Príbehy od srdca – Mačka

Máme štvorizbový byt, ale bez špajze a bez komory. Do kuchyne sme prikúpili skriňu, lebo nám postupne pribúdali rôzne zaváraniny, malé domáce spotrebiče a  nemali sme to kde uskladniť.

V predsieni sme odtiahli skriňu od steny smerom ku dverám, čím vznikol celkom veľký odkladací priestor. Dali sme záves a „kumbál“ bol na svete. Sane, lyže, krabice s knihami – všetko malo svoje miesto. Suseda v byte naproti mala dve mačky.
Jednu sobotu sme náhodou otvorili obidve dvere a dlho sme klábosili. Asi po dvoch dňoch, keď som bola sama doma, čosi šramotilo. Nebola som si istá, odkiaľ tie zvuky pochádzajú, ale myslela som si, že asi zvonku.
Na druhý deň okrem šramotu aj niečo spadlo. To som už bola presvedčená, že zvuky vychádzajú z kumbálu. Po štyroch dňoch som našla v detskej izbe malé hovienko. Napadlo ma, že asi vypadlo z  plienky malému vnukovi. Vtedy sme ešte chodili do práce. Poobede chodieval manžel do záhrady a ja som bola sama doma. Bola som presvedčená, že mi začína zašibávať! A toto si isto myslel o mne aj môj manžel, keď som mu večer vyprávala, čo sa u nás deje. Do kumbálu som sa bála ísť, či tam nie je niekto schovaný, tak tam vliezol on. Všetko prezrel – ale nič!
Pretože som bývala poobede sama doma, než sa manžel vráti zo záhrady, chodila som domov neskoro. Túlala som sa po meste, alebo som sa zavrela v obývačke na dva zámky, pustila som televízor na „plné pecky“ a pritom som rozmýšľala, či už mi nastal čas na odbornú psychiatrickú pomoc. Takto to trvalo celý týždeň. Spálňu máme hneď vedľa kuchyne. Po týždni, opäť v sobotu, niečo ráno v kuchyni strašne buchlo. Manžel vyskočil z postele, zbadal prevrátený kôš na smeti a zavolal na mňa: „Zavri dvere, asi tu máme potkana!“ Opäť stres! Po chvíli počujem, ako cez celý byt vykrikuje a rozčuľuje sa – kde sa tu vzala tá mačka! V tom mi svitlo. Ako sme so susedou klebetili, prebehla nebadane ku nám. Nechápem, ako mohla takto prežiť celý týždeň. Bez jedla, bez vody. Ani raz nezamňaukala. Keď sme neboli doma, iste chodila po celom byte, ale okrem malého hovienka v  detskej izbe nenechala po sebe, okrem šramotu v kumbále, žiadnu stopu. Prechodný pobyt mala aj pod vaňou, kde sme neskôr našli suché exkrementy. Skok do smetného koša bola asi jej posledná záchrana o život. Hneď som zazvonila susede a mačku sme vypoklonkovali na chodbu. Keď vyšla rozospatá, jej reakcia ma skoro hodila o zem! „Veď sa mi zdalo, že mám iba jednu!“ To jej celý týždeň nechýbala? Chúďa! Bola vychudnutá, srsť na nej visela, ledva cez chodbu prešla. Nedá sa ani uveriť, že za celý týždeň z krytu pred nami nevyliezla. Ale osud jej neprial. Keď sa ako-tak pozviechala, cez špáru na balkóne vypadla zo štvrtého poschodia na trávu. Podľa susedy jej nič nebolo, aj vyzerala, že je v poriadku . Po piatich dňoch ju suseda našla doma mŕtvu. Musela mať početné vnútorné zranenia. Tak sa skončila mačacia „story“ A  aj ja som hneď vyzdravela.
J.H

Články v čísle Január-Február-Marec 2019 čítajte tu. 

Archív článkov z časopisu Inak obdarení Január-Február-Marec 2019

Články z časopisu Inak obdarení čítajte na informačnom portáli s rovnakým názvom.