Burko

Spoločnými silami zvládneme všetko

Archív November 2016 Zdravie nadovšetko Žime zdravo s profesorkou Katarínou Horákovou

Čerstvé ovocné a zeleninové šťavy

Na  zachovanie zdravia nestačí zabezpečiť jednotlivé bunky svojho tela správnou výživou. To je iba jedna strana mince. To už vieme, že súčasne rovnako dôležitá je pravidelná schopnosť tela eliminovať odpadové látky. A tu nám podáva pomocnú ruku čerstvé ovocie, čerstvá zelenina a z nich pripravené šťavy.

Ktorá šťava je najkvalitnejšia? 
Získa sa, ak použijeme odšťavovač, ktorý funguje na báze lisu. Z  analýzy vyplynulo, že pri spracovaní ovocia a zeleniny hydraulickým lisom množstvo získanej šťavy je minimálne dvojnásobné. Pritom hladina živín a biologicky aktívnych látok je 8 až 10-krát vyššia, ako keď sa spracuje odšťavovačom pracujúcim na báze odstredivej sily. Je to tým, že pri lisovaní pod tlakom dochádza aj k porušeniu bunkovej steny, čím sa obsah buniek uvoľní a  obohatí vzniknutú šťavu.
Nevhodné sú rôzne upravené šťavy. Prečo?
Jedine surové šťavy si zachovajú svoje živé a organické vlastnosti. Nesmú sa zohriať nad 48°C, konzervovať, pasterizovať alebo inak spracovávať.

Koľko šťavy máme denne vypiť? 
Toľko, koľko môžeme vypiť bez prinútenia. Prospešné je akékoľvek skonzumované množstvo. Dr.  Walker razil zásadu: „Radšej trochu šťavy ako nič“. Už pol litra denne prináša postrehnuteľné výsledky. Začnime však s 2dl a postupne zvyšujme dávku na päť až šesť pohárov denne. Po návyku je možné piť skutočne aj veľké množstvo bez akejkoľvek negatívnej reakcie. Ale nič sa nemá preháňať, preto nepime nadmerne a stále. Rozhodne sa zo dňa na  deň nezbavíme zdravotných ťažkostí. Treba si tiež uvedomiť, že vypitím malého pohára šťavy prijímame vlastne naraz veľké množstvo zeleniny či ovocia, čo nie je možné za normálnych okolností. Spočiatku šťavy riedime v pomere 2 diely na 1 diel vody (2:1), neskôr prejdeme na pomer 3:1.

Ako dlho možno šťavy uskladňovať? 
Šťavu po odšťavení je najlepšie ihneď vypiť, pretože veľmi rýchlo oxiduje. Analýzy ukázali, že 30 minút po príprave šťavy sa o 50% zníži jej enzymatická aktivita. Takže neskladujme dlho v chladničke. Jednoducho vylisujme a ihneď vypime. Oxidačnému procesu je možné zabrániť, resp. ho spomaliť, ak nakvapkáme citrón do šťavy. Keď z nej niečo ostane, radšej ju primerane rozdávkujme a uchovajme v mrazničke.Čo piť? 
Na začiatku je najvhodnejšia mrkvová šťava. Inšpirácii sa však medze nekladú. Skúšajme rôzne kombinácie z mrkvy, červenej repy, zeleru, petržlenu, šalátovej uhorky, brokolice, kapusty, jablka, pomaranča, grepu a ďalších druhov zeleniny a  ovocia. V zásade by sme nemali kombinovať ovocie so zeleninou. Výnimkou je mrkva či jablko, ktoré môžeme použiť na dochutenie inak chuťovo neatraktívnych štiav. Treba si ešte uvedomiť, že nezriedené šťavy najmä z citrusového ovocia obsahujú vysoký podiel kyselín. Preto odporúčam tieto šťavy riediť s vodou. Kto má citlivý žalúdok môže konzumovať šťavy chudobné na kyseliny, napríklad hruškovú, broskyňovú, či marhuľovú a uprednostniť najmä zeleninové šťavy.

