O čom sú Vianoce?

Ako sa odosobniť od ľudí a situácií

Každý sa čuduje, keď pri otázke koľko koláčikov mám napečených, odpoviem: „ Nie, ja tento rok nepečiem.“
„ Prečo? Veď Ty tak rada vypekáš.“ Áno, vždy bolo mojou záľubou pripraviť rôzne druhy suchých koláčikov. Rada som robila keksíky, spájala linecké kolieska lekvárom a zážitok bol, keď vanilkové rožky nestihli vychladnúť a naša Bárka ( fenka) pýtala maškrtu. No ale keby upečené ale hlavne surové cesto jej veľmi chutilo.

Pred rokom som kúpila čajové pečivo v hypermarkete. Reku vyskúšam, či zvládneme vianočné sviatky bez pečenia. Upiekla som len tri druhy zákuskov a štedrák, a Vianoce sme prežili aj bez naháňania sa.
Ani tento rok nie je iný. Nenaháňam sa. Teším sa z toho, že sme rodina spolu. Uvedomila som si to pred dvoma rokmi, keď sa mi so všetkým darilo, dom krásne vyzdobený, stromček nádherný, koláčov asi 13 druhov upečených, všetko mi šlo od ruky. Na štedrý deň doobedu som pripravila všetko na štedrú večeru. Poobede sme šli celá najbližšia rodina za otcom, bol vážne chorý, celý december ležal v nemocnici. Prvý krát na štedrý večer bol mimo domu. Bolo to smutné obdobie, no tešili sme sa, keď nás na Silvestra prekvapil a bol v kruhu najbližších doma. Vlani už Vianoce slávil vo večnosti.

Môj muž bol vlani celý december ubolený, utrápený. Na Mikuláša prišiel po dvoch týždňoch domov z nemocnice, a ako sme prežili Vianočné sviatky? Pri chôdzi mal bolesti, neobsedel pri štedrej večeri, .. trpel. Vysunuté platničky mu spôsobovali bolesť.

Tento december bol desať dní v nemocnici. Prišiel domov včera. Problémy so srdiečkom. Teším sa, že je doma. Kým bol preč, upratala som dom. Myslíte, že som umývala okná? Nie, tie umývam len na jar a na jeseň. Nenaháňam sa pred Vianocami. Stačilo poutierať prach, pozmývať podlahy a urobiť výzdobu. Načo sa stresovať.

Vianoce nie sú o upratovaní, o varení a pečení. A to nehovorím o zháňaní darčekov.
Pre mňa je najkrajším darčekom byť spolu, udržať si pekné vzťahy v rodine a s priateľmi.

Prajem Vám krásne Vianoce spolu s najbližšími, prežite ich v zdraví, láske a porozumení.

Ďalšie zaujímavé články nájdete aj tu.