Burko

Spoločnými silami zvládneme všetko

Potrebujú pomoc Skutočné príbehy

Riško Opatera

Riško Opatera

Riško sa narodil v roku 2004 ako zdravé dieťa.  Keď mal tri roky našli mu nádor na mozgu veľký ako pomaranč. Bolo to hrozné, taký malý chlapček a takéto niečo. Operácia bola veľmi riskantná, lebo to mal pri mozgovou kmeni, ale našťastie sa to podarilo vybrať nie celé, ale skoro všetko. Nasledovala chemoterapia a po určitom čase aj Gama nôž v Prahe.
Vyzeralo to, že už sú zlé časy za nami, ale Riškovi opuchol mozog a nasadili kortikoidy. Tie narobili v jeho telíčku neplechu. Riško pribral z 25 kg na 60 kg. Bolo to strašné, ťažký, nevládny. Kortikoidy zničili všetko v tele, popučene stavce a zákaz chodiť. Zostal ležiaci.Pľúca mu prestavali pracovať, brucho mu tlačidlo na všetko, ale našťastie aspoň hlavička mu stále fungovala. Doktori nás pripravovali na najhoršie. Z nemocnice nás pustili domov, vysadili sme kortikoidy a Riško sa do roka pozbieral. Začal sa učiť sedieť, potom chodiť, a s oporou mu to išlo. Tešil sa, že môže ísť vonku.

No osud mal s nami iné plány. Keď mal Riško 10 rokov, v jedno ráno vstal, že ho bolí hlavička, myslela som, že to ten nádor. Ale mýlila som sa, praskla mu cievka v hlave a Riško do pol hodiny ležal. Záchranári ho ledva prebrali k životu. Po mesiaci v umelom spánku ho prebrali.
Diagnóza: bdelá kóma, tracheostomia a peg.
Netušila som vôbec čo to je, ale bola som rada, že žije. Po roku a pol sa nám podarilo vďaka dobrým radám iných mamičiek nie doktorov zbaviť kanyly na dýchanie. Riško už dýcha sám. Nevie rozprávať, ani kývnuť hlavičkou, ale vie sa krásne usmievať.

Chodíme cvičiť do Maďarska a do Košíc do centra Liberta,  do hyperbarickej komory v Košiciach, aj do Lužnej, kde nás naučili všetko čo treba. Hlavne nás podporujú, aby sme sa nevzdávali, stále cvičili a cvičili, aby sme sa pomaličky posúvali dopredu.

 

Pre nás sú aj malinke pokroky napr. kývnuť prstom na nohe držanie hlavičky na chvíľku či chytenie hračky do ruky veľmi veľké pokroky.
Snažíme sa cvičiť, čo najviac vyskúšať všetko možné aj nemožné čo by nás prebralo, alebo trošku posunulo vpred.

Som rozvedená, takže je to náročné zvládať psychicky, fyzicky, ale aj finančne.
Všetkým za pomoc ďakujeme.

 

Kontakt:
tel: 0907 100 855
email: tanaopaterova@gmail.com
číslo účtu: SK 41 7500 0000 0040 1681 2570