Burko

Spoločnými silami zvládneme všetko

Archív Máj 2014 Bylinky Zdravie nadovšetko

Skorocel kopijovitý

Ľudový názov:
jatrocel, kolocier, psí a baraní jazyk, ranocel, volský jazyk
Vlastnosti:
antiflogistikum, mucilaginózne expektorans
Zber:
listy: pred kvitnutím (máj – august)
Sušenie:
riedko rozložené, rýchlo bez obracania dbáme aby nezhnedli pri teplote do 40°C

Uskladňovanie:
dobre uzavreté, chránime pred svetlom, vlhkom a hmyzom

Z veľkého počtu liečivých rastlín som ako ďalšiu vybrala túto, lebo aj dnes je rozšírená tak ako za dávnych čias, keď mala veľmi dobrú povesť. Posledná slabika staronemeckého slova Wegerich (Spitzwegerich = skorocel kopijovitý, pozn. prekl.), rih zodpovedná srbskému reiks a to je príbuzné latinskému rex – kráľ. Prvé dve slabiky Wege = cesta. Teda meno rastliny značí vládca ciest a skorocel naozaj rastie na požehnanie ľudstva na ceste. Anglosaská oslavná báseň z istého starého rukopisu, pravdepodobne z jedenásteho storočia, velebí deväť rastlín a o skoroceli hovorí toto:

A ty, skorocel, 
matkou si rastlín,
otváraš sa na východ,
vnútri si mocný:
po tebe vozy škrípu,
po tebe ženy jazdia,
po tebe sa mladuchy nosia,
po tebe býčky fučia.
Všetkému odolávaš,
všetkému sa staviaš,
Tak odporuj aj jedu,
nákaze a neduhom,
čo nad krajinou tiahnu.

Aj dnes je to tak ako voľakedy. Nad krajinou sa vznášajú neduhy a my potrebujeme také liečivé rastliny, ako je skorocel kopijovitý, preslávený vo všetkých zelinkárskych knihách a zdolávajúci zlo. Príbuzná rastlina skorocel väčší (Plantago major L.) za ním nijako nezaostáva a takisto sa využíva v liečiteľstve. Oba druhy nájdeme na lúčnych cestách a medziach, v priekopách a na vlhkých úhoroch; vyskytuje sa prakticky na celom svete. Skorocel sa predovšetkým používa na všetky ochorenia dýchacích orgánov, najmä na silné zahlienenie, kašeľ, čierny kašeľ, pľúcnu astmu, dokonca na pľúcnu tuberkulózu. Tak ako žiadna iná rastlina prečistí krv, pľúca a žalúdok, je preto dobrá pre každého málokrvného alebo so zlou krvou, slabými pľúcami a obličkami, pre toho, kto je bledý, má vyrážky, lišaje alebo kto pokašláva, je zachrípnutý, chudý ako koza, aj keby ho do masla ponoril.
Pomáha slabým deťom, ktoré napriek dobrej strave sotva sa udržia na nohách!“
Sama som niekoľkým ľuďom pomohla pri pľúcnej a prieduškovej astme skorocelom zmiešaným v rovnakom pomere s dúškou materinou. Táto čajová zmes sa veľmi odporúča aj pri chorobách pečene a mechúra.
Pri bronchitíde a prieduškovej astme odporúčam takýto čaj: do šálky studenej vody dáme plátok citróna (ak bol striekaný, ošú- peme ho) a jednu vrchovatú kávovú lyžičku kandizovaného cukru a povaríme tak, že štyri až päť ráz necháme vodu vzkypieť, odstavíme ju zo sporáka, a až potom pridáme plnú lyžičku čajovej zmesi. Necháme pol minúty vylúhovať. V ťažkých prípadoch sa musí pripraviť čerstvý čaj štyri až päť ráz za deň. Pijeme ho po dúškoch taký horúci, ako len znesieme.

Ako sa možno dočítať v starých knihách o liečivých rastlinách, semená skorocela pomáhajú proti tvorbe kameňov, keď ich denne požijeme 8 gramov. Zapíjame čajom zo skorocelu. Sirup zo skorocelu prečisťuje krv od všetkých odpadových a chorobných látok. Treba ho užívať denne ako bežnú, pravidelnú liečebnú kúru po jednej polievkovej lyžici pred každým jedlom (deti jednu čajovú lyžičku).

Na vidieku ľudia od nepamäti vedia, že skorocel je vynikajúci prostriedok na rany. Raz sa jeden roľník poranil na poli akýmsi nástrojom; na moje veľké prekvapenie odtrhol čerstvý list skorocelu, rozmliaždil ho a priložil na ranu. Napriek tomu, že list nebol umytý, nevznikol žiaden zápal. Čerstvé, pomliaždené listy pomáhajú pri tržných a sečných ranách, pri pichnutí osou, dokonca aj pri pohryzení besným psom, jedovatým hmyzom a hadom, keď niet nablízku lekára. Keď čerstvé listy pomliaždené medzi prstami a premiešané so štipkou soli priložíme na krk, liečia strumu (hrvoľ).

Keď máme na nohách pľuzgiere, treba vložiť do topánky list skorocelu, pľuzgiere sa vyhoja. Stratia sa aj zhubné opuchy, keď na ne prikladáme obklad z rozmliaždených čerstvých skorocelových listov. V týchto prípadoch je však dobré priložiť čerstvý majorán v olivovom oleji (v súrnych prípadoch možno použiť aj sušený majorán). Majorán naložíme do fľaše, zalejeme olivovým olejom a dáme na 10 dní na teplé miesto.
Získaným majoránovým olejom natrieme choré žľazy, priložíme rozmliaždený skorocelový list a miesto obviažeme šatkou. Čím väčšmi spoznávam liečivé účinky rastlín, tým väčšie prekvapenia zažívam. Mnoho ľudí každoročne v hrozných bolestiach umiera na rakovinové nádory, hoci existujú na ne liečivé rastliny.

S akou radosťou by sme mohli zdraví kráčať životom, keby sme dali na naše liečivé byliny. 

V očiach nezasväteného človeka je to obyčajná burina. Začnite sa väčšmi zaujímať o liečivé rastliny a postupne sa zbavíte ťažkostí. Tieto moje riadky by mali dodať odvahu a útechu všetkým starým ľuďom, ktorí roky trpia na otvorené nohy. Keby si prikladali skorocelové listy, rany by sa čoskoro zavreli a vyliečili. Staroba tu nehrá žiadnu úlohu. Ak sú nohy aj opuchnuté, kúpeme ich v studenom kúpeli zo slezu nebadaného alebo v odvare z prasličky. Okraje rán sa po kúpeli natierajú nechtíkovou masťou (pozri heslo Nechtík lekársky, Spôsob použitia). Skorocelové listy mimoriadne odporúčam aj pri trombóze.

Na Božiu lekáreň sa možno spoľahnúť, aj keď lekári už nedávajú chorému nijakú nádej.