Burko

Spoločnými silami zvládneme všetko

Aj tak sa to dá Skutočné príbehy

Jozef ,,Jojko“ Blahút

Dnes by som Vám rada predstavila klienta, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou denného stacionára Margarétka v Banskej Štiavnici. Je ním mladý, 32-ročný Jojko, ktorý je poctivým klientom už od  samotného vzniku Margarétky. Prečo poctivý?

Jojko si nenechá ujsť jediný deň v Margarétke a najradšej by stacionár navštevoval aj cez víkend, z čoho máme veľkú radosť, pretože vieme, že sa u nás cíti veľmi dobre. Jojko má diagnózu Downov syndróm, ktorá je najčastejším ochorením spôsobeným poruchou chromozómov. Keďže Jojo je veľmi všestranný človek, ťažko povedať, čo robí najradšej. Tak skúsim pekne po poriadku…

Už ako dieťa sa zúčastnil natáčania filmu Vášnivý bozk (1994), kde stvárnil postavu malého chlapca, ktorého sa vzdala vlastná matka, no nakoniec k nemu našla opäť cestu. Táto herecká skúsenosť v ňom zanechala vášeň pre film a herectvo a  dodnes sa považuje za  skúseného herca.

Pamätám si na  naše prvé zoznámenie, so sebavedomím a iskrou v očiach natiahol ku mne ruku, vypol hruď a predstavil sa : „Ja som Jozef Blahút, herec.“ Aj preto som usúdila, že herecká skúsenosť z detstva zohrala dôležitú úlohu v jeho živote. Svojím hereckým talentom nám neraz spestrí i dni v stacionári. Vo vianočnom období – na Mikuláša – si pravidelne v stacionári pripravujeme krátke divadelné predstavenie, s ktorým sa naši klienti prezentujú svojim priateľom, známym, blízkym ale i verejnosti. Aj tento rok bol jednou z  hlavných hviezd predstavenia práve Jojo, ktorý majstrovsky stvárnil hlavnú úlohu princa.

Okrem divadla a herectva miluje aj hudbu, zo slovenských kapiel má najradšej Elán. Minulý rok sa mu vďaka relácii Nečakané stretnutia podarilo stretnúť so svojím speváckym idolom Jožom Rážom. Ďalšou Jojovou vášňou, ktorá sa tiež zľahka spája s herectvom, sú bojové umenia, akčné filmy. Ako každý správny chlap si rád doma pozrie akčné filmy, kde nesmú chýbať rýchle autá, napínavé naháňačky, ale aj pekné ,,kočky“.

Medzi jeho obľúbené činnosti v Margarétke patrí najmä skladanie puzzle, pri ktorom je potrebná vysoká dávka trpezlivosti, ale i šikovnosti. Jojko skladanie puzzle berie ako relax a poskladal už nemálo krásnych obrazov, ktoré zdobia interiér Margarétky.

Veľmi rád však pomáha aj v kuchyni, kde spolu s Veronikou (inštruktorkou sociálnej rehabilitácie) pravidelne pripravujú dobroty od výmyslu sveta. Jojko je veľmi spoločenský a priateľský chalan, ktorý má veľké srdce, v ktorom nikdy nie je tesno.

Mgr. Lucia Jokalová, sociálny pracovník Margarétka DS
www.margaretka.sk

Články z februárového čísla nájdete tu.


Čítajte aj informačný portál Inak obdarení

close

Prajeme príjemné čítanie a ďakujeme za zdieľanie