Šikmé schodiskové plošiny SPIG s.r.o

Šikmá plošina pre trvalé inštalovanie je zariadenie na prekonávanie architektonických bariér. Pohybuje sa po dráhe, ktorá má tvar dokonalého nerezového zábradlia.

Materiál dráhy šikmej plošiny je štandardne nerezový. Môže byť doplnená výplňou z nerezových trubiek, vďaka čomu môže plnohodnotne nahradiť zábradlie schodiska. Rozmery schodiskovej plošiny sú zvolené tak, aby splnili požiadavky telesne postihnutých osôb.
Ovládacie prvky sú ľahko dosiahnuteľné a samotná plošina vyžaduje len jednoduchú obsluhu.
Pre priamu dráhu je určený typ SPZ, pre dráhu so zákrutami typ SPU.
Plošina na schodisku nezavadzia, pretože po použití sa jednoducho zloží. Môže mať dve varianty sklápania nájazdových rámp a podlahy.
Buď mechanickú, alebo elektrickú.

Šikmá schodisková plošina SPU225 – pre schodiská so zákrutami

Elektrické sklápanie je vhodné pre ŤZP osoby s rôznym stupňom postihnutia.
Plošina má riadiacu jednotku. Automaticky môžete navoliť spôsoby jazdy, sklápania či iné funkcie, medzi ktoré patrí napríklad hlásenie periodických prehliadok.
Mechanické sklápanie zvyčajne postačuje vtedy, keď plošinu obsluhujú asistujúce osoby, alebo handicap ZŤP neobmedzuje ruky.

Šikmá plošina je výhodná najmä pre vozičkárov.

Vďaka nej si nemusia pri presune po schodisku presadať z mechanického, alebo elektrického vozíka. Presun po schodisku ich nijak neobmedzuje. Stačí im nastúpiť na podlahu plošiny priamo na ich vozíku. Pred jazdou je potrebné, aby nástupné rampy boli sklopené do hora a madlá v pozícii jazda, oba tieto prvky spĺňajú totiž aj bezpečnostný účel. Pasažier zo šikmej plošiny vďaka ním počas jazdy nemá ako vypadnúť,
navyše má počas jazdy na vozíku zabrzdené kolesá. Madlá sa naraz spolu s nástupnými rampami ovládajú jednoducho buď ručné, alebo elektricky, zatlačením tlačidla na plošine.
Šikmú schodiskovú plošinu môže ovládať vozičkár aj úplne sám, je prispôsobená aj pre kvadruplegikov, okrem toho sa dá ovládať,
otvárať a privolávať diaľkovým ovládaním, ktoré sa Vám zmestí do vrecka. Pred jazdou je potrebné zariadenie spustiť kľúčom. Kľúčom
sa zároveň po použití šikmá plošina zamkýna a tak môžete toto zariadenie používať aj vo verejných priestoroch, kde stačí prísť, odomknúť, privolať a otvoriť plošinu, previezť sa, zamknúť plošinu a ísť ďalej. Pre verejne priestory sa často montuje k šikmej plošine zvonček, ktorým sa privoláva zaškolená osoba, ktorá zariadenie spustí a pomôže pri presune po konkrétnom schodisku.
Šikmú schodiskovú plošinu je možné prispôsobiť aj pre EURO kľúč.

Šikmá schodisková plošina SPU 3

Klient si môže pri výbere šikmej schodiskovej plošiny u výrobcu SPIG, s.r.o okrem rozmerov podlahy navoliť aj smer nastupovania.
Ten okrem klasického predného teda môže byť aj čelný. Schodisková plošina s čelným nástupom a jedinečne konštruovanou dráhou
môže byť použiteľná aj v malých a úzkych priestoroch.
Netreba zabúdať na to, že pre vozíčkárov je plošina na schody potrebná pokiaľ chcú byť úplne samostatní. Na Schodiskovej plošine
sa môže presúvať aj osoba bez invalidného vozíka vďaka sklopnému sedadlu, ktoré sa dá domontovať.

