Burko

Spoločnými silami zvládneme všetko

Archív Marec 2015 Janka Truhlíková Prekopová Pozitívne myslenie

Fejtón – Naša doktorka Quinnová

Bývanie v paneláku môže mať niekedy aj veselé stránky. Keď sme sa spolu s manželom prisťahovali do nášho hniezdočka lásky, mali sme už dvoch potomkov. Po nasťahovaní som ako prvú vec spravila to, že som si prečítala vizitku susedy. Volala sa Amália Kvietková.

Toto meno okamžite vzbudilo moje sympatie, lebo som si spomenula na vílu Amálku. Usmiata som sa vrátila do svojho bytu. Pani Kvietková bola zlatá žena, naše deti vždy dostali od  nej cukríky, ale vždy boli zásadne vitamínové. Všetci susedia o  nej hovorili ako o Dr. Quinnovej. Nechápala som význam tejto prezývky. Vedela som iba to, že pani Kvietková dlhé roky pracovala ako predavačka.

Raz večer rozbolel manžela zub. Krútiac sa od bolesti, hľadal lieky na jej utlmenie. Žiadne sme doma nemali, a  tak som zaklopala na dvere u susedy Kvietkovej. Usadila ma v útulnej kuchyni a  otvorila skriňu, v ktorej ležali vzorne uložené krabičky od liekov, rôzne ampulky, peroxidy, zásypy a leukoplasty. Na  ďalšej poličke som si všimla tlakomer a niekoľko kníh s lekárskou tematikou. Hotová domáca ordinácia.
Pani Amálka vytiahla jednu škatuľku, ale hneď ju aj odložila so slovami, že tieto majú nežiaduce vedľajšie účinky, iné neboli dostatočne silné, ďalšie mali zase akési kontraindikácie. Napokon mi predsa podala v papieri zabalenú tabletku, ktorá určite zaberie. Posťažovala som sa, že ma bolí koleno, a zrazu sa predo mnou objavili mastičky Veral, Lubora, Yelon gel – a k tomu malá lekárska prednáška o  tom, aké majú zloženie, ich dávkovanie a  aplikácia, spôsob skladovania a zopár dôležitých upozornení. Amálka ma ponúkla čajom, pričom polhodinu mi vyberala spomedzi ovocného, bylinkového, šípkového, jahodového, čierneho, zeleného, až kým som už skoro pri tridsiatej škatuľke mávla rukou, že je mi to jedno. Suseda sa na mňa skúmavo pozrela – „vy potrebujete čaj večnej mladosti!“ Pokým mi ho robila, dozvedela som sa, čo mám robiť, keď ma bolí hlava alebo keď mám menštruačné bolesti, aké vitamíny potrebujú deti. Varovala ma pred vitamínom E, že sa po ňom priberá a jednej jej známej sa po jeho užívaní zväčšili prsia. Skúmavo som sa pozrela na  svoje „jednotky“ a  pomyslela som si, že manžel by sa nenahneval. Keď som sa lúčila s pani Kvietkovou, už som chápala čomu vďačí za svoju krásnu prezývku Dr.Quinnová.
Manžel sa po príchode na  mňa slastne usmieval a oči sa mu podozrivo leskli. -„Zub ťa už nebolí?“ –pýtam sa. Záporne pokrútil hlavou. Podišla som k nemu bližšie a zacítila z neho závan slivovice. Vtedy som pochopila: pokým som bola u našej dr.Quinnovej, manžel sa liečil osvedčeným slovenským spôsobom.

Janka Prekopová

Archív článkov z časopisu Marec 2015

Informačný portál Inak obdarení

close

Prajeme príjemné čítanie a ďakujeme za zdieľanie