Burko

Spoločnými silami zvládneme všetko

Archív Apríl - Máj 2017 Zdravie nadovšetko Žime zdravo s profesorkou Katarínou Horákovou

Doplnková domáca liečba lymskej boreliózy

Borelióza je infekčné ochorenie spôsobené baktériami, a preto sa v prvom rade lieči antibiotikami. Výživové doplnky, prípadne lieky, ktoré sú užitočné v  priebehu liečby boreliózy samotné však v žiadnom prípade boreliózu nevyliečia a na stav boréliovej infekcie nemajú samy o sebe vplyv.

Môžu však zabrániť rôznym komplikáciám, ktoré nastávajú ako sprievodný prejav a následok pri užívaní antibiotík.

V prvom rade je počas užívania antibiotík veľmi dôležitá podpora črevnej mikroflóry:
• Konzumujme fermentované potraviny (kyslomliečne produkty – biely jogurt, najlepšie obohatený probiotickou kultúrou, kefír, cottage syr, bryndzu a podobne, kvasenú zeleninu – kapustu, uhorky a podobne, sójovú omáčku, miso – fermentovanú vyzretú pastu zo sójových bôbov a podobne).
• Užívajme probiotické výživové doplnky s odstupom od antibiotík najmenej tri hodiny. V snahe o obnovenie črevnej mikroflóry je potrebné pokračovať aj mesiac po vysadení antibiotík.

Ďalšie domáce prostriedky na liečbu lymskej choroby 
Liečba lymskej boreliózy doma je zaujímavá, pretože môžeme buď priamo liečiť infekciu, alebo môžeme pomôcť nášmu telu prirodzene bojovať proti infekcii. Prístup k náprave tejto choroby v domácom prostredí je rozdelený do niekoľkých rôznych uhlov útoku.

Antimikrobiálne byliny:
Uskutočnil sa rozsiahly výskum s cieľom zistiť, ktoré byliny sú schopné bojovať s mikrobiálnou infekciou poškodzujúcou naše telo. Pokiaľ ide o lymskú boreliózu, vedci skúmali priamy vzťah medzi mačacím pazúrom (Vilcacora), oreganom (pamajorán obyčajný Oreganum vulgare) a klinčekom (Syzygium aromaticum). Tento výber sa uskutočnil na základe poznatku, že tieto byliny, respektíve stromy majú antispirochétovú kapacitu, čo znamená, že priamo zamedzujú šíreniu špecifických typov baktérií, z ktorých rod Borrellia je súčasťou. Pomocou týchto bylín: buď vo forme masti na mieste zahryznutia alebo ich začlenenín do stravy vo forme korenín (oregano, klinček), čaju (Vilcacora), olejov (oregano, klinček) alebo extraktov (Vilcacora ako Samento), mô- žeme prirodzene liečiť svoje telo pred rozšírením infekcie .Prevencia koinfekcie
Mnoho ľudí trpí oslabeným imunitným systémom už vtedy, keď sa stáva terčom lymskej boreliózy. Následne sa chopia príležitosti iné vírusy, ešte viac priťažia imunitnému systému, ktorý v takomto stave už nie je schopný bojovať s bakteriálnou alebo vírusovou infekciou. Tak sa, napríklad herpes bežne objavuje u  pacientov s lymskou boreliózou. V tomto prípade je určite vhodné použiť olivový olej a mačacie pazúry, dve byliny, ktoré preukázali, že sú veľmi účinné proti tomuto typu vírusu. Ďalej – cesnak so silnými antivírusovými a antibakteriálnymi vlastnosťami by sme mali jesť tak často, ako je to len možné, aby sme zabili baktérie pred tým, než sa začnú šíriť po tele a zhoršovať náš zdravotný stav.

