Šanca robiť veci po novom

17. november je Deň boja za slobodu a demokraciu a tiež aj Medzinárodný deň predčasne narodených detí. V  oboch prípadoch ide o čosi dôležité – o život. Pred pätnástimi rokmi v  decembri vstúpil môj osobný život do obdobia závažných premien.

Začalo sa to narodením nášho syna Martina. Jeho narodeniu predchádzalo rizikové tehotenstvo, ktoré bolo ukončené v 26. týždni cisárskym rezom. Môžem tu opísať traumatizujúce veci, ublíženia, ujmy, strachy, nezvládnuté lekárske prístupy. Tu to však stopnem.
Od doby, keď sa mi toto všetko stalo, prešlo spomínaných pätnásť rokov, ktoré vďaka Martinovi neboli všedné. Práve naopak, boli totálne hektické. Prišiel na svet s obrovskou zásielkou problémov, diagnóz. Ale ja som mu verila, aj keď to niekedy tak nevyzeralo. On mi veril tiež. Nikdy by tu nebol, keby sa významne nezmenil môj vtedajší pohľad nezrelého bojovníka, ktorý viní všetkých kompetentných lekárov a zdravotníkov za stav svojho dieťaťa. Tvrdý životný výcvik, ktorým som prešla, mi ukázal, že všetko bolo v poriadku.
Na mojej ceste prijatia vlastného osudu boli všetci životní tréneri a konzultanti presne koordinovaní a vedení zhora. Bolo ich skutočne veľa a ďakujem všetkým, ktorí bdeli nad mojím a Martinovým životom. Viem, že im náš osud nebol ľahostajný. Kvôli predčasnému príchodu Martina nebol čas na prípravu a práve on sa stal mojím najlepším trénerom, nekompromisným a dôsledným. Ukázal mi všetky moje slabiny a zlyhania v pravom svetle, upratal dogmy, staré zranenia. Všetky úlohy, ktoré som kedysi dávno nezvládla, sa mi pekne vrátili. Napriek inakosti môjho syna považujem svoj život za šťastný a krásny, lebo je okolo mňa mnoho vzácnych ľudí, ktorí mi pomáhajú zvládať ťažké chvíle a keby som žila všedný život, nikdy by som ich nestretla. Vďaka za ľudí, ktorí zachraňujú malých drobcov a bdejú nad ich životmi dňom i nocou.

Vďaka za Oddelenie neonatológie v Banskej Bystrici, ktoré stále napreduje a zdokonaľuje sa. Je to práca na hrane života a smrti.
Práca lekárov a sestier je o tom. Ale neonatológia má ešte jeden rozmer – pohybuje sa na rázcestí viacerých krehkých dimenzií. „Šanca zmeniť svet je v zázrakoch, ktoré na začiatku vyzerajú ako úplná tragédia.“

Mária Helexová Babalová

Články v čísle Január-Február-Marec 2019 čítajte tu. 

Archív článkov z časopisu Inak obdarení Január-Február-Marec 2019

Články z časopisu Inak obdarení čítajte na informačnom portáli s rovnakým názvom.