Burko

Spoločnými silami zvládneme všetko

Potrebujú pomoc Skutočné príbehy

Peter Gocník

Peter GocníkVolám sa Peťo. Keď som mal 12 rokov zakrvácal som do mozgu. Všetkému predchádzali bolesti hlavy lekári však nič nezistili. V osudný deň som šiel do školy tak ako každé ráno. Na vyučovaní ma začala strašne bolieť hlava a uši, na CT vyšetrení mi zistili 3 cm aneuryzmu v dôležitej časti mozgu,ktorá začala krvácať. Bol som prevezený na detské ARO do BB a odtiaľ na druhý deň do Hradca Králové na operáciu. Par hodín pred operáciou aneuryzma praskla.

Lekári má zachránili, no dva mesiace som bol v umelom spánku a pracovali za mňa prístroje.neskor mu urobili tracheostomiu – na dýchanie,hadičky PEG na kŕmenie a vývod na cikanie priamo mechúra. Prvý rok bol náročný a väčšinu času som bol v nemocnici. Na dva roky som zostal v bielej kóme, no postupom času som vnímal viac a viac. Doma sa všetci o mňa s láskou starali a venovali sa mi. Musel som veľa cvičiť, teda mamina cvičila so mnou a za mňa. Skúšali so mnou všetko možné aj nemožné,aby mi pomohli. Mam dve úžasné sestry, ktoré má veľa naučili,hrajú sa so mnou a rozveseľujú má. Dozvedeli sme sa o jednom rehabilitačnom zariadení, pobyt v ňom som absolvoval už niekoľko krát.

Dnes mam už 19 rokov a z ležiaceho a úplne nehybného som urobil neskutočne pokroky. Už viem hýbať rukami a nohami,,som oveľa vnímavejši a živší. Keď sedím viem držať hlávku, už mi nepadá do strán ako predtým. Cvičenie na bruchu sa mi páči najviac, dokážem si sám pocvičit cviky, ktoré na naučili v rehabilitačnom zariadeni v Šoproni. Tam ma prvý krát po troch rokoch postavili na nohy, aj keď som upnuty v zariadení, ktoré mu v stoji pomáha. Môžem sa na svet pozerať z výšky a nielen z postele.Toto zariadenie mi mamina zabezpečila aj na doma.To čo je podstatné na mojich rehabilitaciach sú magnetické stimulácie, ktoré obnovujú a stimulujú poškodene centrá.

Dnes už rozumiem všetkému, viem komunikovať aj napriek tomu,že nerozprávam. Moji najbližší mi rozumejú,viem ukázať čo chcem,čo má bolí alebo čoby som chcel robiť. Rad kreslím, hrám pexeso, listujem encyklopédie,,,,

Nevieme kde je tá hranica ,kam sa až dokážem posunúť,,,ale dúfam,že veľmi ďaleko a ja sa s pomocou buď posúvať stále vpred.

Peťo…

Ak by ste mi chceli pomôcť kontaktujte moju mamu na email: kacenka.gocnikova@gmail.com

Tu je aj číslo účtu ak by ste mi chceli poslať peniažky č.ú: SK9765000000000091928903

Z celého srdca vopred ďakujem