Ako dlho piť? 
Očista šťavami je vlastne jeden druh detoxikačnej kúry. Vtedy pijeme len ovocné a/ alebo zeleninové šťavy, vodu, prípadne bylinkové čaje. Takúto očistnú diétu dodržiavame len krátku dobu. Dôvodom je, že vtedy neprijímame žiadnu pevnú stravu vrátane vláknin. To môže časom vyvolať u  niektorých ľudí rôzne vedľajšie účinky. Maximálny čas, ktorý odporúčajú odborníci, sú dva až tri dni. To je dosť dlhá doba na to, aby sme odstránili škodlivé toxíny z tela a dodali mu potrebné množstvo bioaktívnych látok. Už v tridsiatich rokoch 20. storočia Dr. Norman W. Walker objavil a prvý upozornil širokú verejnosť na terapeutickú hodnotu štiav z ovocia a zo zeleniny. Od tohto času experti výživy potvrdili, že pitie čerstvo vytlačenej šťavy detoxikuje a obnovuje acidobázickú rovnováhu organizmu, podporuje trávenie, upevňuje imunitný systém, znižuje nadváhu, odstraňuje únavu. Tajomstvo úspechu spočíva v spolupôsobení ich bioaktívnych látok: vitamínov, minerálov, stopových prvkov, živých enzýmov, antioxidantov a ďalších biologicky účinných látok. Iba pri vzájomnom pôsobení dosiahnu jednotlivé obsahové látky plný účinok. Je známe, a každý sa o tom môže na vlastnej koži presvedčiť, keď uvedené postupy a rady vyskúša, že čerstvá šťava dodáva telu veľmi rýchlo novú energiu a vitalitu. Tajomstvo jej účinku spočíva v priamom a rýchlom využití bioaktívnych látok, predovšetkým enzýmov, ktoré telo za normálnych okolností z pevnej potravy získava zložitými a dlhodobými tráviacimi procesmi.
Prečo?
Vysvetlenie spočíva v nasledujúcom:
• Organicky viazaná voda tvorí hlavnú zložku štiav. V nej sú enzýmy, vitamíny, minerály, jednoduché cukry, organické kyseliny, chlorofyl, antioxidanty a ďalšie mikroživiny priamo rozpustné. Pri odšťavovaní ovocia a  zeleniny totiž získanú šťavu so živinami oddelíme od vlákniny, ktorá zostane ako odpad. To umožňuje, že s šťavou z čerstvých surových plodov a zeleniny môžeme zabezpečiť všetky bunky a tkanivá tela ľahko stráviteľnými a  vstrebateľnými živinami a mikroživinami. Preto telo je schopné hneď po vypití šťavy v nej obsiahnuté látky začať priamo vstrebávať.
• Na  spracovanie celého ovocia a zeleniny potrebujeme určitý čas a energiu, kým nároky na trávenie čerstvých štiav je omnoho kratšie a trvá iba niekoľko minút. Telo tak dostane rýchlejšie potrebné množstvo vitálnych látok. A nielen to. Súčasne ušetrí aj energiu, ktorú by muselo vynaložiť na spracovanie celých plodov. Preto sú zeleninové a ovocné šťavy ideálne pre detoxikačné kúry. Človek počas šťavových kúr necíti únavu, vyčerpanosť, ba práve naopak, je svieži, plný energie. U ľudí so silne zaneseným črevom sú navyše často jediným spôsobom prijímania správnej výživy, keďže ich tráviaca sústava nie je schopná spracovať pevnú stravu a  získať z nej potrebné bioaktívne látky.

Knihy si môžete zakúpiť v eshope www.zelenyjezko.sk a www.martinus.sk


Na našom webe nájdete aj ďalšie články od pani profesorky Horákovej. Viac tu. 

 

 

Archív článkov z časopisu Inak obdarení November 2016
Archív článkov November 2016

 

Čítajte informačný portál Inak obdarení