Dagmar Sváteková – Speedfitness

Nikdy by ma nenapadlo, že je možné ho vyžiť ako súčasť rehabilitácie. Samozrejme, treba vedieť, ktoré svalové partie posilňovať a  ktoré, naopak v  prevahe sú. Bolo k  tomu treba dobrého a otvoreného fyzioterapeuta, trpezlivého trénera a nemalú dávku odvahy. „Ale to je v Tvojom prípade kontraindikované“, počula som neraz.

Je. A?
Absolvovala som x terapií, ktoré boli mojim stavom, pre istotu, kontraindikované. Áno, mala som kus odvahy, nielen ja, ale i človek na druhej strane. Ale stálo to za to. Speedfitness v štúdiu Icon v Galante absolvoval už nejeden vozičkár. Na ľudí ako ja bola majiteľka zvyknutá. Nechápavo však krútila hlavou, keď záťaže pri cvičení presahovali záťaže bežných „zdravých“ ľudí. „Som zvyknutá tvrdo makať“, odvetila som s úsmevom a spomenula si na týždne tvrdej driny, ktorých výsledok bolo zodvihnutie ruky či vyplazenie jazyka. Také bežné veci…O čo vlastne pri speedfitness ide? O  kontrakciu svalových partií vplyvom elektrického impulzu. Sval sa sťahuje niekoľkonásobne viackrát ako pri bežnom tréningu v posilňovni. Je to tým, že impulzy sa vysielajú zároveň do  celého tela. Nie je teda zvláštne, ak sa z Vás po 15 minútach valí pot ako po hodinovom tréningu v posilňovni. A čo mi to dalo? Bolo krásne slnečné predpoludnie a  ako reakcia na  „flexibilitu“ našich úradov predo mnou stála neľahká úloha – bez pomoci si z  auta vyložiť a  naložiť invalidný vozík. Reakcia môjho kamaráta o  niekoľko týždňov neskôr: „To mi chceš povedať, že toto nakladáš a vykladáš sama?“No nepredbiehajme. S  úsmevom si spomínam na  ten deň, kedy na  mňa dávali pozor manžel so švagrinou. So založenými rukami museli v  náhodných okoloidúcich vzbudzovať rôzne reakcie. Sťažka som prešla ku kufru auta. S námahou som ho otvorila. A s veľkou dávkou dôvtipu som si vybrala spomínaný vozík.

Lenže teraz opačný proces… To už taká zábava nebola. Napriek pochybnostiam švagrinej som to zvládla.

Nevadí, že modrinové kolená som mala ďalšie dva týždne. „Ty musíš mať inak silné brucho,“ poznamenala, keď som posediačky naložila vozík. „A  ruky…“ Hádajte čomu za to vďačím, okrem svojej nezlomnej vôle? Na speedfitness nedám dopustiť.

To, čo mnohí zdraví odmietajú, lebo je to príliš náročné, tam chodím s úsmevom. Drina a odhodlanie zvládnuť prekážky kráčajú ruka v  ruke… „Ty máš aké svalnaté ruky…“ poznamenal kamarát, keď ma uvidel v  tielku. Usmiala som sa. Ja a Timea z Iconu vieme, čo všetko sa za tým skrýva. Speedfitness je skvelá prevencia atrofovaniu svalstva.

Nevravím, že z ľudí robí kulturistov. Sú však paralyzovaní vozíčkari, ktorí sa práve vďaka speedfitness bez námahy udržujú vo forme.

Dagmar Sváteková

Viac článkov od tejto autorky čítajte aj tu.

Aj tu nájdete motivačné články od Dagmar