Hydroterapia

Hydroterapia alebo vodoliečba môže byť definovaná ako použitie vody, v rôznych formách, ktoré vedie k udržaniu zdravia, k prevencii proti chorobám alebo k liečeniu už vzniknutých ochorení. Kúpeľnú liečbu vodou predstavili svetu už Rimania, ale moderná hydroterapia sa viaže k Otcovi Sebastianovi Kneippovi, ktorý veril, že voda môže „rozpustiť, odstrániť a posilniť“.

  Môže rozpustiť chorobu
  odstrániť choré miesta z organizmu
  posilniť telo tým, že navráti prečistenú krv do tkanív a maximalizuje obehovú sústavu.

Vzhľadom k minerálnemu obsahu, môže mať voda, ktorú užívame vnútorne, laxatívne, močopudné, hlien produkujúce alebo potenie vyvolávajúce účinky.

Pri vonkajšom použití, má voda silu zlepšiť krvný a lymfatický obeh, uvoľňuje napätie v tkanivách, zmierňuje bolesť a upokojuje nervový systém.

Aké sú účinky vodoliečby na telo? 
Liečebné účinky vody závisieť predovšetkým na teplote, hĺbku a trvanie ponorenia.
Niektoré z dôležitých a široko používané účinky sú:

Tepelné účinky:
Tieto účinky sú vyrobené s použitím vody pri teplotách vyššia alebo nižšia ako telesná teplota.
Použitie studenej vody sa považuje za povzbudzujúce účinky.
Pomáha pri znižovaní známky zápalu, ako je bolesť a opuch v akútnych fázach zranenia.
Horúca voda je relaxáciu v prírode.
Pomáha pri zlepšovaní obehu a pri odstraňovaní odpadových látok z telesných tkanív.
Horúca voda je užitočná aplikácia v chronickej bolesti. Voda sa dá použiť ako skvelé sedatívum. Nič človeka neupokojí tak ako teplý vodný kúpeľ, v ktorom sa organizmus zrelaxuje a aj extrémne nervózny človek pokojne zaspí.
Antipyretické účinky vody sa dajú využiť pri vysokej telesnej teplote. Už naše staré mamy vedeli, že ak dieťa z horúčkou zabalia do plachiet namočených v ľadovej vode, teplota počas pár minút klesne. Studená voda dokáže znížiť pulz zo štyridsať na dvadsať tepov za minútu.
Voda sa používa aj ako analgetikum a anestetikum. Horúce kúpele sú často využívané na zmiernenie bolesti kĺbov . Naopak studená voda sa používa na zmiernenie bolesti, tým že znecitlivie boľavé miesto, napríklad svaly. Voda má aj antikonvulzívne účinky. To znamená, že zohriata voda uvoľňuje kŕče nervového systému a svalové kŕče.
Prenáša teplo do organizmu, tým uvoľňuje napäté svaly a zvyšuje prietok krvi v tkanivách. Voda vám pomôže aj ako prvá pomoc pri vnútornom krvácaní, má zvieravé účinky. Často využívanou metódou je aj kontrastný kúpeľ, kde sa na telo strieda prúd studenej a teplej vody.
V kozmetickým salónoch sa využíva vodná para na čistenie pleti.

Mechanické efekty:
Masáž -ako pohyb vodných trysiek stimuluje hmatové receptory v koži vedie k zvýšeniu krvného obehu. Tiež optimstický vlastnosť vody umožňuje vodným cvičenie veľmi prínosná. Čiastočný beztiaže si skúsenosti, zatiaľ čo vaše telo je ponorené do vody, prispieva aj k zmierneniu spoločnej dekompresiu sily od hmotnosti -nosných kĺbov, čím sa zamedzí degeneratívnych ochorení kĺbov, ako je osteoartróza.
V kúpeľoch sa používajú vodné masáže s rôznymi tryskami a masážnymi prístrojmi. Vodné trysky stimulujú hmatové receptory v koži a to vedie k zvýšeniu krvného obehu. Kúpele využívajú aj minerálne a soľné ponorné metódy či sauny.

Chemické účinky:
Vodoliečba produkuje upokojujúce účinky. Rôzne štúdie k záveru, že tam je zvýšenie hladiny serotonínu – ktorý je považovaný za dobrý pocit hormónu – po vodoliečba zasadnutí. Hydroterapia tiež pomáha pri odstraňovaní toxínov z rôznych telových dutín. Upokojuje pľúca, srdce, žalúdok a endokrinný systém stimuláciou nervových reflexov na miechu.
Dokáže odstrániť rôzne tiky a kŕče.

Hydroterapia s Katkou

Jún 2011
K tejto terapii ma naštartovala relácia Modré z neba, kde bola rodinka s Miškom, ktorý má podobné problémy ako moja Katka. Tiež je tam výrazne zdeformovaná chrbtica, stuhnuté svalstvo, poskracované šľachy…. No jedným slovom to isté čo my. Miškovi vysníval otec bazén, aby mu kúpanie pomohlo pouvoľňovať svalstvo. Tak som si to aj ja premyslela, že vyskúšam niečo podobné s Katkou.

Pravdou je že moje dieťa sa od narodenia bojí vody. Vždy pri kúpaní mávame problémy.
Vzpiera sa, šponuje a hneď dostane epileptické záchvaty. Ledva ju poumývam. Teraz keď je už ťažšia, tak je to ešte horšie.

Predvčerom som jej do vane napustila viac vody a dala vankúš v tvare U, no ale len taký naplnený molitanom.
No a dievča pekne samé ležalo. Bol spokojné a uvoľnené.
Na druhý deň som šla do mesta hľadať plávacie koleso podobné tomu vankúšu.

Kúpili sme plávaciu vestu.
Nafúkala som len golier a obliekla do nej dieťa. Katka bola prekvapená: „Zasa niečo nové.“
Vo vani ani nedýchala. Vydržala v nej polhodinu spokojne ležať.
Táto reakcia ma povzbudila. Budeme sa kúpať každý deň, keď nám to dovolí zdravotný stav.
Skúsila som pustiť sprchu, a postupne pomaličky masírovala celé telo.
Očividne sa jej to páčilo, lebo bola v pohode.
Som zvedavá ako bude reagovať po nejakom čase, či sa naozaj svalstvo uvoľní.
Bola by som rada, keby jej to pomáhalo.

 

Viac o Katke bojovníčke sa dočítate tu.

 

Rubrika – Terapie

Facebook: Spolu to zvládneme – Burko

 

Kontakt

Meno a priezvisko(Povinné)