Burko

Spoločnými silami zvládneme všetko

Archív November 2014 Iveta Burianeková

Nebojte sa tracheostómie

Tento článok  je venovaný mamičkám, ktoré sa práve dozvedeli, že ich dieťa bude mať alebo má čerstvo zavedenú tracheostomiu. Chcem Vás povzbudiť, nebojte sa hadičky na krku.
Nič Vám neurobí práve naopak, pomôže Vášmu dieťaťu.

V septembri 2011 sa tiež veľmi bála. Myslela som, že je to koniec, … posledné štádium,…
Vtedy by som neverila, že raz budem písať tieto riadky a povzbudzovať iné mamičky. 

Nezabudnite:
Dieťa vie vycítiť, že sa bojíte, a aj ono tak bude reagovať, bude nervózne, nepokojné a potrebujete to?

Mne dlho trvalo, kým som sa zmierila so situáciou, no keď som si predstavila ako ťažko Katka dýchala pre operáciou a po, tak to bol obrovský rozdiel a teraz som vďačná, že máme tracheostomiu. Aj keď som od narodenia vedela Katku odsávať z nosa a úst, tracheo bola pre nás niečo nové. Viac hlienov, častejšie odsávanie. Sledovanie ako dýcha, či sa nedusí a tiež zo začiatku rozmýšľať nad sterilitou, odsávací katéter držať pinzetou. Dávať na kanylu umelý nos. Všetko robiť v rukaviciach. Nie, nie to nebolo pre mňa . Stavila som na svoju intuíciu a zdravý rozum. Nič som nerobila presne tak ako ma upozorňovali sestričky a lekári.

Umelý nos som zahodila do koša pri prvej najbližšej príležitosti lebo sa Katka viac hlienila, keď ho mala založený na kanyle. A ja som nemala nervy vkuse odsávať a dávať pozor, kedy sa naplní hlienmi. Raz v noci sa stalo, že ho mala veľmi plný a dusila sa. Keby som sa nebola zobudila, neviem ako by to dopadlo,… Nahradila som ho plienkou alebo podbradníkom. Vždy keď niekam ideme hlavne v zime alebo keď sme v čakárni u lekára, tak jej prikryjem kanylu, aby som ju chránila pred baktériami alebo ostrým vzduchom. Inak bežne doma ju má Katka normálne otvorenú.

Aj Bárka ide ku Katke, nedávam veľký pozor na hygienu a našťastie vyhýbajú sa nám zlé baktérie. Netreba to preháňať, práve naopak, keď je dieťa odolné, tak nie je problém,  nie sú komplikácie.
No, ale samozrejme každé dieťa je iné, u každého je to individuálne. Nemôžeme porovnávať.

Raz som videla jedného pána na chovateľskej burze, s otvorenou tracheostomiou sa prechádzal popri klietkach, v ktorých boli vtáčiky, holuby,… plno prachu a ten pán tam bol. Ja som sa v tom momente rozhodla, že nebudem dôsledne riešiť sterilitu.

Výmena tracheostomickej kanyly bol môj strašiak, keď som si pomyslela, že ju mám doma sama vymeniť. Každé dva mesiace sme chodili do nemocnice na výmenu.
Rok mi trvalo, kým som sa na to odhodlala. V jedno ráno bola Katka v pohode, kľudná tak som skúsila a a bez akýchkoľvek problémov ani neviem ako rýchlo bola nová kanyla na svojom mieste. Dôležité je veriť sama sebe.

Lavážovanie – zvlčovanie kanyly. Do kanyly kvapkáme fyziologický roztok, aby sa rýchlejšie uvoľnili hlieny a bez problémov ich poodsávali. Robím to podľa potreby. Keď počujem, že má Katka sucho v kanyle, nakvapkám niekoľko kvapiek fyziologického roztoku, chvíľu počkám a poodsávam. Výhodné je mať doma aj zvlhčovač vzduchu hlavne v zimnom období a tiež inhalátor. Netreba sa báť dieťa polohovať. Ja Katku dávam ležať na bruško len jej podložím vankúšik na hrudník, aby bola kanyla vo vzduchu. Aj nabok ju otočím a dávam pozor, aby sa neupchal otvor kanyly. V stoličke sedáva úplne pohodovo. Keď treba poodsávam, uvoľním dýchacie cesty a fungujeme ďalej.

Ešte chcem pochváliť. Odkedy máme tracheostomiu: Katka nebýva často chorá. Infekty dýchacích ciest nás vôbec neprenasledujú. Dýcha potichu, býva pokojnejšia, čulejšia, máva menej epileptických záchvatov.

Prajem vám veľa veľa síl a trpezlivosti pri starostlivosti o dieťa s tracheostomiou.
Ak budete mať akékoľvek otázky kľudne píšte alebo zavolajte.

Moje prvé pocity z tracheostomie si prečítajte tu. 

close

Prajeme príjemné čítanie a ďakujeme za zdieľanie