Burko

Spoločnými silami zvládneme všetko

Archív Máj 2015

Občianske združenie Svetielko nádeje

Činnosť o.z. Svetielko nádeje v Banskej Bystrici sa dotýka detí s onkologickým alebo iným nevyliečiteľným ochorením.
Naša činnosť s dieťaťom a rodinou začína dňom, kedy je dieťaťu diagnostikované onkologické (alebo iné, život limitujúce) ochorenie, ktorá nekončí jeho vyliečením, či odchodom do večnosti.

Po príchode dieťaťa na oddelenie
Každé dostáva hygienický balíček s hračkou, či knižkou navyše. Má viacero funkcií – dieťa sa teší, prístupnejšie komunikuje, je veselé, vyrovnávajú sa sociálne rozdiely, šetria sa financie rodiny, ktorá je už i tak v zložitej situácii.

Starostlivosť o dieťa na oddelení
Z našej strany ide najmä o činnosť sociálnu, snažíme sa vzdialiť ich od myšlienok spojených s ochorením: na oddelení im urobia veselší deň vojaci, letušky, folkloristi, speváci, dokonca parkuristi, známe osobnosti… Našou filozofiou je, že na detskej onkológii musí byť veselo.

Starostlivosť o dieťa po vyzdravení
Sme spolu v kontakte ešte veľmi dlho po uzdravení, stretávame sa v pravidelných intervaloch na rôznych výletoch, akciách, vystúpeniach, ZOO…

Dopravná služba
Ide o bezplatnú prepravu z miesta bydliska na vyšetrenia a späť. Deti s oslabenou imunitou sú tak chránené od hromadných a nepohodlných prevozov sanitkou, dokážeme pružne reagovať na potreby malých pacientov, urobiť prestávku počas prepravy a podobne. Auto so šoférom je k dispozícii aj pre pacientov, ktorí musia odísť do zahraničia na operácie, ktoré sa v SR nevykonávajú (ČR, Nemecko).

Detský mobilný hospic
Je pre rodiny a deti, ktoré sú z nemocnice prepustené do domáceho prostredia za účelom dôstojného dožitia (tu nemáme na mysli čakanie na smrť, práve naopak, ide o to v čo najväčšej možnej miere pomôcť dieťaťu prežiť plnohodnotný život!). Úlohou hospicu je mu to umožniť, vybaviť ho potrebnými liekmi, pomôckami, ale aj poskytnúť 24-hodinovú zdravotnú, sociálnu, duchovnú starostlivosť.

Príspevok na pohreb
Sme prítomní na poslednej rozlúčke s dieťatkom, napokon, počas dlhého obdobia ochorenia, sa z nás stali priatelia. Snažíme sa byť oporou rodine, snažíme sa pomôcť radou, nasmerovaním, prispievame na pohreb.

Stretnutie rodín
Každoročné stretnutia sú plné spomienok na zosnulé deti, ale v zásade sú plné života a veselých zážitkov. Sú určené pre celé rodinyotec, mama, súrodenci. Rodinám, ktoré sú čerstvo po strate dieťaťa, pomôže prítomnosť iných rodín s rovnakým osudom. Posilňuje to ich chuť žiť, nájsť zmysel života, prispôsobiť sa vzniknutej situácii.

Ostatné činnosti
Zvyšujeme úroveň komplexnej diagnostiky a terapie, prispeli sme na rekonštrukciu Kliniky pediatrickej onkológie a hematológie, nemocničnej školy, vybavili sme nemocničné izby káblovou TV, plníme sny malým pacientom, robíme pre ne Vianoce, podporujeme odborný rast lekárov a sestier, pre maminky a otcov, ktorí nemôžu zostať spolu s dieťaťom v nemocničnej izbe, sme zadovážili nový, plne vybavený 2-izbový byt v areáli nemocnice, kde môžu byť v prípade potreby zdarma ubytovaní, neustále pracujeme na množstve zaujímavých projektov.

Archív článkov z časopisu nájdete na našom webe tu.

Články z časopisu čítajte aj na informačnom portáli Inak obdarení.