Na Vianoce zdravie pre všetkých

Ako sa odosobniť od ľudí a situácií

Advent a Vianoce sú najkrajšie sviatky v  roku. Veľa z  nás v období adventu upratuje, nakupuje darčeky, pečie medovníčky, koláče, aby im na Vianoce nič nechýbalo. Je to naozaj tak?

Zamysleli sme sa už niekedy nad tým, o čom sú tieto sviatky? Naozaj sú o naháňaní sa?
Pre mňa určite nie. Pred tromi rokmi som mala vyupratovaný dom, napečených asi 15 druhov koláčov. Pečenie mi šlo od ruky, nič neprihorelo, plnky sa vydarili perfektne, zdobenie bolo úžasné. Jedna radosť pripravovať maškrty. Jedlo pripravené k štedrej večeri už pred obedom,… Čo som si mohla viac želať? Veľa gazdiniek by uvítalo mať takú pohodičku. No čo z toho, keď nabližší človek nesedel pri štedrovečernom stole doma so svojimi najbližšími, ale trápil sa v bolestiach na nemocničnom lôžku. Chýbal nám. Skôr ako sme si začali pochutnávať na dobrotách, šli sme za ním do nemocnice. Bolo veľmi náročné a bolestivé stáť na chodbe a  čakať, kým príde za  nami. Ďalšie Vianoce už trávil v nebi.
Manžel v bolestiach doma ledva vydržal sedieť pri prestretom stole. Vysunuté platničky mu nedovoľovali vychutnať si večeru. O rok na Silvestra ho viezla záchranka do nemocnice, zlyhávalo mu srdiečko. Nepriala by som to ani najhoršiemu nepriateľovi.Čo nás čaká tento rok? Budú Vianoce kľudné, pokojné?
Nepotrebujem upratovať, nemusím vypekať koláče, nechodím po obchodoch a nehľadám na internete darčeky.
Mojím najkrajším darčekom je zdravie pre mojich najbližších, keď budeme spolu doma oslavovať narodenie Ježiška.
Keď budem vidieť spokojnú Katku sedieť v stoličke alebo pritúlenú v mojom náručí.
Taktiež manžela, ktorý bude s  nami sledovať Mrázika alebo S  tebou ma baví svet. Stretnutie a pohoda s rodinou a príbuznými v tieto najkrajšie sviatky sú to najdôležitejšie v živote.

Iveta Burianeková

Archív článkov z časopisu December 2016

Informačný portál Inak obdarení