Burko

Spoločnými silami zvládneme všetko

Archív Apríl - Máj - Jún 2018 Pozitívne myslenie

Knihy, ktoré mi pomohli v každodennom živote

Po prečítaní dvoch kníh som si uvedomila, aké ťažké to majú ľudia, ktorí trpia autizmom. Kniha Prečo skáčem – napísal 13-ročný Naoki Higašida, ktorí má vážnu formu autizmu.

Rozoberá v nej, čo cíti, čo si myslí, s čím všetkým musí zápasiť. Ďalšia kniha Osud tak rozhodol od Jozefa Bednára. Autor v nej rozoberá život svojej rodiny s  autistickým synom Majkom. A aj napriek tomu, že v živote to nemajú až také ľahké, nesťažujú sa, a snažia sa žiť, ako každá iná rodina.A prečo mi tieto knihy tak pomohli? 
S manželom vychovávame dvoch postihnutých synov. Tomáško má genetické ochorenie a črty autizmu. Janko ma psychomotorickú retardáciu spojenú s autizmom. Takže v živote to máme o niečo náročnejšie. Janko dosť často mení nálady. Má obdobie, keď je smutný, trápi sa. Niekedy to trvá aj pár dní. Snažíme sa mu s manželom mnohé veci vysvetliť, ale nepomáha to. Jednoducho ho zlá nálada musí prejsť samého. Neznáša, keď sa jeho brat smeje pri televíznych rozprávkach. Vyriešil to tak, že ich s ním nepozerá. On si ich potom pozrie sám. Potrebuje mať pri nich pokoj a ticho. Ale má aj obdobia, keď je veselý. Keď ma chlapci niekedy nahnevajú, dosť do nich nakričím. Ale po prečítaní týchto kníh som si uvedomila, že za niektoré veci naozaj nemôžu. Nedokážu ovládať svoje konanie. A určite sú z toho sami smutní a nešťastní. A ja im ešte pridávam navyše. Veď oni to v živote vôbec nemajú ľahké. Keďže majú komplikovaný život, zo všetkých síl sa im budem snažiť ho uľahčiť.

Na stolíku ma čaká ďalšia kniha Za dverami číha život od Márii Blšákovej & Jozefa Blšáka. Je to skutočný príbeh. Príbeh o sile rodičovskej lásky. Už sa na ňu teším. Na záver úryvok z jednej z kníh. „Ak pochopíte pravdu o  nás, darujete nám iskričku nádeje. Hoci život s autizmom je náročný a občas aj smutný, kým existuje nádej, my sa s ním vysporiadame.” 

Eva Výlupková

close

Prajeme príjemné čítanie a ďakujeme za zdieľanie