Zníženie zápalu 
Jedným z hlavných symtómov lymskej choroby je zápal, a to ako v mieste uhryznutia, tak po celom tele, kde sa šíri infekcia. Preto je dôležité obmedziť zápal. Tak telu umožníme odpočínok a posilnenie obranyschopnosti proti tejto chorobe bez toho, aby sme sa museli uchýliť k antibiotikám.
Ako? Vyhýbajme sa akejkoľvek zápalovej látke v strave. Obmedzme produkty obsahujúce mlieko a  lepok, čím môžeme znížiť všeobecný zápal v celom systéme. Na druhej strane, konzumujme predovšetkým potraviny chudé, bohaté na bielkoviny a  omega – 3 mastné kyseliny – ovocie, zelenina, orechy, semená, ryby a rybí olej, aby sme svoje telo zásobili dostatkom živín a protizápalových látok.

Detoxikačná príprava 
Keď sa baktérie lymskej boreliózy v tele zabijú (aj pri užívaní antibiotík), uvoľňujú určité neurotoxíny. Tie sú veľmi nebezpečné pre naše telo. Môžu spôsobiť ochorenie alebo môžu oslabiť náš imunitný systém natoľko, že sa lymská choroba opäť oživí a vráti sa. Preto sa uistime, jedzme stravu s  vysokým obsahom vlákniny a vypime aspoň dva litre vody denne. Týmto spôsobom môžeme vyplaviť toxíny a odstrániť ich z tela priebežne skôr, než môžu uškodiť.

Ďalej užívajme chlorellu. 

Ako a  prečo? Pozri moju knihu Detoxikácia organizmu – Ako zmeniť kvalitu života k lepšiemu.Dostatok spánku
Pri lymskej borelióze je spánok často narušený, čo má vážne následky. Môže sa destabilizovať náš metabolizmus a denný biorytmus. Naruší sa hladina neurotransmiterových hormónov a oslabí sa náš imunitný systém. Skúsme hodinu pred spaním vypiť čaj pripravený z koreňa valeriány lekárskej (Valeriana officinalis) a mučenky (Passiflora incarnata). Obe sú známe tým, že navodzujú spánok a odstránia nespavosť. Podrobne sa problematike nespavosti venujem v mojej knihe Ako mať zdravý mozog v  každom veku, z vydavateľstva Plat4M Books.Podpora imunitného systému 
Lymská borelióza útočí na telo a ohrozuje náš imunitný systém, ktorý potrebuje silný impulz, aby bol schopný odstrániť bakteriálnu infekciu. Pomôže nám pritom užívanie veľkého množstva vitamínu C (najmenej 1000mg denne). Avšak výskum ukázal, že kozinec blanitý (Astragalus membranaceus), olivové listy olivy európskej (Oleum eropaea) a čierna baza (Sambucus nigra) poskytujú okamžitú podporu nášmu imunitnému systému tak, že je schopný odstrániť baktérie priamo. Do pozornosti niekoľko slov na záver Keď riešime infekciu a najdôležitejšie príznaky domácimi prostriedkami a zdravou výživou, ktorá posilňuje imunitný systém, neliečime sa vôbec alebo ak sa začnú príznaky rýchlo zhoršovať, ihneď treba ísť k lekárovi. Symptómy, ktoré sa objavujú, keď chorobu neliečime, môžu byť veľmi vážne s dlhodobým nezvratným účinkom, avšak smrť následkom tejto choroby je extrémne vzácna.

O liečbe lymskej boreliózy v alternatívnej medicíne sa dočítate v knihe Patogény a parazity – Časovaná bomba v tele.

Tip pre zdravie
Ako predísť a  liečiť prípadné premnoženie húb a plesní? Preventívne aspoň po dobu brania antibiotík: vynechajme sladké potraviny. Pri významných problémoch s kvasinkou Candida albicans: denne užívajme antimykotiká – oreganový olej, kaprylovú kyselinu, extrakt z grepových semienok a podobne až do úplného vymiznutia symptómov. Okrem toho pre každého chorého platia odporučenia o  zdravom životnom štýle, odpočinku, dostatku spánku.

Knihy si môžete zakúpiť v eshope www.zelenyjezko.sk a www.martinus.sk


Na našom webe nájdete aj ďalšie články od pani profesorky Horákovej. Viac tu. 

 

Archív z čísla časopisu Apríl – Máj 2017 nájdete tu. 

Čítajte aj náš informačný portál Inak obdarení

Informačný portál Inak obdarení