešili zábavné hádanky.
Nádherná bola Pokladovka, kde sa rovnako riešili úlohy, hľadali indície, skladala sa mapa, vďaka ktorej si deti našli na tajnom mieste darčeky – ruksaky s malými prekvapeniami. Veľká vďaka za ne sponzorom a rodičom, ktorí tieto darčeky pripravili. Dobrovoľníci pripravili zaujímavý večer, kde prezentovali svoju kultúru, jedlá a  domovskú krajinu.

Veľkým prekvapením pre všetkých bola ich obetavosť, keď mnohé jedlá, ktoré priniesli na ochutnávku piekli a pripravovali do tretej ráno. Určite to bolo s láskou, lebo nám všetko veľmi chutilo. Spoločne sme absolvovali krásny výlet do kaštieľa v Krasňanoch, videli sme jeho interiér a mládež sa zabavila spoločnými pohybovými hrami v  krásnej záhrade, ktorá je súčasťou celého areálu. Vrcholom našich aktivít bol výstup na Veľký Kriváň v  pohorí Malej Fatry. Z  jeho vrcholu sme videli nádheru okolitej prírody. Spoločne navarený guláš, opekanie špekáčikov, večerné posedávanie pri ohni, nekonečné rozhovory a príjemná spoločnosť ľudí, ktorí sú jednou veľkou rodinou; zatmenie mesiaca, ktoré sme sledovali sediac na lavičke – to všetko sú nezabudnuteľné chvíle a  momenty, ktoré zostávajú v našich srdciach a sú nám posilou na ďalšej životnej ceste.

Vďaka, Štubňovci, za Vašu obetavosť, osobný príklad, rady a hlboko ľudský prístup. Príklad rodiny, ktorú autizmus spojil. Ste naším vzorom!

Mária Helexová Babalová

Články v čísle Január-Február-Marec 2019 čítajte tu. 

Archív článkov z časopisu Inak obdarení Január-Február-Marec 2019

Články z časopisu Inak obdarení čítajte na informačnom portáli s rovnakým názvom.