Burko

Spoločnými silami zvládneme všetko

Archív Október - November 2017 Autizmus

Aktivity SPOSA BB júl a august 2017

Záhradný piknik 26. júl 
Inklúzia a integrácia v praxi. V stredu sa naše rodiny stretli v príjemnom prostredí Komunitného centra Fončorda. Prvý krát prišla medzi nás aj dobrovoľníčka Pavlínka, ktorá sa aktívne zapojila do prípravy jedla, neskôr intuitívne začala pracovať s deťmi. Počasie nám vyšlo na výbornú a mamička Miriam pre deti pripravila tvorivé doobedie, pri ktorom si vyrábali z rôznych druhov materiálov a lyžičiek malé hrkálky. Všetci sa príjemne zabávali a tešili z výrobkov a dobrého jedla.Terapie 
V mesiaci júl sa aj vďaka podpore z Benefičného koncertu CASD BB, ktorý sa konal v apríli 2017, realizovali terapie pre deti (muzikoterapia a reflexná masáž nôh). Pokračovali aj v auguste. Deti mali program, počas, ktorého mohli zažiť niečo príjemné a rozvíjajúce.

Vzdelávanie v počítačovej gramotnosti 
Vďaka finančnej podpore mesta Banská Bystrica, priestorom KC Fončorda, PC technike BB xnetu a technike z LIVE FUNDINGU sa uskutočnil PC kurz pre 10 osôb, ktoré sa dlhodobo starajú o osobu s autizmom. Školenia sa zúčastnila aj mladá slečna s hendikepom, ktorá ukončila VŠ vzdelania a  potrebovala zaradenie do bežného života s nazbieraním praktických skúseností. Trojdňový kurz pod vedením lektora J.Pinku, zúčastnené dámy a slečnu, naučil používať google disk a iné aplikácie, ktoré im časom uľahčia život a komunikáciu.

Lunterov ranč 
V piatok 11.augusta rodiny strávili pekné popoludnie na Lunterovom ranči pri Zvolene. Prišli aj dospelí mladí ľudia s autizmom, rodičia s menšími i väčšími deťmi. Koníky, drevené preliezky, trampolíny, opekačka a grilovanie naplnili program rodín. Relax pod korunami stromov, jazdenie na koníkoch. Čas strávený oddychom a hrou. Spoločne sme oslávili narodeniny jednej mladej slečny, deti si pochutili na šampanskom a chutnej torte. Krásna komunita rodín, ktorá zdieľa spoločne dobré aj zlé.

Pohyb nám pomáha 
20. augusta sme boli partnermi akcie POHYB nám POMÁHA (organizátor CVI BB– Centrum včasnej intervencie BB). Projekt sme podporili stanovišťami s legom, tulivakmi, dekami, pocitovým chodníkom a dobrovoľníckou pomocou. Počasie nebolo najlepšie, ale priestor v hale BaseLine kompenzoval všetky deficity. Vo vonkajšom altánku nám kuchár Jožko pripravil klobásky a chutný guláš.

Bubble day 
Už tretí krát sa SPOSA BB partnersky podieľala na akcii Bubble day, deň plný bublín skvelej zábavy, exotických tancov, tvorivých dielní. Jednu viedla pani Miriam Korineková. S deťmi vyrábala hrkálky z rôznych materiálov, ktoré neskôr používali na tanečnej párty v  tónoch latinskoamerickej hudby. Mladí muži pripravovali občerstvenie a exotické drinky. Všetci sa v priestore KC Fončorda zabávali a prežili spoločne krásny slnečný deň.

Prečo píšem v skratke o týchto aktivitách? 
Všetky slúžia na aktívnu integráciu a opačnú integráciu. Rodičia s deťmi s autizmom, svojimi aktivitami (tvorivé dielne) a pri iných aktivitách (tanec, fúkanie bublín) prinášajú živú osvetu o autizme a s deťmi sa učia zvládať pre ne neštandardné situácie. Nie vždy je to ľahké, ale naše maminy sú dôkazom, že sa to dá.

close

Prajeme príjemné čítanie a ďakujeme za zdieľanie