Burko

Spoločnými silami zvládneme všetko

Zdravie nadovšetko Žime zdravo s profesorkou Katarínou Horákovou

Ako škodí kuchynská soľ

Jeden z ôsmich odporúčaní v súvislosti s diétou, ktorou môžeme znížiť riziko vysokého krvného tlaku a srdcovo-cievnych chorôb, a čo mnohí prehliadame, je SOĽ! Pozrime sa, čo odporúčajú všetky kardiologické spoločnosti na  svete, vrátane Slovenskej kardiologickej spoločnosti či Slovenskej nadácie srdca.

Pokiaľ ide o soľ, zdôrazňujú: „Obmedziť konzumáciu slaných potravín, potravín spracovaných soľou a tak znížiť príjem sodíka.“
Prečo?
Po  chemickej stránke je kuchynská soľ vlastne chlorid sodný ( NaCl), ktorý tvorí jeden atóm sodíka (Na) a jeden atóm chlóru (Cl). Sodík má v organizme nezastupiteľnú funkciu, ale iba ak ho konzumujeme v  rozumnom množstve.
Drvivá väčšina – asi 77 percent – sodíka pochádza zo spracovaných potravín a potravín skonzumovaných mimo domova.Kuchynská soľ a v nej nachádzajúci sa sodík zvyšuje príjem cukru 
Najväčšie nebezpečenstvo soli je, že zvyšuje absorpciu glukózy v tenkom čreve. Toto vedci objavili pred niekoľkými rokmi: glukóza sa prijíma výstelkovými ( epitelovými) bunkami v tenkom čreve prostredníctvom takzvaného kotransportu. Vtedy spolu s jednou molekulou glukózy prejdú do bunky aj dva ióny sodíka. Glukóza z bunky prejde do krvi pasívnou difúziou, premení sa na  glykogén a  uloží sa v pečeňových a svalových bunkách alebo sa premení na tuk a ukladá sa v tukových bunkách. Okamžite možno zaznamenať, že čím viac sodíka je v tenkom čreve, tým viac molekúl cukru sa viaže na sodík a výsledkom je väčšia absorpcia glukózy. Podobne, čím viac sacharidov zjeme, tým viac glukózy sa nachádza v tenkom čreve a absorbuje sa viac soli. Tento začarovaný kruh má závažné účinky na naše zdravie a aj na našu hmotnosť.

Soľ zastaví metabolizmus bunky 
Je to následok veľkého množstva sodíka a nedostatku draslíka v našej strave, a to sa – po dlhšom čase – prejaví i na našom zlom zdravotnom stave. Mnohí sa určite pri čítaní týchto riadkov v duchu spytujete: Prečo? Tu je vysvetlenie. Pozostávame z  miliárd buniek, ktoré spoločne prispievajú k nášmu životu. Tieto bunky však majú aj svoj vlastný život. Sú obklopené membránou, ktorá definuje ich vnútorné prostredie a izoluje ich od vonkajšieho prostredia, krvi a lymfy. Všetky potrebné živiny buniek cirkulujú v krvi a lymfe: kyslík, glukóza, aminokyseliny, vitamíny, minerály ako fosfor, horčík a samozrejme draslík. Ako sa tieto živiny dostanú do buniek? Membrány našich buniek majú kanály, cez ktoré môžu živiny prenikať. Väčšinou však potrebujú prenášača, ktorý uľahčí ich vstup. Takým prenášačom je práve sodík. Teda vždy, keď preniká živina do  bunky, sprevá- dzajú ju aj dva atómy sodíka. Avšak, kým sa väčšina bunkou prijatých živín premení – glukóza na  oxid uhličitý, aminokyseliny na proteíny, ak prijmeme veľa soli, sodíkové atómy sa nahromadia a po určitom čase ich je v bunke prebytok. Zvyšovaním koncentrácie sodíka bunka začne prijímať vodu, napučí sa a zastaví prijímanie ďalších živín, napriek tomu, že ich potrebuje. Tak sa dostáva do stavu pomalého pohybu, akoby sa dusila. Postupne sa zastavia aj vitálne funkcie. Často dokonca nastáva aj smrť bunky!
Negatívnou stránkou nadmerného množstva sodíka v bunke je, že:
1. Zníži sa spotreba energie. Bunka sa nachádza v stave zásobovača a  spotrebuje málo energie. Na úrovni celého tela sa to prejavuje naberaním hmotnosti a  zjavným nedostatkom energie, ktorý sa často u obéznych prejavuje únavou.
2. Hromadí sa voda. Keď veľa solíme, vedie to k  nadmernému hromadeniu vody v dolných končatinách, v tvári alebo v rukách. Jedno jediné slané jedlo môže zadržať a udržať jeden liter vody v tkanive brucha. Existujú zúfalí vrcholoví športovci, ktorí napriek mučivej potnej kúre pri tréningu nestrácajú brucho. Čo považujú za tuk, ktorý sa nedá odstrániť, je v skutočnosti voda. Títo ľudia priveľa solia.

