Bezbariérový vstup do rodinného domu

Nad bezbariérovým vstupom a bezbariérovým bývaním je vhodné sa zamyslieť nielen ak v  našej rodine máme hendikepovaného člena, ale aj ak sa chceme dokonale pripraviť na svoj vysoký vek. Vždy záleží od konkrétnej rodinnej situácie. Jedným z riešení je poobzerať sa po novom bývaní a nájsť si bezbariérové. Môžete si vybrať jednopodlažný dom, alebo byt v dome s výťahom a dostatočne širokými chodbami, zárubňami. Samozrejme môžete sa rozhodnúť aj zostať bývať tam, kde ste zvyknutí a máte to najradšej. Iným slovom nemusíte meniť svoj domov, pokiaľ nebol postavený bez bariér. Pokiaľ pred vstupom do Vášho domu, alebo kdekoľvek inde máte schodisko, bezbariérový prístup pre Vás môže zabezpečiť zariadenie, ktoré Vás cez schodisko prevezie.
A môžete si vybrať, či pri presune po schodisku budete sedieť (na tomto princípe slúži stoličkový výťah), alebo sa chcete presúvať priamo na invalidnom (aj elektrickom) vozíku.
V tom prípade je riešením pre Vás schodisková plošina. Pokiaľ máte požiadavku, mať možnosť aj, aj.
Najvhodnejšie je vybrať si schodiskovú plošinu so sklopným sedátkom.
Rovnako môžete odstrániť výškové bariéry aj zvislou vertikálnou plošinou (domáci výťah). Samozrejme možností je ešte viac.

Stoličkové výťahy

Medzi bezbariérové zariadenia patrí aj prenosné zariadenie tzv. schodolez. Toto zariadenie sa pripína odzadu o invalidný vozík a za pomoci jedného asistenta Vás prevezie cez schodisko. Jedná sa o cenovo najefektívnejšie zariadenie, pretože je ho možné využiť naraz pre viaceré schodiská, poschodia, aj viaceré budovy. Jediný nedostatok oproti zariadeniam, ktoré sú inštalované na schodisko napevno je, že osoba na invalidnom vozíku potrebuje asistenta a nie je samostatná. Samozrejme ešte vždy je to oveľa jednoduchšie riešenie, ako nechodievať von vôbec, prípadne iba ak sú k dispozícii 4 mocní muži. Schodolez je prenosný v aute a jeho hmotnosť sa pohybuje okolo 50 kg.
Pokiaľ si neviete predstaviť, akým spôsobom naložíte 50 kg do kufra svojho auta, nemusíte sa báť, toto zariadenie do kufra dostanete bez námahy za pomoci pásov. Súčasťou odstránenia bariér je prispôsobenie aj obytných priestorov.

V našom časopise sa od roku 2013 venujeme v rubrike Stavba bez bariér jednotlivým úpravám.
Všetky doposiaľ vydané články môžete nájsť na webovej stránke www.inakobdareni.sk v rubrike Pomoc pre Inak Obdarených/Stavba bez bariér.
V  tejto rubrike môžete nájsť viaceré rady, typy, nákresy bezbariérových priestorov (kuchyňa, kúpeľňa, toaleta, garáž, dosahové vzdialenosti… dokopy už 21 odborných článkov).
Dobrá informácia pre Vás, pre uľahčenie pohybu imobilným osobám a  pre jednoduchšiu asistenciu existuje ešte jedno dostupné riešenie – stropný zdvihák. Stropný zdvihák je systém, ktorý sa skladá z koľajníc – jednoducho pripevnených do steny, alebo stropu, zdvíhacej kazety (pohonu) a závesného vaku, v ktorom môžeme presúvať imobilnú osobu (z postele na vozík, bez búrania medzi miestnosťami, do obývačky, kuchyne, kúpeľne, sprchovať priamo vo vaku, na toaletu, rovnako sa dá používať aj pri rehabilitácii a vertikalizácii).

 

Bezbariérový vstup do domu

 

Archív článkov z jarného čísla časopisu nájdete tu.

Články z časopisu nájdete na informačnom portáli Inak obdarení.