Burko

Spoločnými silami zvládneme všetko

Archív September 2016 Zdravie nadovšetko Žime zdravo s profesorkou Katarínou Horákovou

Rakytníkov olej – jedinečná zmes antioxidačných látok

V  ostatných rokoch výskumy odhalili veľa potenciálnych výhod antioxidantov pre zachovanie zdravia človeka, ktoré sa nachádzajú v potravinách. Na základe týchto poznatkov sa neustále vyvíja úsilie nájsť čo najsilnejšie druhy rôznych antioxidantov. Pri honbe za  novýcmi objavmi sa však zabúda na  stáročia uznávaný prírodný zdroj antioxidantov v plodoch rakytníka rešetliakového (Hyppophae rhamnoides).

Jeho plody sú tak bohoté na vitamíny a ďalšie životne dôležité živiny, že sa dokonca uvažovalo, či ho nevyšľachtil nejaký múdry starodávny šľachtiteľ. Rakytník rešetliakový (Hyppophae rhamnoides) je tŕnistý ker alebo strom a dorastá do maximálnej výšky 10 metrov. Z botanického hľadiska patrí medzi kôstkovice a nie, ako sa často nesprávne označuje ako bobuľovina. Kôstkovice vo veľkosti 0,5 až 1,5cm sú šťavnaté, kyslej chuti a príjemnej vône.

Patrí medzi rastliny s NAJVÄČŠOU výživovou hodnotou na svete 
Keď sledujeme zoznam látok, ktoré sa nachádzajú v jeho plodoch a listoch, ako by sme čítali etiketu nejakej super potraviny. Ide o  jedinečné doteraz známe prirodzene sa vyskytujúce bohaté zoskupenie karotenoidov, tokofenolov, vitamínov B, sterolov, ďalej flavonoidov, organických kyselín, fytoncídov, trieslovín a predovšetkým nenasýtených mastných kyselín. Rakytník rešetliakový obsahuje veľmi zriedkavo sa v prírode vyskytujúcu omega – 7 mastnú kyselinu s vysokou antioxidačnou účinnosťou – kyselinu palmitolejovú, ktorá v rakytníkovom oleji tvorí viac ako jednu tretinu. Rakytník poskytuje živiny, ktoré podporujú cirkulačný systém. Pomáha pri liečbe ochorení srdca, čriev, prechladnutí a  vyčerpanosti. Podporuje hojenie rán, popálenín, ekzémov a  radiačných poranení. Napriek tomu, že v mnohých krajinách Európy a Ázie už po stáročia poznajú a využívajú jeho veľkú liečebnú a výživovú hodnotu, u nás sa mu ešte stále nevenuje dostatočná pozornosť.

Čo vedeli už naši predkovia a čo my vieme dnes o rakytníku
Rakytník rešetliakový je tradičná liečivá rastlina v mnohých ázijských a európskych krajinách. Gréci boli prví, ktorí objavili jeho liečivé pôsobenie. Legendy o rakytníku hovoria, že ho starí Gréci používali na kŕmenie svojich koní, čím dosiahli, že ich srsť sa jagala a hmotnosť obdivuhodne narástla. Tomuto fenoménu sa pripisuje aj odvodený latinský botanický názov Hippophae – lesknúci sa kôň. Podľa inej legendy sa listy rakytníka stali preferovanou potravou lietajúceho koňa – Pegasa. Liečivá a  výživová hodnota rakytníka sa však uvádza nielen v starodávnych gréckych textoch, ktoré sa prisudzujú Theophrastusovi a Dioskoridovi, ale našli sa aj v  klasických tibetských medicínskych textoch datovaných do čias dynastie Tang (6018 až 907 n.l). Využitie plodov rakytníka má dlhú históriu v tibetskej a  mongolskej medicíne na  liečbu kašľa, na  zlepšenie krvného obehu a  na  funkciu tráviaceho systému. Na  ďalekom východe sa rakytník používal ako liečivo na  poškodenú pokožku, zápaly, žalúdočné ťažkosti, kašeľ a  choroby mukózovej membrány lemujúce tráviaci a urogenitálny trakt. Odtiaľ sa šírilo využitie rakytníka cez Rusko a Ukrajinu do Európy.