Atypická Šikmá schodisková plošina 70°


Šikmé schodiskové plošiny konštruované a vyrobené v SPIG, s.r.o. sú svetový unikát, dokážeme vyrobiť schodiskovú plošinu so sklonom stúpania dráhy až 70°.
Keďže zariadenie konštruujeme a vyrábame, je možné upraviť rozmery plošiny a navrhnúť jedinečný tvar dráhy.
Po použití sa podlaha šikmej schodiskovej plošiny zatvorí spolu s bezpečnostnými madlami. Rozmer v zatvorenom stave je max. 35cm od steny. Dráha šikmej schodiskovej plošiny sa skladá z dvoch nerezových rúr. Vrchná slúži ako dokonalé zábradlie, v spodnej sa nachádzajú otvory vďaka ktorým sa schodisková plošina po dráhe pohybuje. Dráha môže byť pripevnená na stenu, alebo nosné stĺpiky.
Nie je možné použiť pre upevnenie dráhy vaše súčasné zábradlie.
Stĺpiky, ktoré nesú dráhu musia byť pevné. Vďaka jedinečnosti našej tvorby dráha šikmej schodiskovej plošiny môže plniť účel zábradlia.
Medzery sa dajú vyplniť napríklad nerezovými tyčkami, alebo následným namontovaním pôvodného zábradlia.

Šikmá schodisková plošina SPZ 15

Šikmá plošina potrebuje elektrický prívod. Postačuje zásuvka do 5 m v blízkosti dráhy. Pokiaľ zásuvka nie je v blízkosti dráhy plošiny, je potrebné zabezpečiť prívod 230V/ 50Hz, kábel CYKY 3C x 2,5,1, fázový istič 16A dvojpólové vypínanie, jednofázový prúdový chránič.
Je na vás či si vyberiete priamy elektrický prívod, alebo batériový, vaša schodisková plošina sa vyrába na mieru. Môžete si navoliť aj jej farbu RAL. Používa sa polyuretánový náter, kladivková farba, alebo nerez (vhodný pre extrémne podmienky).

Schodiskové plošiny sú dokonale prispôsobené aj pre exteriér.
Pre lokalitu s tvrdými zimami odporúčame priamy elektrický prívod. Schodisko na ktorom sa používa schodisková plošina odporúčame zastrešiť, najmä kvôli tomu, aby vozičkár pri presune po schodoch nezamokol.

Šikmé schodiskové plošiny našej výroby spĺňajú normu STN EN 81-40:2011-04 (27 4003).

Šikmé schodiskové plošiny

MINIMÁLNA ŠÍRKA SCHODISKA pre šikmú schodiskovú plošinu:
• pre rozmer podlahy 900 x 750mm – 1100mm
• pre rozmer podlahy 900 x 700mm – 1050mm. Pokiaľ je potrebné kotvenie na nosné stĺpy do podlahy treba pripočítať 40-60mm.
Podľa rozmeru vášho schodiska a vášho vozíka, alebo detského kočíka môžeme podlahu upraviť aj atypicky. Aj pre šírku schodiska menej
než 1000 mm.

BEZPEČNOSTNÉ PRVKY:
• Bezpečné elektro prevedenie podľa najnovších predpisov.
• Ochranné madlá – automatické a mechanické blokovanie behom jazdy.
• Sklopné nájazdové rampy – zaistenie vozíka, automatické a mechanické blokovanie behom jazdy.
• Pevné bezpečnostné madlo pre pridržanie.
• Bezpečnostné STOP tlačítka na plošine aj na ovládacích skrinkách v staniciach.
• Bezpečnostné spínače dojazdu a extradojazdu.
• Bezpečnostné mikrospínače citlivého dna a nájazdových rámp – zastavenie plošiny pri stretnutí s prekážkou.
Bezpečnosť počas jazdy je garantovaná bezpečnostnými systémami proti nárazu, pritlačeniu a zachyteniu predmetov, navyše je možné v prípade potreby zastaviť pojazd aj z ktorejkoľvek stanice STOP tlačidlom v staniciach.

Mám záujem

 

Archív článkov z čísla Október – November – December 2018

Informačný portál Inak obdarení nájdete tu.