Burko

Spoločnými silami zvládneme všetko

Archív August 2016 Dentálna hygiéna Poradíme-usmerníme

Zubný povlak

V dnešnom čísle sa budeme venovať zubné- mu povlaku. V dutine ústnej sa už 2 hodiny po  dôkladnom umytí zubov začína tvoriť nová vrstva zubného povlaku, tzv. pelikula, aj keď ste nič nezjedli a nepili. Tvorí sa z baktérií v našich ústach, z buniek, ktoré sa olupujú a obmieňajú z našich slizníc, slín, jazyka…

Zubný povlak je lepivý, dá sa odstrániť jedine mechanicky, rozrušením zubnou kefkou, niťou… nedá sa vypláchnuť len nejakou ústnou vodou. Keď sa dieťatko narodí, má dutinu ústnu úplne sterilnú, baktérie zodpovedné za kaz alebo parodontitídu získava od najbližšieho okolia. Matka, otec, starí rodičia a opatrovatelia. Dutina ústna sa osídľuje priamym kontaktom a transportná tekutina sú väčšinou sliny.

Čo to znamená? Neodporúča sa bozkávať malé deti do 4 rokov (vtedy už majú svoju imunitu vyvinutejšiu) priamo na ústa ani ručičky. Batoľatá si ich často cmúľajú. Neolizovať cumlíky, fľaše s umelou výživou alebo čajom neochutnávať, pri kŕmení používať jednu lyžičku pre seba na ochutnanie a druhú na kŕmenie dieťatka, aby nedošlo k prenosu baktérií.

Takto jednoducho sa prenášajú baktérie v rodinách a potom kolujú nesprávne mýty: Máme zlé zuby v rodine! Máme vrodenú parodontitídu! Pritom sú to hlavne zlozvyky, ktoré sa dedia a pravdaže stravovacie návyky. Veľa parodontálnych patogénov (baktérie, ktoré sú zodpovedné za  parodontitídu, ľudovo nazývanú paradontóza) sa prenáša aj v dospelosti, medzi partnermi pri bozkoch.
Zubný povlak začína byť škodlivý po 48 hodinách, vtedy začínajú baktérie útočiť na sklovinu a ďasná. To znamená, že stačí 1x denne dôkladne odstrániť zubný povlak správnou kefkou a  medzizubnými pomôckami a vtedy nedáte šancu baktériám útočiť v dutine ústnej. A  môžete ovplyvniť kazivosť alebo zápaly v ústach. Ale to dôkladne, je niekedy veľmi ťažké! Môže nám to sťažiť postavenie zubov, mimické svalové kŕče, spazmus… Niekedy postačí povlak zotrieť gázou namočenou v roztoku ústnej vody, ale podrobnosti v ďalšom čísle.
Pozdravujem a prajem zdravý úsmev.
Andrea Snopková dipl.d.h

 

 

Archív článkov August 2016 nájdete tu.

 

Čítajte informačný portál Inak obdarení.
close

Prajeme príjemné čítanie a ďakujeme za zdieľanie