Burko

Spoločnými silami zvládneme všetko

Archív Apríl 2016 Potrebujú pomoc Skutočné príbehy

Preto zaňho prosím

Šoproň. Mesto v Maďarsku. Nádherné starodávne mesto preplnené bohatou históriou. Kamkoľvek sa pohnete, všade na vás dýcha jeho úžasná architektúra. Aj miesto, ktoré som navštívil, tomu zodpovedalo. Nádherná tristoročná budova, citlivo prepojená s modernom… „Neuro rehabilitáció“. Takto znie jeho presný názov.
Je to miesto, kde dostaneme novú nádej, novú možnosť napredovania. Je to špecializovaná súkromná klinika zameraná na poúrazové pohybové aktivity a mentálne postihnutia. Súčasťou rehabilitácie je i magnetická stimulácia nervovej sústavy. Nádherné prostredie, milí ľudia. Mám svoje skúsenosti, svoje zážitky a teším sa na ďalšiu návštevu. Zaujímavé na tom je, že ste v Maďarsku a stále počujete: dobré ráno, dobrý deň, ďakujem, prosím. Ako doma. Stretol som tu veľa zaujímavých ľudí. Bojovníčku Mariannu z východu. Mladá matka, ktorá je po úraze na vozíku. Kvôli svojim deťom bojuje a robí všetko preto, aby im mohla pomôcť, aby sama nebola pre ne príťažou…

Ďalšou je Veľká mama! Nazval som ju tak preto, lebo dva roky bojuje za svojho dvadsaťsedemročného syna. Richard, tak sa chalan volá, je po úraze v bdelej kóme. Mama robí všetko preto, aby mu pomohla. Do piatich rokov ho chce postaviť na nohy. Klobúk dolu pred jej snahou a obetavosťou.

 

Ten, kto ma najviac zaujal, je päťročný chlapček Viktorko z Bratislavy. Chlapec trpiaci spastickou kvadruparézou, má DMO. Prekonal zápal mozgu.
NAJSMUTNEJŠIE na tom je to, že všetko začalo v 16. mesiaci po očkovaní. PREČO? Čulé, veselé, vnímavé dieťa. Nerozpráva! Jeho slová sú ma- ma, me, mi….. povie nimi všetko! Vie sa nádherne smiať, vie plakať, keď sa mu niečo nepáči, vie zakričať… Jeho maličké telíčko je však napadnuté spastickými kŕčmi! Tieto mu nedovolia normálne chodiť! Dokáže to iba v detskom chodítku alebo po štyroch ako psík…Aj keď sa D.M.O. liečiť nedá, určitá šanca je! „Operačný zákrok, ktorý by zabránil tvorbe spastických kŕčov!‘‘ Viem, aká je to pliaga! Sám som v škále 2.-3. stupňa! Môj kamarát Paťo, 19-ročný chalan s D. M.O., v jeho veku chodil…… Dnes je pripútaný na vozíku. Bez ,,ŠANCE“ sám sa najesť, vykonať akúkoľvek potrebu. Jeho ruky sú nehybne prekrížené pred pokrčeným telom. Bedrový kĺb vysunutý… SMUTNÉ!
VIKTORKO potrebuje na zastavenie tejto pliagy peniaze. Pre niekoho veľa, pre niekoho málo! Potrebuje na operáciu, ktorú robia v USA. 50 000 €! Obyčajná päťka a štyri nuly… Možno potom odovzdá tú nádhernú energiu, ktorou oplýva, späť. Paralympionik… Možno! Preto zaňho prosím

PROSÍM…
neprosím pre seba,
mne už veľa netreba…
Prosím to pre tohto chlapca,
dajme mu zo svojho strapca!

Prosím veľkých politikov,
ba aj drobných živnostníkov,
prosím, každý pomôžte,
svoje dobro ukážte…

Futbalisti, hokejisti,
každá vaša strela istí,
okrem vašej radosti
minimálne starosti…

Tiež viem, aké je to šťastie,
pri góloch, keď radosť rastie!
Najskôr treba prihrávať,
až potom sa radovať…

A tak prosím o prihrávku
pre tú usmievavú hlávku.
„Tu nádhernú šancu žiť,
krásny život si užiť…“
ĎAKUJEM.

 

Archív článkov z Aprílového čísla 2016 nájdete tu

časopis Apríl 2016

Čítajte aj náš informačný portál Inak obdarení

Informačný portál Inak obdarení

close

Prajeme príjemné čítanie a ďakujeme za zdieľanie