Ako sa dá odstrániť prebytok sodíka? 
Asi pred 50 rokmi sa dokázala existencia série biochemických procesov v  bunkovej membráne, ktorá umožňuje odstránenie sodíkových iónov z bunky a ich nahradenie draslíkovými iónmi. Vo všetkých telových bunkách sa nachádzajú membránové proteíny, ktoré pracujú podobne ako pumpa. Neustále odstraňujú z  buniek sodík, ktorý nahradia draslíkom: tri sodíkové ióny (Na+) idú von a dva draslíkové ióny (K+) prejdú do bunky. Tieto sodíkovo- draslíkové pumpy (Na/K pumpy) sú životne dôležité – dôležitosť ich objavu a funkcie potvrdzujú udelené Nobelove ceny za chémiu v rokoch 1997 a  2003. Zabezpečujú neustály príjem živín. Ak pumpy prestanú pracovať, znamená to smrť bunky.

Mnohonásobné zdravotné následky 
Ak sa bunky dostanú do stavu žitia v pomalom pohybe, má to spätný účinok na  celé telo. Nielen chudnutie sa stáva problémom, ale môže spôsobiť rôzne ochorenia. Napríklad, ak bunky obsahujú priveľmi sodíka, nepokračujú v prijímaní glukózy. Týmto sa glukóza hromadí v krvi, čo vedie k cukrovke. Alebo ak bunky napučia v cievach – následkom prebytku sodíka – tlak týchto buniek vedie k zvýšeniu krvného tlaku. Dr. Max Rombi vo svojej knihe XXL syndróm konštatuje, že neuveriteľné dysfunkčné stavy, ktoré medicína nazýva cukrovka, vysoký krvný tlak, osteoporóza, depresia, únava, astma, Alzheimerova choroba, atď., majú spoločnú príčinu – zastavenie metabolizmu vo všetkých bunkách nášho tela. A v podstate je to priamy dôsledok prebytočného sodíka a nedostatku draslíka v našich bunkách. Vysoký príjem soli môže tiež zvýšiť riziko rakoviny – najmä rakoviny žalúdka. Poškodzuje sliznicu žalúdka, podporuje rast a  pôsobenie Helicobakter pylori, čím sa zvyšuje riziko rakoviny. Soľ môže tiež pôsobiť – ako dráždivé činidlo – na žalúdočnú sliznicu, a tak otvoriť cestu pôsobeniu karcinogénov. Odhaduje sa, že zníženie spotreby sodíka o  polovicu by „ušetrilo“ 150000 životov ročne.

Soľ majstrovsky diriguje naberanie hmotnosti
A to na všetkých úrovniach tohto procesu: v prvom rade podporuje ukladanie tuku a súčasne spaľuje výdaj energie. Týmto podmienkam telo ťažko odoláva, a tak ručička na váhach ide zlým smerom. Odpoveď na otázku PREČO odhalili štúdie, ktoré sa zaoberali činnosťou iónových púmp. Výskumníci zistili, že normálne Na/K pumpy spotrebujú 20 až 50 percent energie z  bazálneho metabolizmu bunky. Ak sa obmedzí práca týchto púmp, zníži sa priamo výdaj energie. A tým, ako sa energetická rovnováha dostáva do  deficitu, kilogramy sa navyšujú. Jednou z primárnych príčin obezity je fakt, že činnosť Na/K púmp v červených krvinkách obéznych je znížená o 22% v porovnaní s ľuďmi, ktorí majú normálnu hmotnosť. Súčasne výskumníci zistili zvýšenú koncentráciu sodíka vo vnútri buniek. Preto ten, kto trpí nadváhou a chce schudnúť, potrebuje oživiť všetky tieto bunky, čím sa opätovne naštartuje spotreba energie.
Teda: zvýšme spotrebu draslíka, čím docielime zvýšenú činnosť našich Na/K púmp a následne nastáva aj lepšie spaľovanie živín.

Prevzaté z knihy Ako mať zdravé srdce a cievy

Knihy si môžete zakúpiť v eshope www.zelenyjezko.sk a www.martinus.sk


Na našom webe nájdete aj ďalšie články od pani profesorky Horákovej. Viac tu. 

Články z februárového čísla nájdete tu.


Čítajte aj informačný portál Inak obdarení