Burko

Spoločnými silami zvládneme všetko

Janka Truhlíková Prekopová

Charitatívny bazár ADELI

Zúčastnila som sa  3. ročníka charitatívného bazáru Adeli, ktorý je  venovaný rodinám pacientov ADELI ako aj ďalším rodinám s hendikepovaným pacientom.

Maľujem anjelikov asi rok. Sú to síce  obyčajné obrázky, som však hrdá že to dokážem – mám úplne stiahnuté prsty na rukách, a postihnuté mám aj nohy a narušenú celkovú stabilitu tela. A tak som sa aj ja ocitla v priestoroch nákupného centra CITY ARENA v Trnave v sobotu 27. októbra 2018 kde sa konal Charitatívny bazár ADELI. Rodiny  pacientov tu ponúkali svoje ručne vyrobené výroby: šperky, náramky, chutné koláčiky, medovníčky, výrobky z medu, háčkované hračky, maľované obrázky, albumy na fotky, mydielka, obrazy a ja som teda ponúkala anjelov na plátne .

Tento ročník bol výnimočný tým, že sa uskutočnil krst nástenného kalendára pod názvom „Charitatívny kalendár ADELI 2019“.

Celú akciu odmoderovala úžasná Gabriela Giotto ,ktorá si prezrela aj všetky ponúkané veci. Trochu vyspovedala aj mňa ,aby som predstavila HendiKup  – unikátny eshop, ktorý ponúka výrobky  ľudí so zdravotným postihnutím. Cieľom projektu HendiKup je ponúkať hand-made výrobky a
služby ľudí so zdravotným postihnutím. Vybraným a kúpou určitého výrobku podporíte človeka so zdravotným postihnutím. Na našich stránkach môžete nájsť výrobky z dreva,mydielka, obrazy, vankúše. Hocikto ked bude mať záujem podporiť ľudí,ktorým osud nežičil môže navštíviť na fb stránku
HendiKup, prípadne www.hendikup.sk .

Potom  mikrofón uchopila Stanislava Horváthová ,ktorá stojí za charitatívným kalendárom ADELI 2019 a prebehol krst šampanským. Z vážnych dôvodov sa krstu nemohol zúčastniť Matej Toth – slovenský atlét, venujúci sa chôdzi na 20 km a 50 km, olympijský víťaz z Ria de Janeiro 2016, zostal však takým jeho patrónom.  Charitatívny kalendár 2019 bol napokon uvedený do života niekoľkonásobnou paraolympijskou víťazkou SR v športovej streľbe Veronikou Vadovičovou, ktorá sa stala  krstnou mamou Charitatívneho Kalendáru Adeli 2019. Zaspieval nám talentovaný spevák Martin Cisar, videli sme tanečné vystúpenia hip hop StreetBeats Draw. A bolo aj hudobné prekvapenie- pesničky zaspievané  spevákom, textárom, producentom Alanom  Mikušekom.

Stretla som tu starých známich, ale získala aj nových priateľov. Priateľstvo je ako magnet, buď na oboch stranách funguje, alebo to už potom nie je priateľstvo. Pre mňa sú priateľské väzby vždy akoby malý zázrak. Je zvláštne, ako si v tom dennodennom virvave a pri nespočetnom množstve ľudí naokolo nájdeme kohosi spriazneného.
Keď stretneš človeka, ktorý veľké srdce má, keď rozžiari ti tvár, pretože je, taký pocit ma ovládol keď som stretla Borisa Prša,novinára a redaktora z markízy. To čo sa mu stalo, berie s pokorou a veľmi ho oslovil jeden citát z Adeli kalendára, ktorý si môžete kúpiť za ani nie 10 eur: “Mať hendikep znamená byt iný. Statočnejší, odvážnejší, silnejší. Znamená to bojovať a mať radosť z každého pokroku.“

Silvia Lacková, Jana Sabová, Stanka Horvathová, sú pre mňa dušou tohto projektu a šíria okolo seba lásku a dobro. V živote všetko treba robiť s láskou, aj vykonané dobro predpokladá túto dispozíciu srdca. „Miluj, a rob, čo chceš“, hovorieval cirkevný otec sv. Augustín, lebo s láskou sa ničím nepreviníš, ona je koreňom každého dobra. Je normálne, že dobrom sa netreba vychvaľovať, či vystatovať, veď ono sa chváli samo o sebe. Azda niekto zazerá, že sme dobrí? Či nemôžeme so svojím nakladať tak, ako uznáme za vhodné?
Už starý žalmista píše: „Dobrota a milosť budú ma sprevádzať po všetky dni môjho života.“
A svätý Pavol píše Rimanom: „Nedaj sa premôcť zlu, ale dobrom premáhaj zlo.“
Ten, kto koná dobro, sám bude vo svojom vnútri šťastný, spokojný a bude sa mať aj v živote dobre, lebo spravené dobro sa mu mnohonásobne vráti.
A to vám, dobročiniacim, dobrokonajúcim, dobrorobiacim, dobroprajným, zo srdca želám.

 

 

Janka Truhlíková Prekopová