Čo vieme dnes 
V 40-tich rokoch minulého storočia ruskí vedci začali prví skúmať aktívne zložky v listoch a plodoch rakytníka. V početných štúdiách potvrdili nielen všetky jeho dávno známe liečebné vlastnosti, ale zistili tiež, že rakytník rešetliakový patrí medzi rastliny s najväčšou výživovou hodnotou na  svete. Obsahuje okrem vitamínu C nevídané množstvo vitamínu E, K, provitamín D, 40 karotenoidov vrátane beta – karoténu, 18 aminokyselín, 24 minerálnych solí, jedinečnú kombináciu polynenasýtených a mononenasýtených mastných kyselín (omega-3, 6, 7 a 9), organické kyseliny, flavonoidy, fytoncídy, steroly, triesloviny. Nemeckí vedci potvrdili, že obsahuje všetky vitamíny B, vrátane vitamínu B12 (v množstve nachádzajúcom sa v pečeni), a to vďaka činnosti špeciálnych symbiotických baktérií. Opodstatnenie tradičného použitia rakytníkového oleja na liečenie rôznych kožných chorôb sa potvrdilo aj v moderných klinických štúdiách. Kým sa u nás liečivé účinky tejto rastliny ešte stále prehliadajú, v Rusku a v Číne úspešne používajú rakytníkový olej priamo v nemocniciach na zotavenie poranenej kože, na liečbu preležanín, popálenín, ekzémov a poškodení po radiačnom žiarení. Blahodárne účinky rakytníka sa využívajú aj v ruskej kozmonautike. Jeho plody sú súčasťou diéty kozmonautov a olej zapracovaný do krému ich chráni pred solárnym žiarením. Rakytník veľmi pomohol i obyvateľom Černobyľu po  havárii atómového reaktora v roku 1986. Vo Fínsku ho vysoko oceňujú, bol tu vyhlásený za „Rastlinu roka 2005“. Veľký boom zažíval aj v USA, kde sú známe prvé pozitívne výsledky pri liečbe rakoviny maternicového krčka. Rakytník rešetliakový – citrónovník severu Je liečivá rastlina, ktorú nazývajú aj citrónovník severu, a toto svoje pomenovanie si skutočne zaslúži. Okrem mnohých ďalších spomínaných bioaktívnych látok obsahuje vysoký podiel vitamínu C, ktorý značne kolíše. Závisí od  odrody a  prírodných podmienok. Je to neuveriteľné, ale jeho odporú- čanú dennú dávku pokryje iba jeden jediný plod rakytníka! Koncentrácia vitamínu C sa v dužine pohybuje od  100 mg/100g plodu do 2500mg/100g plodu. V porovnaní s tým pomarančová šťava obsahuje okolo 35 až 40mg/100g plodu. Hlavným predmetom zberu tradične sú plody žltej až oranžovej farby.
Liečivé účinky však majú aj konáre a listy:
• Plody sa konzumujú ako ovocie, a  to buď čerstvé alebo zmrznuté. Spracovávajú sa na džúsy, džemy a podobne. V týchto produktoch sa zachová vysoký obsah vitamínu C. Šťava z dužiny má baktericídne účinky. Stimulujme trávenie, pozitívne ovplyvňuje celkovú odolnosť organizmu voči infekci- ám. Plody sa užívajú pri celkovom oslabení organizmu a pri rekonvalescencii.
• Odvar z plodov sa aplikuje pri kožných chorobách.
• Odvar zo semien zasa ako preháňadlo.
• V lekárskej praxi sa najčastejšie používa rakytníkový olej, ktorý sa získava zo semien a z celých plodov.

Úryvok z knihy Ako mať zdravé srdce a cievy v každom veku, vydavateľstva Plat4M Books

Knihy si môžete zakúpiť v eshope www.zelenyjezko.sk a www.martinus.sk


Na našom webe nájdete aj ďalšie články od pani profesorky Horákovej. Viac tu. 

 

Archív článkov September 2016
Archív September 2016

 

Inak obdarení
 Čítajte portál Inak obdarení