Burko

Spoločnými silami zvládneme všetko

Archív Február 2015 Občianske združenia a nadácie Predstavujeme

Občianske združenie Pomôžme pomáhať


Prečo práve názov „Pomôžme pomáhať“? Kedy a prečo vzniklo vaše združenie?

Naše združenie vzniklo v roku 2006 a  dali sme si názov Pomôžme pomáhať. Vzniklo v čase, keď bola moja dcéra chorá a ja som nevedela, na  koho sa obrátiť. Oslovila som jednu známu, ktorá sa liečila na  leukémiu a  poprosila ju, či by neprišla k  nám domov a  povedala dcére, že musí bojovať a  dá sa to zvládnuť.

Teraz sme tu my, ktorí dávame nádej… že niekedy sa dá vyhrať aj nad chorobou.

Čomu sa venujete?
Naše stretnutia sú väčšinou veselé, organizujeme rôzne aktivity:
• oddychové: onko-guľáš, Anna bál,
• športové: loptové hry v  telocvični, hra v kolkárni,
• sviatočné: rôzne posedenia počas sviatkov, vianočné, novoročné, fašiangové, veľkonočné,…
• výlety – pri ich organizovaní spolupracujeme s Komunitným centrom n.o. Čierny Balog, boli sme v Bojniciach, na Spiši,
• náučné: stretnutie s  pracovníčkami UPSVaR, odd. kompenzácií, stretnutie s lekárom, s pracovníčkami JUST-u,
• charitatívne
• a  v  neposlednom rade aj tie smutnejšie, navštívime ťažko chorého, podporíme rodinu, ale aj sa zúčastňujeme poslednej rozlúčky.

 

Komu a ako pomáhate?
Pomáhame hlavne novým pacientom… poradíme, ako a  kde vybaviť kompenzácie. Recepty na domáce lieky. Pomáhame každému, kto o našu pomoc stojí, ale aj sebe, lebo aspoň na hodinu vypneme z bežného stereotypu života a klebetíme. Môžem zaručiť, že nikdy neplačeme nad osudom, ale radi a často sa smejeme, zabávame. Dokážeme sa zasmiať aj na tom, keď niekto má holú hlavu, ako napr. jedna pani mala parochňu a zložila ju, že nech vidíme, ako vyzerá, sama sa nazvala Hundrošom z rozprávky o  Snehulienke. Najveselšie na  tom bolo to, že naozaj sa podobala na  rozprávkovú postavičku a my sme sa nemohli prestať smiať.Aké akcie organizujete? 

Už štvrtý rok organizujeme športovo-charitatívnu akciu „Bežím pomáhať“ a  touto akciou pomáhame všetkým deťom a dospelým, ktorí sa liečia na  onkologických oddeleniach v Banskej Bystrici. Táto akcia sa koná vždy druhú sobotu v septembri. „Chutí nám pomáhať“, to je akcia Vydry – Mikuláš, kde predávame punč a z výťažku zakúpime podporné lieky našim onkologickým pacientom. Od roku 2008 organizujeme hromadný odber krvi, táto krv tiež putuje na  onkologické oddelenia. S  touto akciou nám veľmi pomáha Penzión Zelený dom, ktorý máme vždy bezplatne zabezpečený len pre darcov.

 

Má zmysel pomáhať?
Pomáhať treba vždy a  zmysel to má veľký. Chorý jednotlivec a jeho okolie veľmi trpí. Je dobre, keď vedia, že nie sú sami, že existujú ľudia, ktorí to prekonali. Sú rodiny, ktoré prišli o  toho najbližšieho a  fungujú ďalej… musia, ale zase sú dôkazom, že to musí ísť. Nikdy nevieme, kedy my budeme potrebovať pomoc a možno sa nám to vráti.
Mária Muránska 048/6191398