Burko

Spoločnými silami zvládneme všetko

Archív Február 2017 Zdravie nadovšetko Žime zdravo s profesorkou Katarínou Horákovou

Ako sa zbaviť patogénov

Helicobacter pylori – pôvodca rakoviny žalúdka
O tomto mikroorganizme sa do polovice 90. rokov dvadsiateho storočia v lekárskych kruhoch veľmi nevedelo, podobne ako ani o chlamýdiách. Helicobacter sa stal doslova akýmsi módnym mikroorganizmom, ktorý na rozdiel od chlamýdií zase spôsoboval mnohé tráviace ťažkosti. To však neznamená, že predtým nejestvoval.

Ešte donedávna aj odborníci predpokladali, že žalúdočné ťažkosti s diagnózou žalúdočných alebo dvanástnikových vredov majú pôvod v zlej životospráve, stresoch, nervových vypätiach a podobne. Veľkým prekvapením však bolo zistenie, že príčinou môže byť baktéria. Ukázal to i prípad môjho kolegu Vladimíra, mladého dvadsaťpäťročného muža, ktorý trpel častými bolesťami žalúdka, roky sa neúspešne liečil, až to napokon vyvrcholilo prasknutím dvanástnikového vredu. Mohol zomrieť na vykrvácanie, keby ho náhodou včas neobjavil jeho spolubývajúci. Dnes už je dávno zdravý, bez následkov a ťažkostí vďaka objaveniu pravého pôvodcu jeho bolestí.
Bol to Helicobacter pylori – baktéria dlhodobo pôsobiaca v organizme. Baktérie nepozorovane bojujú s imunitným systémom nášho organizmu. Kto víťazí, závisí len od nás. Ten, kto prežíva veľa stresov, fajčí alebo pije alkohol v neprimeranom množstve, zle sa stravuje, môže po istom čase kvôli bolestiam v hornej časti brucha objaviť túto výbušnú nálož vo svojom žalúdku.Helicobacter útočí
Je to drobná špirálovitá baktéria, ktorá sa rada usídli v sliznici žalúdka. Spôsobuje zápal žalúdočnej sliznice (gastritídu) a peptický vred, najmä dvanástnika, zvyšovaním tvorby žalúdočnej kyseliny. V rozvinutých krajinách má skúsenosť s peptickými vredmi v rôznom štádiu asi 10 percent ľudí. Približne v prípade 70 percent všetkých žalúdočných ťažkostí, ako aj zhubných nádorových ochorení žalúdka, býva príčinou tento žalúdočný zárodok. Predpokladá sa tu tiež súvislosť s pôvodcom migrény a žihľavky.

Ako sa môžeme nakaziť?
Najčastejšie v detstve, približne do veku piatich rokov života, napríklad pri bozkávaní s infikovanou osobou. V zrelšom veku to už býva zriedkavejšie. Domáce zvieratá – pes a mačka okrem toho prenášajú príbuzný druh helikobaktera, ktorý sa nazýva Helicobakter heilmanni. Rovnako i ten môže vyvolávať žalúdočné ťažkosti.

Varovné signály
Pálenie záhy, nadúvanie, hnačky a vracanie. Približne 80 percent ľudí, ktorí sa infikujú baktériou Helicobacter pylori má ľahký priebeh zápalu sliznice žalúdka a neprejaví sa to vážnym ochorením.

Diagnostika
Dôkazy o prítomnosti baktérie v našom tele si môžeme overiť u lekára. V súčasnej dobe existuje niekoľko typov testov na Helicobacter pylori, ktoré môžeme realizovať veľmi jednoducho aj v pohodlí nášho domova. Známe sú rýchlotesty helikobaktera zo stolice, z krvi, či moču, ktoré zaručujú spoľahlivé výsledky do 10 až 15 minút. Testy sú určené na stanovenie nákazy helikobakterom, a tiež na kontrolu úspešnosti liečby. Výsledky testu na helikobaktera zo stolice alebo krvi možno považovať za spoľahlivé a porovnateľné s výsledkami ureázového dychového testu, ktorý sa vykonáva ambulantne. Svojou vysokou senzitivitou a  špecifickosťou (82 respektíve 90 percent) sú vhodné na diagnostiku do prvej línie starostlivosti.

