Burko

Spoločnými silami zvládneme všetko

Aj tak sa to dá Archív September 2014 Skutočné príbehy

Keď rozprávajú prsty

Simonka, bolo mi cťou zoznámiť sa s Tebou. Prečo? 
Keď pozriem do tvojich očí, vidím v nich húževnatosť a lásku krásnej 21-ročnej slečny, ktorá napriek ťažkému osudu zvláda životné situácie s pokorou. Si veľkým príkladom pre všetky dievčence v Tvojom veku. Táto dievčina prekonala detskú mozgovú obrnu, je inak obdarená. Nohy jej nahradil invalidný vozík, z úst nepočujete slovíčka, ale keď sa dívate na jej prst, ktorým ukáže na abecednej tabuľke, tak viete, čo Vám chce povedaťSpoločnosť jej robí počítač, tablet a s kamarátkami si píše aj cez mobil sms.

Keď si šla prvýkrát do školy, bála si sa? Ako ťa prijali spolužiaci?
Áno bála, no prijali ma medzi seba ako zdravú, pomáhali mi. V škole som vždy dosahovala vynikajúce výsledky.

 

Určite si chodievala často do kúpeľov, ako sa Ti tam páčilo?
Pravidelne do 5 rokov som chodila na rehabilitačné pobyty do ČR, na neurolόgiu do Nového města na Moravě k MUDr. S. Severovi, kde som pri reflexnom cvičení s p. Čápovou, ako 2 ročná zažila českého a  nemeckého neurolόga Prof.  MUDr.  V. Vojtu. Od  3 rokov som navštevovala Špecializovaný liečebný ústav „Marína“ v Kováčovej, kde so mnou cvičila Vojtovou a Bobathovou metodikou fyzioterapeutka Saška Fülleová, ktorú by som chcela týmto vyzdvihnúť za jej vynikajúcu a obetavú prácu. Neskôr som chodila rehabilitovať do Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici. Keď som nastúpila do školy, terapeuti chodievali za mnou cez prestávky a cvičili sme v kabinete. Cvičenia bývali veľmi náročné, ale oplatilo sa.

Pri tvojej diagnóze si podstúpila veľa operácií, ktoré bolo najnáročnejšie?
Kvôli zlepšeniu môjho zdravotného stavu som absolvovala veľa operácií, napr. v  máji 2004 som musela podstúpiť zložitú operáciu bedrového kĺbu a plastiku striešky, operáciu vykonal operatér z ČRBrno Prof.  doc.  MUDr.  Jan Poul CSc., pravidelne 1–2 razy do  roka som navštevovala aj jeho špeciálnu ortopedickú ambulanciu v Brne. V roku 2006 som podstúpila ďalšiu operáciu v Přerove, kde mi vyššie uvedený operatér zastavil rast na pravej nohe špeciálnou technikou vsunutím zarážok na dist femur z dôvodu 3cm skrátenia po operácii bedrového kĺbu na ľavej nohe. V roku 2012 som prvý raz podstúpila zákrok v  medicínskom centre v  Krakowe, trval asi 15 až 17 minút. Metódou Dr.  Ulzibata mi Dr. Alexey Repetunov z Tule (Rusko) uvoľnil 18 svalov. Ranky po zákroku som mala také malé, ako by som sa pichla špendlíkom. Liečbu metódou Dr. Ulzibata som podstúpila aj druhý raz v marci 2013. Lieč- ba metódou Dr. Ulzibata – fibrotómia mi veľmi pomohla a skvalitnila môj život, sú viditeľné zmeny, čo sa týka aj písania, rýchlejšie a lepšie sa mi píše, písmo sa tiež viditeľne zlepšilo, je úhľadnejšie. Mám voľnejšie ruky, nohy a ramená, lepšie sa mi sedí. Pred zákrokmi som mala bolesti rúk a nôh, najviac však na ľavej nohe a ruke. Bolesť mi po liečbe touto metódou úplne ustúpila. Po týchto dvoch zákrokoch mám uvoľnených spolu až 45 bodov na rukách, nohách, chrbáte a na svaloch tváre a krku. Celkovo som pohyblivejšia a uvoľnená, mám lepšie držanie tela. Po zákroku som jeden mesiac nemohla vôbec cvičiť, no hneď po uplynutí mesiaca od operácie som začala pomaly rehabilitovať. Po  operáciách bolo treba intenzívne rehabilitovať.

Čo ti najviac pomáha v tomto období? 

Pravidelne chodím na rekondično- rehabilitačné pobyty k moru. Denne cvičím na Motomede Viva 2 s elektrickým motorom na dolné končatiny a horné končatiny, môj zdravotný stav sa týmto kaž- dodenným cvičením zlepšil. Motomed je vybavený počítačom, ktorý na začiatku môjho prvého cvičenia ukazoval počet spazmov na dolných končatinách až 27, dnes je tento počet spazmov výrazne nižší a  to v  počte iba 2 až 4 spazmy, čo je viditeľný pokrok. Nadobudla som svalovú hmotu v oblasti lýtok, čo som predtým nemala a svaly v týchto miestach som mala veľmi ochabnuté. Keďže veľa píšem precvičujem denne aj hornú časť tela.

Čo rada robíš vo svojom voľnom čase?
Veľmi rada čítam väčšinou knihy o  vlkolakoch, anjeloch, upíroch – prečítala som Twilight ságu, Upírske denníky a  iné. Rada pozerám filmy, hlavne v anglickom jazyku, až na strednej škole som sa začala učiť anglický jazyk, na základnej škole som bola oslobodená od cudzieho jazyka, kvôli rečovej bariére – pretože vôbec nerozprávam. Mám veľmi rada spoločnosť. Veľa času trávim aj s kamarátmi…

Čítala som Tvoje rozprávky, sú krásne, čo ťa inšpirovalo k písaniu?
Knihy. Chcela som patriť k autorom úspešných kníh. K písaniu som sa dostala ako tretiačka na základnej škole. Jedného dňa som skúsila napísať rozprávku a veľmi sa mi to zapáčilo. Nasledovala ďalšia a ďalšia, boli väčšinou o zvieratkách, ktoré mi aj uverejnili v školskom časopise. Potom som sa venovala nejaký čas básňam, zrazu som túžila stať sa spisovateľkou. Povedala som si, že napíšem knihu, ktorá sa volá „Mária a čarovný prsteň“.
Je o dievčati, ktoré sa svojím neuváženým prianím dostane do rozprávkovej krajiny, pomocou čarovného prsteňa. Na začiatku letných prázdnin som túto knihu dopísala a pripravujem ďalšiu. Zatiaľ poviem len toľko, že sa volá „Vyryté v srdci a pamäti“. Bude plná vtipných príhod, ktoré sme zažili spolu s najbližšími priateľmi.

Simona Strelcová
e-mail: barbierosella82@gmail.com
tel: 0944 963 956 (len SMS)

 

close

Prajeme príjemné čítanie a ďakujeme za zdieľanie