Burko

Spoločnými silami zvládneme všetko

Archív Apríl 2014 Bylinky Zdravie nadovšetko

Alchemilka obyčajná

Ľudový názov:
alchemilka lúčna, divý muškát, husia nôžka, hviezdoš, kondolík, kontriheľ, rosnička, suknička, ťapkaňa, ženský plášť.

Zber

kvitnúca vňať, prízemné listy: máj – september

Sušenie:

v tenkých vrstvách, pri teplote do 40°C, schne pomaly

Uskladňovanie

Dobre uzavreté, chránime pred svetlom a vlhkom

Účinné látky

Obsahuje 6-8% trieslovín, horčiny, organické kyseliny a silicu.

Charakteristika rastliny
Alchemilka je trváca bylina. Z jej podzemku vyrastá ružica prízemných listov a niekoľko vzpriamených, 10-50cm vysokých stoniek. Listy ružice sú dlhostopkaté s okrúhlo obličkovitou čepeľou rozdelenou na 7-10 lalokov 5 pílkovitým okrajom, stonkové listy sú sediace. Horná časť kališných lístkov nahrádza nevyvinuté korunné lupienky. Celá rastlina je striebristo chlpatá. V strednej priehlbinke listu často ostávajú kvapky vody. Žltozelené kvety sú obojpohlavné, zoskupené do koncových súkvetí, ktoré vidieť od apríla až do júna, ale aj neskôr. Plod je nažka, uložená v čiaške.

Alchemilka sa v ľudovom liečiteľstve pokladá za rastlinu, ktorá lieči ženské choroby, podporuje funkciu maternice, a tým zvyšuje pravdepodobnosť otehotnenia a donosenia plodu. Po pôrode zlepšuje kvalitu materského mlieka, jeho tvorbu vylučovanie. Je celkom neškodná aj pri dlhodobom užívaní. Niektorí ľudoví liečitelia odporúčajú mamičkám, ktoré chcú donosiť zdravé dieťa, denne piť alchemilkový čaj od tretieho mesiaca tehotenstva, najneskôr tri mesiace pred pôrodom. Od kresťanských čias je táto rastlina zasvätená Panne Márii.
Alchemilka blahodarne pôsobí nielen pri menštruačných poruchách, výtoku, pri ochorení podbrušia a nevoľnostiach v prechode, ale pomáha tiež v začínajúcej puberte a spolu s rebríčkom obyčajným (myší chvost obyčajný) priaznivo ovplyvňuje menštruáciu. V prípade, keď mladé dievčatá napriek liekom nemajú pravidelnú menštruáciu, alchemilka spolu s rebríčkom obyčajným (zmiešať v rovnakom pomere) dajú všetko do poriadku. Alchemilka pôsobí sťahujúco (zvieravo) a veľmi rýchlo lieči. Používame ju ako prostriedok odvodňujúci a posilňujúci srdce pri traumatických horúčkach (horúčka z rany), hnisavých ranách a zanedbaných vredoch. Po extrakcii zubov sa alchemilka odporúča ako najlepší hojivý prostriedok. Po viacnásobnom vyplachovaní zahojí ranu v priebehu dňa. Odstraňuje tiež slabosť svalov a končatín. Pomáha pri málokrvnosti. Alchemilka veľmi pomáha pri poranení pri pôrode, pri ochabnutí podbrušia žien, ktoré majú ťažký pôrod alebo sklon k potratu, upevňuje plod a posilňuje väzivo maternice. Ženy so sklonom k týmto ťažkostiam by mali od tretieho mesiaca piť alchemílku.
Ona je všeliekom na všetky ženské choroby a pomáha dokonca spolu s kapsičkou pastierskou pri obrátení maternice a slabinovej prietrži.

V uvedených prípadoch sa pijú štyri šálky čaju z alchemilky, pripraveného podľa možnosti z čerstvo natrhaných bylín, denne po dúškoch. Okrem toho masírujeme postihnuté miesto tinktúrou z kapsičky pastierskej, pri obrátení maternice začneme natieraním zvonka, počnúc od pošvy smerom hore. Tu sa uplatňujú doplnkové sedacie kúpele z rebríčka obyčajného (100g byliny na jeden kúpeľ; dohromady tri kúpele týždenne; keď sa voda vo vani zohreje, môže sa ešte dva razy použiť). Naši predkovia používali túto bylinu na rany, vnútorné i vonkajšie, pri epilepsii a pri prietrži (brušnej blany). Spomeniem citát z veľmi starej knihy o liečivých rastlinách: „Ak má človek prietrž, či je mladý, alebo starý, nech varí dve hrste alchemilky v primeranom množstve vody, a to tak dlho, ako sa varí vajce, a potom nech z nej pije.“

V dnešnom ľudovom liečiteľstve má táto rastlina svoje osvedčené miesto. Švajčiarsky farár Kunzie zvlášť zdôrazňuje: „Dve tretiny operácií žien bolo by úplne zbytočných, keby sa ženy najprv dlhší čas liečili touto bylinkou; lebo ona lieči zápaly podbrušia, horúčku, sneť, hnisanie, vredy a prietrže. Každá šestonedieľka by mala piť 8 až 10 dní veľa čaju z tejto rastliny, mnohé deti by ešte mali matku a nejeden postihnutý vdovec ženu, keby vedeli o tomto Božom dare. Roztlačená rastlina sa prikladá zvonka a hojí rany, bodnutie a porezanie. Deti, ktoré majú slabé svaly napriek dobrej strave, zosilnejú po častom užívaní tohto čaju.“ Alchemilka, ktorá rastie vo vyšších polohách, ľudovo sa nazýva strieborný plášť (Alchemilla alpina), má rub listu striebristolesklý a používa sa pri tučnote. Dve až štyri šálky denne pôsobia veľmi priaznivo. Vykonajú dobré služby aj pri slabom spánku. Často by ju mali piť aj chorí na cukrovku.

Slabé deti zmocnejú, keď im pridáme do kúpeľa macerát z alchemilky pasienkovej alebo alchemilky alpskej. Na jeden kúpeľ sa používa 200g bylín (pozri Všeobecnú časť, Úplný kúpeľ).
V zmesi s kapsičkou pastierskou, ako je uvedené v hesle Kapsička pastierska, lieči atrofiu svalu (chradnutie) a ťažké, neliečiteľné choroby svalstva. Táto veľmi hodnotná rastlina sa využíva aj pri skleróze multiplex.
Z Burgenlandu mi oznámili poznatok, že keď sa pri slabosti srdcového svalstva pije čaj z alchemilky a zvonka sa ním umýva oblasť srdca, v krátkom čase nastane zlepšenie. Náš Stvoriteľ vo svojej priazni nechal vyrásť bylinku na každú chorobu; nevieme mu byť za to dosť vďační. Najčastejšie sa používa v kombinácii s kapsičkou pastierskou a rebríčkom.
Zdroj: Internet