Medikamentonózna a prírodná liečba Helicobacter pylori
1. Medikamentózna liečba

Ak sa odhalí prítomnosť Helicobactera pylori včas, 90 až 96 percent pacientov možno oslobodiť od nepríjemného nájomcu v priebehu šiestich až desiatich dní takzvanou trojkombinačnou terapiou. Úplná úspešnosť je zaručená a v takom prípade sa už nemožno infikovať znova. Medikamentózna liečba helikobaktera však závisí od stupňa infekcie. Čím viac sa baktéria v našom organizme premnožila a  čím väčšie žalúdočné problémy nám spôsobuje, tým tvrdšiu liečbu je potrebné podstúpiť. Štandardne sa vykonáva kombináciou viacerých druhov antibiotík pre maximalizovanie účinkov liečby.

2. Prírodná liečba
V súčasnosti však stále rastie počet ľudí, ktorí agresívnu liečbu antibiotikami odmietajú. Čoraz viac ich zaujíma prírodná liečba a výživové doplnky, ktoré majú schopnosť zmierniť alebo úplne odstrániť problémy vyvolané baktériou Helicobacter pylori.
Medzi najlepší prírodný prostriedok pôsobiaci proti žalúdočným problémom, ktoré zapríčiňuje helikobakter je chioská masticha – živicová miazga. Získava sa vo forme kvapiek zo zárezov z kmeňa mastichového stromu pistácie mastixovej (Pistacia lentiscus ver. Chia). V Grécku sa masticha používa už tisíce rokov na liečbu žalúdočných a črevných ochorení. Až po roku 1998 konečne získala náležitú pozornosť aj u nás, keď bola v časopise New England Journal of Medicine uverejnená štúdia s názvom Mastic Gum Kills Helicobacter pylori (Chioská masticha zabíja Helicobacter pylori). Vedci v nej konštatovali, že aj malé množstvo chioskej mastichy (v dennej dávke 1mg počas dvoch týždňov) lieči vredy a zabíja H.pylori. Neskoršie štúdie potvrdili, že masticha má nielen antibakteriálne, ale tiež výrazné antifungálne vlastnosti.

A čo je dobrou správou?
Tieto štúdie zistili, že chioská masticha nemá žiadne vedľajšie účinky v dávkach potrebných pri liečbe H. pylori. V ostatných rokoch sú s ňou dobré skúsenosti aj u nás. Pravdepodobne v súčasnosti neexistuje iná tak účinná substancia s podobným efektom a pritom bez nežiaducich vedľajších účinkov!

Poznámka: Nemám osobné skúsenosti, preto odporúčam, poraďte sa so svojim lekárom, aký režim by ste mali používať, ak sa rozhodnete liečiť touto cestou.

S týmto na pamäti, uvádzam vyskúšané odporúčané denné dávky mastichy účinné proti H.pylori:
1. týždeň – 1000mg denne na lačný žalúdok
2. týždeň – 2000mg denne rozdeliť do dvoch dávok na prázdny žalúdok (užívať ráno a na obed)
3. týždeň – 3000mg denne rozdeliť do troch dávok, užívať na prázdny žalúdok (ráno, na obed a podvečer)

 Tip pre zdravie:
Nebozkávajme deti na ústa!
Mnohí odborníci odporúčajú: jeden z účinných spôsobov ochrany je zabrániť nakazeniu v detskom veku, teda zásadne deti nebozkávať na ústa.

Knihy si môžete zakúpiť v eshope www.zelenyjezko.sk a www.martinus.sk


Na našom webe nájdete aj ďalšie články od pani profesorky Horákovej. Viac tu. 

 

Archív článkov z časopisu Inak obdarení  Február 2017

Informačný portál Inak obdarení nájdete tu.