Burko

Spoločnými silami zvládneme všetko

Dagmar Sváteková Pozitívne myslenie

Hyperbarická oxygenoterapia – Testovací pilot

Keďže v utorok sa nová pacientka sťažovala, že sa jej ťažko dýcha, podujala som sa, že toto tvrdenie preskúmam. A naozaj, konečne som objavila miesto, na ktorom sa dýcha tak, ako ma moji priatelia a známi, ktorú liečbu v obdobnej komore absolvovali, upozorňovali.
Poviem Vám, zamakala som si. No i napriek tomu som po „vynorení“ povedala, že hoci ako testovací pilot chcem skontrolovať všetky dosiaľ neobsadené miesta, desina je moja. Lebo ja to potrebujem. Mám rada výzvy. A pre mňa je toto výzva. Neviem kto si čo myslel, ale povedala som, nech to neriešia, ja potrebujem zlepšiť dýchanie a toto je na to úplne ideálne. Zároveň som však povedala, že vyfasovať toto miesto v prvý deň, už sem viac neprídem.
Čiže pobyt v komore bol pre mňa natoľko obohacujúci, že večer som sa svojmu priateľovi snažila nakecať, že mám svalovicu.
Čo však bolo najkrajšie, môj večne zamračený a nie príliš optimistický spolupacient sa včera usmieval. Niekoľkokrát po sebe.
V pondelok sme raz spozorovali úsmev, mysleli sme si, že je to preto, že víkend strávil so svojim synom.
No bola streda. Všeličo sme sa dozvedeli, napriek svojmu postoju k veciam chodí lepšie, dokonca včera sám nadviazal komunikáciu.
Keďže nadobúdam pocit, že som súčasťou personálu (a všetci sú minimálne takí suproví ako ja), aktívne som sa zaujímala o jeho progres.

A viete čo som sa dozvedela? Že údajne za to môžem ja.
Že ja prinášam slnko, že som večne (teda okrem predinfarktových stavov) optimisticky naladená, že vďaka mne vychádza slnko aj v živote ľudí, kde doteraz vládu v rukách držal iba tieň.
Samozrejme, že som sa potešila. Pretože dlhodobo zas a znova hovorím, že ak pomôžem čo i len jednému človeku, to, čo robím, mám zmysel.
Veľmi dlho si už opakujem slová Hodnota človeka spočíva v tom, čo urobil pre iných.
Takže, logicky, sa cítim lepšie.
Nielen preto, že ľudia so mnou komunikujú cez správy, že mi v komentároch dávajú pocítiť, že moje články sú pre nich osožné. Ale najmä preto, že vidím, že jeden z mojich obrovských snov, sa napĺňa.
Pre všetkých pacientov pracoviska hyperbarickej oxygenoterapie v Moste pri Bratislave, som si vymyslela jedno prekvapenie.
A spolieham sa na ľudí v mojom okolí, ktorí mi prisľúbili pomoc pre jeho realizácii.
Teším sa. Neviem, kedy sa nám to podarí, ale kde je viera… Tam je polovica úspechu. 

Želám vám všetkým krásny slnečný deň, hoci mrazivý.
Ja sa idem opäť ponoriť do liečivých hĺbok a ujať sa svojho nového povolania testovacieho pilota. Pekne som si to vymyslela, však?

Autorka: Dagmar Sváteková
Foto: Róbert Héger